>

SAÇ BAKIMI

Saçlarda Yaz Bakımı

Saçlarınız cansızlaşıp yıpranıyorsa, bu yazıyı mutlaka okuyun ve dikkat etmeniz gerekenleri öğrenin!
 
   
 
 
     

Zayıf, mat, kuru, kepekli ya da yağlı... saçlarımız hiçbir zaman istediğimiz gibi olmuyor. Hele deyazın deniz, güneş, klor gibi dış etkilerleiyice cansızlaşıp yıpranıyorsa, bu yazıyı mutlaka okuyun ve dikkat etmeniz gerekenleri öğrenin!

İNCE TELLİ SAÇLAR

Bu tip saçların en kötü tarafı esnekliklerini kaybetmeleri ve bakımsız bir görünüme sahip olmaları. Normal bir saçın çapı 80 mikronken ince telli saçların çapı sadece 60 mikron.

YEŞİL ÇAYLA SAĞLIKLI SAÇLAR

Keratin açısından da oldukça fakir sayılırlar. Bu nedenle çok çabuk yıpranır, kırılır, hatta kopar. Bunu önlemek için kreatinle zenginleştirilmiş saç bakım ürünlerini kullanmak yerinde olur. Bu ürünler saçların güçlenmesine ve hacim kazanmasına yardım eder. Geçiçi çözüm olaraksa hacimlendirici jel ve köpüklerden yararlanılabilir. Ancak bu ürünler saçları gereksiz yere ağırlaştırır ve sık kullanıldığında kurutabilir. Bu nedenle saçlar, her köpük ya da jel kullanıldıktan sonra yıkanmalı ve hafif nemlendiricili bir kremle nemlendirilmeli.

ZAYIF SAÇLAR

Saçların zayıflayıp cansız görünmesinin en büyük nedeni kirli hava, aşırı güneş, klor, boya gibi etkilerdir. Ayrıca yanlış beslenmeden kaynaklanan vitamin eksikliği, stres gibi iç etkiler de saçı fazlasıyla yorar ve zayıflatır. Bu tip saçlar için en doğru çözüm, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek. C, E, B5, B6, B12 gibi vitaminleri bolca tüketmek yararlı olur. Ayrıca saç bakım ürünleriyle takviye etmek de gerekebilir. Zamanla saçlar güçlenir ve dış etkilere karşı daha dayanıklı hale gelir.

KURU SAÇLAR

Kötü hava koşullarından en çok etkilenen gruptur. Saçlar son derece mattır. Güneş ve deniz suyu bu sağlıksız görünümü ikiye katlar. Sonuçta saçta yer yer geri dönülemez yanıklar meydana gelebilir. Bunu önlemek için rutin nemlendiricili şampuan ve saç kremlerinin yanısıra haftada bir kez yoğun nemlendiricili maske kullanmak yerinde olur.

YAĞLI SAÇLAR


Kuru saçların aksine, aşırı derecede sebum fazlası vardır. Saç diplerinde biriken sebum nedeniyle saç derisi yeteri kadar nefes alamaz ve toksinlerden arınamaz. Yağlı saç genetik olabildiği gibi hormonal değişikliklerle de ortaya çıkar. Örneğin regl döneminde vücutnormalden fazla sebum üretir. Buluğ çağındaki gençlerin de genellikle saçları yağlıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>