>

ANNE - ÇOCUK

Annenin gücü, bebeğin cinsiyetini belirliyor

İngiliz bilim adamları, memeli hayvanlar üzerinde yaptıkları araştırmada, annenin, bebeğin cinsiyetinde önemli rol oynadığını tespit ettiler.
 
   
 
 
     
New Scientist dergisindeki habere göre, Edinburgh ve Oxford üniversitelerindeki bir ekibin toynaklılar üzerinde yaptığı araştırmada, güçlü ve sağlıklı annelerin erkek, güçsüz annelerin ise daha çok dişi yavrularının olduğu ortaya çıktı.
Oxford Üniversitesi'nden Ben Sheldon ile birlikte araştırma yapan Edinburgh Üniversitesi'nde görevli Stuart West, toynaklılar üzerinde yapılan 73 araştırmayı değerlendirdiklerini ve hepsinde aynı sonuca vardıklarını kaydetti.

Toynaklılarda grubun, çok sayıda eşi olan güçlü erkekler tarafından yönetildiğini belirten West, güçsüz erkeklerin çoğunun çiftleşemediğini söyledi.

Dişilerin ise hemen hemen hepsinin çiftleştiğini kaydeden West, böylece güçlü dişilerin yavrusunun, ilerde çiftleşme olasılığı yüksek güçlü bir erkek olduğunu, güçsüz dişilerin yavrularının ise daha çok dişi olduğunu açıkladı.

Güçsüz dişinin erkek yavrusunun olması halinde, bu yavrunun da büyük ihtimalle güçsüz ve dolayısıyla ilerde çiftleşme şansının düşük olacağını söyleyen bilim adamları, güçsüz dişinin yavrusunun dişi olmasının ise dişilerin hepsi çiftleştiği için, neslin devamı açısından olumlu olduğunu kaydetti.

Dişilerdeki cinsiyet kontrolünün ardındaki fizyolojik mekanizmayı bilmediklerini belirten bilim adamları, bazı hormonal etkenlerin yavruların cinsiyetini belirlediğini tahmin ediyorlar.

Bilim adamları, aynı konuda primatlar üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarının bu kadar açık olmadığını söylediler.Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>