>

ANNE - ÇOCUK

En Sevdiklerinizi Güneşten Korumanın Yolları

Güneş kendini gösterdi. Herkes tatil planlarını bile yapmaya başladı.
 
   
 
 
     

Bütün bir yıl boyunca hayali kurulan deniz, kum, güneş üçlüsü artık çok yakın. Peki tatile bebeğinizle ya da küçük çocuğunuzla gidiyorsanız neler yapmalısınız? Central Hospital’dan Dermatoloji Uzmanı Dr. Hicran Ercan, çocukların güneşten korunması için anne babalara önerilerde bulundu.

ÇOCUKLAR VE BEBEKLERİ GÜNEŞTEN KORUMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Güneş ışıklarının dik geldiği saatler olan 10:00-15:00 arası mümkünse bebekler ve çocuklar dışarı çıkarılmamalı ve güneşten korumalı. Bulutlu ve sisli havalarda bile güneşin zararlı ışınlarının olabileceği unutulmamalı. Bu saatler arasında mecburen güneşte durulması gerekiyorsa mutlaka güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce güneş koruyucu kremler sürülmeli ve bu kremler 2-3 saatte bir tekrarlanmalı. Havuza ve denize girileceği zaman suya dayanıklı kremler tercih edilmeli. Sıcak havalarda tüm bireyler bol miktarda sıvı tüketmeli. Yaz aylarında çocukların kıyafetlerini seçerken güneş ışığını engelleyecek ve çocuğu terletmeyecek giysiler seçilmeli. Ayrıca güneşten korumak için şapka ve şemsiye de kullanılabilir.

EN AZ 30 KORUMA FAKTÖRLÜ KREM KULLANILMALI

Çocuklar için kullanılan güneş kremleri en az 30 SPF koruma faktörlü ve UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlamalıdır. Her yaştan çocuğun ve bebeğin güneşle temas eden tüm alanlarına mutlaka güneş koruyucu sürülmeli. Bu tarz kremler çocuğun alması gereken D vitamini gibi vitaminleri almasını engellemez. Bebeğiniz için uygun olan dermakozmetik güneş koruyucuyu öğrenmek için dermatoloji hekiminden yardım alabilirsiniz. Havanın kapalı olduğu kış günleri dışında 5-10 dakika el ve yüzün güneş görmesi bile cildin D vitamini sentezi için yeterlidir. Ayrıca doktorunuzun çocuğunuza önerdiği vitamin komplekslerinde ve bebek mamalarında gerekli olan tüm vitaminler bulunmaktadır.

KORUYUCULAR ALERJİ YAPABİLİR

Son dönemde en çok tartışılan konu güneş kremlerin alerji yapıp yapmadığıdır. Sensitivite ve toksisite güneş kremlerinde nadir kullanılan maddelerdir. Ancak yine de kontakt dermatit, alerjik reaksiyon sebebi olabilir. Alerjiye en sık neden olan madde PABA (para-aminobenzoic acid)ve oxybenzonedir. avobenzone, sulisobenzone, octinoxate ve padimate gibi organik koruyucular daha güvenilirdir. Cildi hassas olanlar bebekler için kullanılan güneş koruyucuları tercih edilebilir. Güneş koruyucu da tüm diğer ilaçlar gibi güneşte bırakılmamalı yüksek ısıya maruz kalmamalıdır.

YANIĞA İLK TEDAVİ

Güneş ışınlarından her türlü korunmaya rağmen çocukların cildinde oluşabilecek güneş yanıkları için de ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor. Güneş yanığının derecesine göre tedavi şekilleri değişir. Güneş yanığı oluşan çocuklara öncelikle buz tedavisi uygulamalıdır ve sonra yanıklar mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

AŞIRI DERECEDE GÜNEŞE MARUZ KALMAK KANSERİ TETİKLER Mİ?


Çok fazla güneşe maruz kalmak kanser riskini arttırır. Ama bunun yanında ileri yaş, erkek cinsiyet, açık tenli olmak, sarı saçlı veya kızıl saçlı olmak, ailede deri kanseri öyküsünün bulunması, bağışıklık sisteminin azalması, bazı genetik hastalıklar, radyasyon, arsenik ve daha önceden ultraviyole tedavisi olmak cilt kanseri görülmesine neden olabilir. Bu yüzden anne babalar çok dikkatli olmalıdır. Çocuklarını daha bebeklik döneminden itibaren güneşin zararlı etkilerinden korumalıdır.

 

Etiketler: Güneş, Tatil, Çocuk, Yaz, Anne, Havuz, Deniz
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>