>

ANNE - ÇOCUK

Bebekle Meme Alışverişi

Bebeğin karnı acıkır, ağlar. Ama genç annenin de dertleri vardır. Sütü azdır, meme uçları sızlar. Hiç endişelenmeyin. Diş çıkarma jeli, lahana yaprağı ne güne duruyor?
 
   
 
 
     

Siz bebeğinizi güzel güzel emzirin ki, o da size tatlı tatlı gülümsesin. Minik bebek, eskilerin deyimiyle ‘Sanki ikiye biçilmiş’ gibi ağlıyor. Onu susturmak mümkün değil. Çünkü, hastaneden eve geldiğinden beri karnı doyurulmadı. Annenin hemen olaya el koyması gerek! Biliyorsunuz, bebekler için en yararlı en doyurucu besin anne sütü. Ancak anne sütünün olmadığı ya da yetersiz kaldığı durumlarda bebeğin biberonla beslenmesi öneriliyor. Bebek, eve getirildikten sonra yapılması gereken en önemli iş, bir meme pompası edinmektir. Meme pompası dediğimiz aygıt, kadının memesinden sütü çeker ve steril bir şişede süt muhafaza edilir. Bebeğin doyurulma zamanı gelince de bu süt biberonla bebeğe içirilir. İlk günlerde anne, bebeğini emzirirken meme uçlarında acı duyabilir. Bazen bu acı dayanılmaz dereceye varır. İşte böyle durumlarda bebeği emzirmekten vazgeçmeye kalkışılmamalı. İstenirse her soruna bir çözüm bulunabilir.

Her defasında başka memeyi verin

Meme uçlarındaki sızlamaları gidermenin çok basit bir yolu var. Buzdolabında beklettiğiniz lahananın iki yaprağıyla sızlayan memelerin uçlarını sarın. Yirmi dakika kadar bekledikten sonra lahana yapraklarını alın. Memelerdeki sızı dinmiş olacak. Sızlayan meme uçları için ikinci bir önerimiz daha olacak. Diş çıkaran bebeklerin damaklarına sürülen diş jeli, meme uçlarına sürülürse, sızı diner. O zaman da anne, bebeğini rahat rahat emzirir. Bebeğini emziren annenin, ilaç konusunda çok dikkatli davranması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Doğumdan bir süre sonra doğum kontrol hapı kullanmaya kalkışan kadının sütü birdenbire kesilebilir. Bu nedenle, bebeğini emziren annenin doğum kontrol hapı kullanması sakıncalıdır. Ayrıca annenin hangi ilaçları kullanıp kullanamayacağını da doktoruna danışması çok önemlidir. Bazı ilaçlar, anne sütü yoluyla bebeğe zarar verebilir. Bazılarının kullanılması annenin sütünü kesebilir. Genç anne, yavrusunun en iyi şekilde beslenebilmesi için dikkatli ve tedbirli olmalıdır. Anne sütüyle beslenen bebeklerin o dönemde birçok hastalığa karşı bağışıklık kazandıklarını da hatırlatalım. Bebeği emzirirken, her defasında bir başka memeyi emmesi sağlanmalı. Ama genç anne, bir önceki meme saatinde, bebeğin hangi memeden yararlandığını hatırlamakta zorlanabilir. Bunun da bir kolayı var. Anne, bir yüzüğü bu iş için kullanırsa, dertten kurtulur. Eğer bebek son beslenme sırasında annesinin sağ memesini emmişse, o yüzük sağ ele takılır. Yüzük sağda olduğuna göre, bir sonraki emzirme saatinde anne, bebeğe sol memesinden süt verir.

Biberonla besleyen kişi baba olmalı

Bebeğin sadece anne sütüyle beslenmesi mümkün olmayabilir. Özellikle çalışan anneler için bebeğin günün birkaç öğününde biberonla beslenebilmesi çok önemlidir. Ancak annesinin memesini emmeye alışan bebeğin, yeni bir beslenme alışkanlığı edinmesi pek de kolay olmaz.

Bebeğin biberonla beslenmeye alıştırılmasında babalara önemli bir görev düşüyor. Bebek annesinin tuttuğu biberonu yadırgayacaktır. Annesinin memesini emmeye alışan minik yaratık, annenin ona başka bir şey sunmasından rahatsız olur. Ama bebeğin biberonla beslenmesini baba üstlenirse, bebek yeni duruma çok daha kolay alışır. Bebek zaten bir süre sonra biberonu benimser ve kimin elinden içtiği bile önemini yitirir.

Yeni doğan bebeklerde gaz birikimi bazen büyük sıkıntılar yaratır. Ağlaması, mızmızlanması, hep birazcık gaz yüzündendir. Bebeğin gaz deposu haline gelmesinin en önemli nedeni ise meme emerken hava yutmasıdır. Bebeğin karnı doyurulduktan sonra 10- 15 dakika dik tutulmalı. Böylece emdiği sütün bir miktarının geri gelmesini önlersiniz.

Gazını da babası çıkarsın

Normal koşullarda bebek birkaç damla sütü ağzından çıkarabilir. Gaz çıkarmak için emzirme sonrası kucağınıza aldığınız bebeği dik tutun. Sırtına 1- 2 dakika süreyle masajla ovalayarak hafif hafif vurun. Anne, bebeği emzirdikten sonra, onu babasının kucağına verirse, o da bu çok gerekli işlemi zevkle yapacaktır.

Fazla anne sütü pompalanıp iyi saklanmalı

Bebeği emzirirken, hep aynı şekilde tutmak sakıncalıdır. Zaten bebek de bir süre sonra bu durumdan rahatsız olduğunu belli eder. Bebeği arasıra kucakta dik tutmayı denemekte de yarar var. Genç anneler, ilk günlerde memelerinden az süt gelmesinden yakınırlar ve de bebeği gerektiği gibi doyuramadıklarını düşünerek tasalanırlar. Aslında annelerin çocuklarını iyi besleme derdi o günlerde başlar. Memeden gelen süt az olduğu için bebeğin aç kalması tehlikesi, annenin yüreğini sızlatır. Oysa pediatri uzmanları, bebeklerin o ilk günlerde birkaç gram anne sütü ile doyduklarını belirtiyorlar. Ayrıca bebek büyüdükçe ve de iştahı arttıkça, annenin vücudu da bebeğin ihtiyacına cevap vermek için gerekli düzenlemeyi kendiliğinden yapar ve memelerde daha çok süt birikir. Anne sütünün besin değeri inanılmaz derecede yüksektir. Yani, anne sütüyle beslenen bir bebeğin karnının doymaması mümkün değildir. Geceleri annenin memelerinde süt birikimi fazla olur. Bu nedenle anne sabahleyin bebeği emzirdikten hemen sonra memelerinden süt pompalamalı. Fazla süt steril bir kapta ve buzdolabında bekletilirse, acil durumlarda kullanılabilir.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>