>

AŞK - CİNSELLİK

Bari Bu Sefer Efendi Gibi Ol

Her ilişki bitebilir, herkes eşinden, sevgilisinden, nişanlısından ayrılabilir. Önemli olan bunu nasıl yaptığınız.
 
   
 
 
     

Her ilişki bitebilir, herkes eşinden, sevgilisinden, nişanlısından ayrılabilir. Önemli olan bunu nasıl yaptığınız. Karşınızdakini duygusal olarak sakat bırakmadan terk etmenin de yolları var. Ve bu kesinlikle “sen benden daha iyilerine layıksın” klişesine sığınmak olmamalı. Teknolojinin de bu bakımından hayatımızı olumlu yönde etkilediği söylenemez. Yüz yüze konuşmak, giderek cesaret gerektiren bir eyleme dönüştü. Bundan 15 yıl önce SMS, e-posta veya Facebook mesajıyla birini terk etmek büyük öküzlük kategorisinde ele alınırdı. Şimdi hele de gençler arasında çok doğal karşılanıyor. İnternette tanışan çiftler 140 karakterde ayrılıyor. Zaten mesajlaşmaktan sosyal becerilerini kaybetmiş birine, sevgilinden yüz yüze konuşarak ayrılacaksın desen, her şeyi eline yüzüne bulaştırır.

AYRILMA KONUŞMASINI YÜZ YÜZE YAPIN

Bu hem tek medeni ve nazik yol, hem de karşınızdakine sözlere dökülmeyen şeyleri hissetme imkanı verir. Sesinizin tonu, bakışınız, yüzünüzün ifadesi, mimikleriniz gibi... Koluna kısa bir an dokunmanız, ayrılsanız bile ona hâlâ değer verdiğinizi anlatır. Yüz yüze dışındaki tüm yöntemler, “çok da umurumda değilsin” mesajı gönderir ki, bir zamanlar sevdiğiniz birinin gurur ve özgüvenini yerle bir etmeye ne gerek var.

AĞIRBAŞLI DAVRANIN

Ayrılmak, tehlikeli bir hal alabilir. Sırf o an karşınızdakinin canını yakmak için ağzınızdan daha sonra pişman olacağınız şeyler çıkmasın. Kendinizi kontrol etmeye çalışın. Böylece hem onun hem kendinizin özgüvenini korumuş olursunuz.

DÜRÜST OLUN

“Artık sana aşık değilim” demekte bir sorun yok. Ama dengeyi de iyi kurmak lazım. “Zaten son zamanlarda kilo da almıştın” demeye kalkmayın.

“Sorun sende değil, bende” gibi dünya çapında klişelere başvurmayın. Bu kendini sıradan, değersiz hissetmesine yol açar. Ayrıca herkes “hakiki” bir açıklamayı hak eder.

TEMİZ İŞ ÇIKARTIN

Ortamı yumuşatmak, onu ya da kendinizi avutmak için geçiş dönemi yaratmayın, arkadaşça buluşmalara kalkmayın. “Arkadaş kalalım” demek suçluluk hissini hafifletebilir ama karşınızdaki hâlâ bir umut olduğunu sanabilir.

ESKİ GÜNLER, İYİ ŞEYLER

Ayrılma nedeninizi açıkladıktan sonra geçirdiğiniz mutlu günlere ve onun iyi yanlarına da değinirseniz iyi olur.

KARARI PROTESTO ETMEYİN

Ayrılmak isteyen karşı tarafsa, kararını gözden geçirmesi için yalvarmayın. Terk edilenin hızlıca iyileşmesi için ilk yapması gereken, bittiğini bir an evvel kabullenmektir. Yazışmayın, telefonlaşmayın, mektupları atın, arkadaş kalmaya çalışmayın.

BİRDENBİRE ŞEYTAN İLAN ETMEYİN

Sırf sizi terk etti diye dün mükemmel olan biri bugün aniden şeytanlaşmış olamaz. Hele intikam fikrini tamamen kafanızdan çıkarın. Enerjinizi lüzumsuz yerlere harcarsınız. Üstelik olayı atlatma ve unutma süreniz de uzar.

ACINIZI SAKLAMAYA, GÖRMEZDEN GELMEYE ÇALIŞMAYIN

Hissettiğiniz acıyla intikam yemini etmek ne kadar işe yaramazsa, canınız yanmıyormuş gibi yapmak da işe yaramaz. Uzun bir ilişkinin bitmesi, yaşanılan en sarsıcı duygusal deneyimlerden. Yas tutmak son derece normal ve hatta gerekli.

HAYATINIZIN AŞKINI, RUH EŞİNİZİ KAÇIRDIĞINIZ FİKRİNDEN KURTULUN

Sonsuza dek birlikte yaşayacağınız tek kişiyi kaybettiğinizi düşünmeyin. Bu, aşkın neden olduğu bir yanılsama. Aslına bakarsanız etrafta ondan daha iyi, size daha uygun dünya kadar insan var. Sıcağı sıcağına bunu göremeyebilirsiniz. Kendinize zaman tanıyın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>