>

YAŞAM KOÇU

Yeni Yıl Gerçekten Yeni mi?

Aret Vartanyan, yeni yıla büyük umutlarla sarılmamızın nedenlerini anlatırken, yeni yılda gerçekten yeni bir sayfa açmanın da anahtarını veriyor.
 
   
 
 
     

Yeni yıl heyecanı hepimizi sarıyor. Heyecan umuda dönüşüyor, umut heyecana.... Umutlu bir heyecan. Neden yeni yıl farklı bir heyecan? Çünkü yeni bir yıl zihinlerimizde yeni bir başlangıç, bu yıl yapamadıklarımız ve eksiklerimiz için yeni bir umut.

Kilo vermeye çalışanların en güzel bahanesi “Pazartesi gelsin, başlıyorum”. Çünkü Cuma günü o yemeği yiyeceğini biliyor ve önünde yeni bir başlangıç yaratmazsa hayal kırıklığı yaşayacak. Pazartesi sabahı yeni bir başlangıç, bir hafta önce yediğim her şey geride kalacak. Yeni bir yıl yepyeni bir başlangıç. Her şey yeniden başlayacak. 365 gün kendini sıfırlayacak.

Ve umutlar... Bu yıl terfi edemedim, yeni otomobil alamadım, evimi değiştiremedim, tatil yapamadım, aradığım aşkı bulamadım, ilişkim iyi gitmiyor... Ama yeni yılda bunların hepsi değişebilir, yapamadıklarımı yapabilir, yaşayamadıklarımı yaşayabilirim. Kim bilebilir ki? Yeni bir yıl, yeni bir başlangıç...

Gün içinde ofiste bunaldığımızda akşam olsun eve gideyim, yarın sabah sağlam kafa gelir bakarım. Yeni bir gün, yeni bir başlangıç. Geleceğin bir şeyleri değiştireceğine, bir şeyleri beraberinde getireceğine olan inancımız. Geleceğin gizemi... Yeni bir günün, yeni bir haftanın, yeni bir yılın, yeni bir yaşın...

Hayat aynı devam edecek aslında. Yine ekonomi bozulacak düzelecek, kriz senaryoları olacak, masumlar ölecek, insanlar gücenecek, doğa katledilecek, çocuklar doğacak, bahar gelecek. İyi kötü, güzel çirkin, acı mutluluk birlikte var olacak. Her şeyin bir ve tek olduğu bir evrende makro böyleyken mikroda yani senin hayatında sen ne yapacaksın?

Oysa her şey bir zincirin halkalarında devam ediyor. Kopukluk yok. 31 Aralık ile 1 ocak arasındaki en realistik fark mektubuma tarih atarken 2014 yerine 2015 yazacak olmam. Ama zihnimde, yüreğimde öyle mi ya? 1 Ocak yeni bir dönemin habercisi. Hayallerim var, umutlarım var, hedeflerim var. Yeni yıl bana uğur getirecek. Yeniden başlayacağım yarışıma. Gerçekten mi?

Gerçekten yeni bir yıl, yeni bir başlangıç olabilir

Her anın sıfır kilometre olduğu bir hayatta kendini dünle değerlendirmekten vazgeçtiğin anda yeni bir sayfa açabilirsin. Her zaman engellerin, olumsuz koşulların, dış etkenlerin olacak. Hayat bir paket ve sen paketin içinde ne tarafa bakacaksın? Bu boyutta, bu bedende tek bir hayatın varken belki de yarın yoktur. Bugün değilse ne zaman? 1 Ocak 2015 değilse ne zaman?

Hadi gel gerçekten yaşamda neyi arıyor ve neyi istiyorsan artık hazırlanmaktan vazgeçip, düşünceleri azaltıp, korku içeren olumsuz gelecek varsayımlarının sesini kısıp ayağa kalk. Aleaddin’in cini önünde dursaydı neler dilerdinin cevapları için ilk adımlar. Cin gelmeyecek ama sen nefes almaya devam edeceksin. Bu kez bırak gerçekten yeni bir yıl yeni bir yıl olsun. Kim ne der, ne düşünür bırak. Bırak hiç değilse bir yıl, yeni bir yıl olsun. Neyle neyi satın alıyoruz hayatta, ne için yaşıyoruz sorularının yanıtı bir anda gelmeyecek ya da abidik gubidik uygulamalarla, olumlamalarla da bulamayacaksın çıkışı. Kimse sana senin hayatını veremez. Her şey bir anda önünde gerçek olmayacak ama yeni yıl, o yolculuktaki ilk büyük adım olacak.

Bu yıl yeni bir yıl...Her şey yeniden başlayacak... Buna da inanmazsak, bu ritüeli de tekrarlamazsak nasıl geçecek beş yıllar, on yıllar. Nasıl taşınacak bu biriken yükler... İyisi mi, 31 Aralık akşamı “restart” düğmemize bir tıklayıverelim... Bu kez gerçekten... Yoksa her yıl, her gün gibi sadece birbirini tekrarlayan takvim yapraklarından ibaret kalacak. Dileğim şudur ki; bu yıl, geride kalan tüm yılları imrendirecek, taptaze yepyeni bir yıl olsun senin için...

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>