>

ANNE - ÇOCUK

Düşükler Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey-2

Düşüğün bulguları nelerdir?...Düşük yaptığımı farkedersem, ne yapabilirim? ...Anne yaşı düşüklerde rol oynar mı? ve diğer sorularınızın cevapları

 
   
 
 
     


Düşüğün bulguları nelerdir?
Vajinal kanama ve takiben kasıklardaki kramplar düşük habercisi olabilir. Uzun süren kanama ve kramplar çoğunlukla düşükle sonuçlanır. Bu bulgular saptandığında derhal doktorunuza başvurmanız gerekir. Uygun istirahat ve doktorunuzun önereceği ilaçlar düşük için kurtarıcı olabilir.

Düşük yaptığımı farkedersem, ne yapabilirim?
Hemen doktorunuzla konuşun. Çoğunlukla önerilen yatak istirahati ve beraberinde progesteron hormonu alınmasıdır. Doktorunuz ultrason ve kan testleri ile durumunuz hakkında size daha ayrıntılı bilgi verebilir ve tedavinizi düzenleyebilir.

Düşüklerden sonra kan uyuşmazlığı ile ilgili aşı yaptırılması gerekir mi?
Eğer kan grubunuz Rh-negatif ve eşinizin kan grubu Rh-positif ise düşükden sonra aşı yaptırmanız gerekebilir. Bu konuda doktorunuza danışmanız gereklidir.

Düşük yapılan şey neye benzer?
Çoğunlukla placenta (bebeğin eşi) ve kandan zengin doku parçaları düşükle atılır. Tam bir bebek beklemek yanlış olur.

Düşüğün erkek mi kız mı olduğunu söylemek mümkün mü?
Çoğu zaman bu soruya cevap vermek mümkün değildir.

Düşük yapılan dokunun doktora götürülmesi gerekli midir?
Bu doku üzerinde hem tanı hemde nedene yönelik patolojik çalışmalar yapılabileceği için, düşük yapılan dokunun doktora götürülmesi faydalı olabilir. Mümkün olan çok miktarda düşük materyali temiz bir kavanoza konularak en kısa zamanda inceleme için laboratuvara iletilmeli.

Ölü doğumla düşük arasındaki fark nedir?
Ölü doğum 20 inci gebelik haftasından sonra olan bebek kayıplarıdır. Düşük ise 20 inci gebelik haftasından önce gerçekleşir.

Anne yaşı düşüklerde rol oynar mı?
Kromozomal bozukluklara bağlı düşükler anne yaşı 35'in üzerinde ise artar. Bu risk erkeklerde 45 yaşın üzerinde artar.

Kısırlık ve tekrarlayan düşük arasında bir ilişki var mı?
Çocuğu olmayan kadınların düşük yapma ihtimali genel olarak toplum ile karşılaştırıldığında üç kat daha fazla olduğu görülmüştür. Kısırlık vakalarının %3-5'i tekrarlayan düşüklere bağlıdır. Benzer şekilde düşük yapan kadınlar arasında kısırlık, genel toplumla karşılaştırıldığında iki kat daha fazladır. Eğer düşükler beklenen adet döneminden önce oluyorsa kadın kendini kısır zannederek doktora başvurabilir.

Gebelikde cinsel ilişki düşüklere neden olur mu?
Menideki prostoglandin adı verilen maddeler rahimde kasılmaları başlatarak düşüklere neden olabilir. Düşük tehtidi olan kişilerin durumlarını doktorlarına danışmaları ve gerekirse kondom kullanarak ilişki kurmaları önerilebilir.

Düşük yapıyorum. Gebelik testim pozitif olabilir mi?
Evet. Düşük yapıyor olmanıza rağmen, gebeliğe bağlı hormonlar bir süre kan düzeylerini koruyacağı için gebelik testiniz pozitif olabilir. Bir süre sonra, testin negatifleşmesi gerekir. Eğer uzun bir süre geçmesine rağmen testiniz hala ppozitif geliyorsa doktorunuza başvurun. Mol gebelik diye adlandırılan bir hastalık olabilir. Bu amaçla tedavi ve takiplerinizin yapılması gerekir.

Tekrarlayan düşüklerin tedavisi nedir?
Tekrarlayan düşüklerin tedavisi nedene bağlıdır. Rahimdeki anormalliklerin tedavisi için cerrahi tedavi gerekebilir. Bu işlemler histeroskopik ve laparoskopik olarak yapılabilir. Progesteron eksikliğine bağlı düşüklerin tedavisinde progesteron hormonu verilerek başarılı sonuçlar alınabilir. Bağışıklık sistemine bağlı düşüklerin tedavisi daha zordur. Annenin bebeğe ve plasentaya(bebeğin eşine) ait dokulara karşı gösterdiği anormal cevap sonucu düşükler gerçekleşir. Bebeğe ve plasentaya ait proteinlere karşı annede geliştirilen antikorlar kan yolu ile bebeğe ulaşır ve zarar verir. Normal gebeliklerde, mevcut olan bloke edici faktörler bunu engeller. Immuno terapi ile amaçlanan annede, gelişen bebeği koruyabilmek için gereken bağışıklık sistemi cevabının oluşturulmasıdır.

Maya Kadın Sağlığı Ve Tüp Bebek Merkezi
www.maya.gen.tr


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>