>

YAŞAM KOÇU

Yeni Bir Yıl Yeni Bir Sen…

Dünya, 365 günlük döngüsünü tamamlamak üzere. Yepyeni bir yıla girmek için günler, belki saatler kaldı.
 
   
 
 
     

Bu döngüyü fırsata çevirmek ve bir başlangıç noktası olarak görmek ise bizim elimizde. Değişmek, yeni bir sayfa açmak, arınmak ve belki de sıfırdan başlamak için tek yapmamız gereken istemek ve inanmak. Reem Nöropsikiyatri Kliniği’nden Dr. Mehmet Yavuz, yeni bir yılı fırsata çevirmenin püf noktalarını sizler için anlattı.

Yeni alışkanlık, yeni hobiler edinin

Değişmek istiyor ve monoton giden bu zinciri kırmak istiyorsanız tek yapmamız gereken hayatınızda yeniliklere yer açmak. Bunun için yeni alışkanlıklar edinmekten ve yeni hobiler denemekten kaçınmamamız gerekiyor. Çünkü rutinin dışına çıkmak, küçük değişiklikler yapmak tahmin ettiğinizden de büyük etkiler yaratır.

Bunun için eski bir alışkanlığınızı bırakarak, onun yerine bambaşka bir alışkanlık edinebilirsiniz. TV karşısında saatlerinizi harcamak yerine spora başlayabilir ya da dans kursuna gidebilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığınız yoksa 2018 yılı için kendinize okumanız gereken kitaplar listesi yapabilirsiniz.

Alışkanlıkların dışında yeni hobiler edinebilirsiniz. Kendin yap projeleriyle eviniz için dekoratif objeler yapabilir, resim kursuna gidebilir ya da sinema ve tiyatro ile kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Sevdiklerinize daha fazla vakit ayırabilir, yaşadığınız anın tadını çıkarabilirsiniz. Unutmayın, istediğiniz sürece istediğinizi yapabilirsiniz. Önemli olan bir düzlemde ilerleyen hayatınızda bir kıvılcım yaratmak…

Yarın değil bugün!


Pazartesi olsun başlarım, yoğunluk geçsin giderim. Ertelemek için ne çok bahanemiz var. Ama harekete geçmek ve kendimiz için bir şeyler yapmaya hiç vaktimiz yok. Sürekli bir şeyleri öne sürüyor ve yapmak istediklerimizi bir başka bahara erteliyoruz. Peki bu zamana kadar erteleyip de yapmadığınız neler oldu? Yoksa kendinize verdiğiniz sözler hayatın keşmekeşi içinde unutuldu mu? Eğer öyleyse kendimize yeni bir nokta belirleyelim. Yeni bir yıl, yepyeni bir başlangıç yapmak için oldukça ideal görünüyor. İstediklerimizi, uzun zamandır ertelediklerimizi listeleyelim, hatta bir kağıda yazalım. Bir puanlama sistemi belirleyelim ve en çok puanı alan isteğimiz için harekete geçirelim. Ama bu sefer asla ertelemeyelim.

Kararlı ve sabırlı olun


Siz heyecanla istediklerinizi, hayallerinizi dile getirirsiniz ancak çevrenizdekiler olumsuz bakışlar atar, cesaret kırıcı sözler söyler ve asla düzeninizi bozmamanız gerektiğini vurgular. Oysa bilmedikleri bir şey var. Birileri düzenini bozmadıkça ve hayallerinin peşinden koşmadıkça dünya üzerinde hiç bir şey değişmez. Küçük ya da büyük yapacağınız değişiklik konusunda sabır ve kararlılık gösterin. Çevre baskısı ve başarısızlık korkusunu hayatınızdan çıkarın. Okuduğunuz bölümü değiştirmek istiyorsanız değiştirin. Sevmediğiniz bir meslekte zamanınızı harcamaktansa cesur olun ve hareket geçin. Dil öğrenmek istiyor ve yurt dışına çıkma planları mı yapıyorsunuz? İnsanların ‘tek başına bilmediğin bir ülkede yapamazsın’ sözlerinin zihninizde yer etmesine izin vermeyin. Gerçekten değişmek istiyorsanız ve istediklerinizin peşinden gitmek istiyorsanız kararlı bir adım adın.

Yeni bir sosyal çevre edinin


Yenilenmenin en önemli adımlarından birisi de yeni bir sosyal çevredir. Ev-iş/okul düzleminde devam eden hayatlarımız bir de sosyal mecraların esaretine girince, arkadaşlarımızla neredeyse görüşemez olduk. Mesajlaşmak, takip etmek ve fotoğrafını beğenmek düzeyine inen arkadaşlık ilişkilerimizi hareketlendirmek ve yeni arkadaşlar edinmek bu anlamda oldukça önemli. Yeni bir arkadaş sizin yepyeni bir sosyal çevreye adım atmanızı ve daha önce deneyimlemediğiniz şeyleri yapmanızı sağlayabilir. Bunun için sadece merhabalaştığınız iş arkadaşlarınızla konuşmayı deneyin, uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınıza kendinizi hatırlatın. Belki de hiç tanımadığınız komşularınızla tanışmanın vakti gelmiştir.

Küçük bir ikramla komşularınızın kapısını çalın. Kısaca hayatınıza renk katacak yepyeni insanlar tanıyın.

Son bir tavsiye…


Başlangıç yapmak, rutinin dışına çıkmak, yeni bir şeyler denemek her zaman zordur. Tam bu noktada devreye içinizdeki cesaret giriyor. Adım atmak ve harekete geçmek için sadece biraz cesaret...


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>