>

ANNE - ÇOCUK

Hamilelik ve kilo kontrolü

Düşük kilolu anne adaylarının bebekleri standartların altında doğuyor. Bu bebeklerde ileriki yaşlarda insüline bağlı diyabet, tansiyon ve kalp hastası olma riski var.
 
   
 
 
     
Düşük kiloya küçük bebek
Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, 47 kg'ın altındaki hamile kadınların çoğunun, standartların altında, küçük bebeklere sahip olduğunu söyleyerek şunları anlattı: "Bazı araştırmalara göre de bu tip bebeklerin, ileriki yaşlarda insüline bağlı diyabet, tansiyon ve kalp hastası olma riskleri bulunuyor. Eğer hamilelik sırasında düzgün, dengeli ve yeterli beslenilmediyse annenin sağlığı da riske girer. Örneğin; yeteri kadar kalsiyum alınmazsa, fetus bu gereksinimini annenin vücudundan karşılar. Dolayısıyla annenin ileriki yaşlarda kemik erimesi hastalığına yakalanma riski artar.

Zeka gelişimi geri kalır
Hamilelik döneminde yeterli beslenmek fetusu da doğrudan etkiler. Ana rahminde yeterince besin alamadığı için büyüyemeyen fetusta, fiziksel ve zeka gelişimi geri ve/veya zayıf kalabilir. Genel olarak, beden kitle indeksi (ağırlık (kg) / boy (m), 20-25 arasında olan anneler, en sağlıklı bebekleri doğurur. Düşük kilolu bir anne adayı, hamilelik esnasında kilo alsa bile o an zayıf olumasından dolayı, bebeğin düşük kilolu olma ihtimali yine yüksektir."


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>