>

YAŞAM KOÇU

İşyerinde kendinizi canlandırmanız için 8 basit ipucu

İşte çok özel püf noktaları...
 
   
 
 
     

Kariyerinizin büyük kısmında masa başında vakit geçiriyorsunuz. Ağrıyan bilekler,bilgisayar ekranından yorgun gözler, kambur sırt da bunun doğal bir sonucu. Peki, kariyer hedeflerinize ulaşmaya çalışırken bedeniniz acı çekmek zorunda mı? Hareket etmeye yönelik tasarlanmış bedenlerimiz, 8 saati aşkın süre boyunca masada sabit oturmaya alışık değil. Masa başı işin getirdiği tekrar eden hareketler ve duruş sorunları müsküloskeletal bozukluklara sebep olabiliyor.

www.monster.com.tr’
nin size tavsiye ettiği bazı basit ipuçlarını gündelik rutininizin bir parçası haline getirirseniz, hiç bitmeyecek gibi görünen uzun mesailerinizin negatif etkileriyle mücadele edebilirsiniz.

1. YORGUN GÖZLER IÇIN 20/20 KURALINI UYGULAYIN

20 dakikada bir bilgisayar ekranınızdan gözünüzü çevirip, 20 saniye süreyle 20 feet (6 metre) uzaklıkta bir objeye bakın. Bu gözünüze rahatlama fırsatı verecek. Sürekli olarak bilgisayar ekranına bakmak, dakikadaki göz kırpma sayımızı yarıya indirebiliyor; ki bu da gözlerde kuruluğa, yorgunluğa ve kızarıklığa yol açıyor.

2. MOUSE’U KOLUNUZUN TAMAMINI KULLANARAK HAREKET ETTIRIN

Mouse’unuzu kullanırken sadece bileğinizi değil, mouse’u havada tutar gibi kolunuzun tamamını kullanarak hareket ettirin, böylece kolunuzun üst kısmı rahatlayacaktır.

3. FIZIKSEL ÇALIŞMA ALANINIZI DOĞRU BIÇIMLENDIRIN

Sağlıklı bir çalışma alanı için:

Bilgisayar ekranınız tam göz hizanızda olmalı;

Ayaklarınız, dizleriniz 90 derece olacak şekilde yere düz basmalı;

Klavyeniz masanızdan daha aşağıda, dizlerinizin üzerinde durmalı;

Sandalyenizin arkası sırt kavisinizi kavrayacak şekilde olmalı; ayrıca otururken doğru vücut duruşunuzu korumaya özen gösterin.

4. MIKRO MOLALAR ALIN


Mikro mola, her yarım saatte bir alınan 30-60sn’lik molalar olarak tanımlanabilir. Bu mikro molaların en güzel yanı masanızdan kalkmanıza gerek olmaması. Ayrıca yorgun olduğunuz zaman,bu molalarda bazı basit egzersizler yapmak size yeniden hayat vermeye yardımcı olabilir. Aşağıdaki adreslerden mikro molalarınızda yapmak için farklı basit ofis içi egzersizlerini uygulayabilirsiniz. Unutmayın, sık sık hareket etmek çok önemli.

http://www.shelterpub.com/_fitness/_stretching_in_the_office/online_stretches.html

http://www.shelterpub.com/_fitness/_stretching_in_the_office/copy_machine.html

http://www.shelterpub.com/_fitness/_stretching_in_the_office/stressed_out.html

5. OFISTEN DIŞARI ÇIKIN

Yapılan bir araştırmaya göre, çalışanların %25’i öğle yemeğini her gün masasında yiyor; ki bu da öğle yemeği molasının amacını tamamen ortadan kaldırıyor. Öğle yemeği için ofisten çıkmak, gün içerisinde bir ara vermek, nefes almak ve yeniden enerji toplamak için çok iyi bir fırsat. Güneş ışığı ve temiz hava, florasan ofis aydınlatmalarının aksine hepimiz için gerekli. Her gün minimum 20 dk yürüyüş yapmaya çalışın. Bu enerji seviyenizi yükseltecek ve stresinizi azaltacaki; böylece sizi verimli kılacak.

6. MASABAŞINDA HAREKETSIZ OTURDUĞUNUZ SÜRELERI HAREKET EDEREK DENGELEMEYE ÇALIŞIN

Masa başı iş, fiziksel olarak hareketli olduğumuz saatlere denk geliyor, bu sebeple zaman içerisinde kilo almaya, obeziteye ve müsküloskeletal bozukluklara sebep olabiliyor. Masada oturduğunuz saatleri hareketli saatlerinizle dengelemeye çalışın. Vücudunuz size teşekkür edecek.

7. LAPTOP ILE GEÇIRDIĞINIZ SÜREYI MINIMUMDA TUTUN

Tüm günü bilgisayar ekranına bakarak geçirdiğiniz uzun bir günün ardından, en az ihtiyacımız olan şey eve gidip, laptop’ta internette dolanmaya başlamak—ama yine de çoğumuz bunu yapıyoruz. Gözlerimiz uzun bir iş gününün ardından hem yorgun düşmüş oluyor, hem de çoğu laptop’un monitör ve klavyesinin birbirine yakın olması duruşumuzu uygun biçimde şekillendirmemize izin vermiyor. Bu yüzden faturalarınızı ödemek, kişisel mailinizi kontrol etmek veya sosyal networking yapmak gibi özel aktiviteler için ofiste geçirdiğiniz mesai süreniz içerisinde bir zaman ayırın.

8. PATRONUNUZLA VEYA İNSAN KAYNAKLARI YETKILISIYLE DAHA ERGONOMIK ŞARTLAR IÇIN KONUŞUN


Patronunuzla veya İnsan Kaynakları yetkiliyse “ergonomi” hakkında konuşun. Ergonomik ekipmanlar daha verimli bir çalışmaya sebep olur. Kısaca “İyi ergonomi daha ekonomik” denilebilir. Bir firmanın masraflarının %90’ı eleman masraflarından ibaret; ergonomik ürünlerle çalışanların çalışma alanlarını iyileştirmek, maddi açıdan firmalara olumlu geri dönüyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>