>

ANNE - ÇOCUK

Kordon kanı saklamak doğru mu?

Son yıllarda popüler hale gelen kordon kanının dondurularak saklanması uygulamasına dair tartışmalar sürüyor.
 
   
 
 
     

Kordon kanını saklamak için yüksek faturalar da çıkaran özel kordon kanı bankaları yerine ulusal kordon kanı bankaları kurulmasının daha faydalı sonuçlar yaratılabileceği belirtiliyor.

Son yıllarda popüler hale gelen kordon kanının dondurularak saklanması uygulamasına dair tartışmalar sürüyor. Uzmanlar, saklanan kordon kanının ileride anne veya bebeklerin karşılaşacağı sağlık sorunlarında kullanılacağına dair bir kanıt bulunmadığını vurguluyor.

Yenidoğan bebeklerin kordon kanından alınan kök hücrelerin özel koşullarda dondurularak saklanması giderek yaygınlaşan bir uygulama.

Günümüzde çeşitli kanser türleriyle bazı bağışıklık yetmezliği hastalıkları, kordon kanı nakliyle tedavi edilebiliyor. Genetik çalışmalardaki sıçrama da göz önüne alındığında ileride başka hastalıklar da aynı yöntemle tedavi edilebilir.

Ancak sanılanın aksine saklanan kordon kanı, sahibinin kullanımına uygun olmayabilir.

İngiliz uzmanlar, kordon kanının, gelecekte anne ya da çocukları başta kanser olmak üzere bir sağlık sorunu yaşadığında, tedavi için kullanılabileceğini gösteren bilimsel bir kanıt olmadığını vurguluyor.

Uzmanlar ulusal kordon kanı bankalarının önemine dikkat çekiyor
Uzmanlar, kordon kanlarının özel bankalar yerine, kurulacak ulusal kordon kanı bankalarına bağışlamasının daha faydalı olacağı görüşünde. Böylece, saklanan kordon kanı sayısı çok daha fazla olacak ve lösemi ya da ilik kanseri vakalarında hastaya uygun kordon kanı bulunma olasılığı artacak.

Uzmanların uyarıda bulunduğu bir diğer unsur da kordon kanının alınma şekliyle ilgili. Zira, kordon kanının doğumdan sonraki ilk 10 dakika içinde alınması gerekiyor. Uzmanlar, bu sürenin, asıl bebek ve anneyle ilgilenilmesi gereken bir zaman olduğuna dikkat çekiyor.


ntvmsnbc.com


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>