>

AŞK - CİNSELLİK

Bel ağrısı cinsel gücün azalmasına neden oluyor!

Kronik bel ağrısı bulunan hastalarda cinsel sorun ortaya çıkıyor...
 
   
 
 
     
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Kuru, bel ağrılarının cinsel performansı azalttığını belirterek, kronik bel ağrısı hastalarının yüzde 63'ünde sertleşme sorununun bulunduğunu söyledi.

Kronik bel ağrılı hastaların cinsel fonksiyon bozukluğunu ifade etmekten kaçındığı ve hekimlerin ise bu konuda hastaları sorgulamamasının önemli bir problem olduğunu kaydeden Kuru, "Yapılan çalışmalarda kronik bel ağrılı hastaların yüzde 63'ünde erektil disfonksiyon (sertleşmede güçlük) olayına rastlandığı ortaya çıktı.

Klinik deneyler ve çalışmalardan elde edilen bilgilere göre bunun 3 temel sebebi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sinir sisteminin fonksiyonunu engelleyen primer pataloji, ikinicisi ağrıyı gidermek için kullanılan ilaçlar ve üçüncüsü de kronik ağrıdan kaynaklanan psikolojik faktörlerdir" dedi.

Siyatik ve bel fıtığı rahatsızlığının bacaklarda uyuşma ve güç kaybına yol açtığına da işaret eden Kuru, "Bel fıtıkları omuriliğe ve sinir köklerine baskı yaparak, erektil disfonksiyona neden olabiliyor. Bu durum genellikle cerrahi operasyon geçiren hastalarda daha sık görülmektedir. Bel ve bacak ağrısı olan hastalar, bir başka deyişle siyatiği olanlar, bacağında ve ayaklarında uyuşma ve güç kaybı olan hastalarda cinsel fonksiyon sorgulanmalıdır" diye konuştu.

Doç. Dr. Ömer Kuru, bel ağrılarını gidermek için kullanılan ilaçların yan etkilerinin de cinsel fonksiyonu etkilediğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

"Bel ağrısı gibi kronik ağrıya neden olan patolojilerde hastalarda anksiyete, depresyon ve nevroz gelişmektedir. Bunların tedavisi için kullanılan ilaçlar yan etki olarak libido'da (cinsel istek) azalmaya ve impotansa (cinsel yetersizlik) neden olurlar. Hastalar ilaçların bu yan etkilerine çoğunlukla bilmezler. Bu nedenle hekim bu gibi ilaçları yazarken hastayı yan etkiler konusunda bilgilendirmelidir.

Kronik ağrıdan kaynaklanan psikolojik faktörlerinde cinsel performans üzerindeki olumsuz etkileri bulunuyor. Başka bir deyişle bel ağrılı hastalarda, 'şayet cinsel ilişkiye girersem ağrılarım artar' kaygısı var. Cinsel ilişki sırasında belin ani hareketleriyle kas spazmında ve ağrıda artışın olması, ilginin ve ereksiyonun kaybına neden olacak ve sonuçta kendine güvende azalma ve cinsel ilişkiden kaçınma söz konusu olacaktır. Hekim bu durumda hastayı belin anatomisi ve fonksiyonları konusunda bilgilendirmeli ve sırtüstü yatar durumdaki daha pasif pozisyon gibi ağrısını artırmayacak pozisyonlar önermelidir."

habersağlık
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>