>

AŞK - CİNSELLİK

Aşkın katili kim?

Evlilik aşkı öldürüyor mu? Nasıl bir etki yaratıyor? Kurallar ve evlilikte yaş farkı… Peki ya kendi kurallarımız?
 
   
 
 
     
Mutlu evliliği sürdürmenin yolu; çiftlerin kendi kurallarını koyabilmesinden geçiyor.

Evliliğin bir kurum olduğunu söyleyen psikologlar, istesek de istemesek de bu kurumun içine girilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu kurumun doğru ve sağlıklı bir şekilde işlemesi için baştan tercihlerin doğru yapılması gerekiyor.

EVLİLİK AŞKI ÖLDÜRÜYOR MU?

Evlilik denilen şeyin doğrudan bir kurum olarak algılanması ve kurumsallaşma haline gelmesi birçok insanı şaşırtıyor. Bir süre sonra evli kişilerden "Evlenene kadar hiç problem yoktu. Üstelik aynı evi paylaşıyorduk. Evlilik aşkı öldürüyor" sözlerini duyuyoruz. Tüm bunların nedeni ise, çiftlerin karşısına evliliğin bir kurumsal yapı olarak çıkması.

NASIL BİR ETKİ YARATIYOR?

Toplumsal olarak size yüklenen görevleri yapmama şansınız varken, evlilik kurumu ile birlikte isteseniz istemeseniz de yapmanız gereken görevleriniz oluyor.Aileler, toplum, evli kişileri birbirine ait kabul ediyor. Yani; asıl problem 'aşk bitti' değil de, çevrenin bakış açısı ve yükümlülük sürecinin problem çıkarması. Mutlu evliliği sürdürmenin yolu; bu kurumsallaşmayı iki bireyin mantıklı bir şekilde yapması. Çiftlerin çevrenin kurallarından daha çok kendi kurallarını koyması gerekiyor.

KURALLAR

Mutlu evliliğin en önemli etkisi zamanlama. Ne zaman başladığı, başlarken kişilerin yaşı ve evliliğe ne kadar hazır olduğu ile evlilik kurumundan beklentileri çok önemli. Evlilikle, sevgi farklı şeyler. Bir kuruma girerken herkesin o kurumdan farklı beklentilerinin olması ve bu beklentilerin denk düşmemesi, doğal olarak bir taraftan diğerini hayal kırıklığına uğratacaktır. Onun için temel olarak doğru zamanlamayla ve doğru insanla evlilik kurumuna başlamak önemli. Bu kurumun işleyişi de zaman içindeki değişikliklere göre, örneğin çocuk olduğunda yeniden düzenlenmeli. Bunlar yapıldıktan sonra evlilik sürecinin mutlu ve sağlıklı gitmemesi için bir neden yok.

EVLİLİKTE YAŞ FARKI

İki kişinin arasındaki yaştan daha çok, ciddi bir kuruma başlarkenki yaşları önemli. Anne baba olmanın veya evliliğe başlamanın belirgin bir yaşı yoktur. Her bireyin yetişme tarzına, kendi kişisel özelliklerine ve ruhsal durumuna göre kendini hazır hissettiği bir yaş vardır. O yaş da kişinin kendi evlilik yaşıdır.

FLÖRT VE EVLİLİK ARASINDAKİ FARK

Evlilik bir kurumdur. Hiçbirimiz bir flört için gidip yasal bir onaylama yapmıyoruz. "Benim sorumluluklarım ve getirdiği sonuçlar da bunlardır" diye bir flört kanunu yok. Ama bir medeni kanunumuz var. Bir kurumun işleyişi için bazı temel kuralları belirlemek gerekiyor. O nedenle bu iki kavram farklı. "Biz hep sevgili gibiyiz" derler. Evet, duygusal olarak böyle hissedebilirsiniz. Ama sonuç olarak kurumun getirdiği bazı ek yaptırımlar var. İsteseniz de istemeseniz de... Çünkü bu kurum genişleyecek bir kurum. İşin içine aileler de girecek, arkadaşlar da... Flört ederken iki kişisiniz. Daha bire bir yaşadığınız bir şey. Halbuki evlilik olduğu zaman eş oluyorsunuz. Onun getirdiği artı toplumsal yükümlülükler oluyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>