>

AŞK - CİNSELLİK

Cinsel Sorunlarınızı Saklamayın

Cinsel işlev bozuklukları her zaman her yaşta ortaya çıkabiliyor. Sebepleri bazen sıradan, bazen de önemli oluyor.
 
   
 
 
     

Cinsel sorunlar her ülkede olduğu gibi bizde de yaygın. Saklandığı için sıklığı tam olarak bilinmiyor. Cinsel eğitimin eksik, cinselliği konuşmanın ayıp sayıldığı toplumlarda sorun daha kolay yayılıyor. Uzmanların belirttiğine göre cinsel işlev bozukluklarına Türkiye'de de sık rastlanıyor.

Özellikle gençler arasında vajinismus, erken boşalma, cinsel birleşmeyi başaramama gibi psikolojik kökenli cinsel işlev bozukluklarına sık rastlanıyor. Orta yaş ve sonrasındakiler böyle bir sorunla karşılaştıklarında genellikle gizliyorlar. Ya da utanıp doktorlarına söyleyemiyorlar. Ancak ciddi bir sorgulama yaparsanız farkına varabiliyorsunuz. Cinsel işlev bozukluklarının en önemli nedeni olarak bilgisizlik ve eğitim noksanlığı gösteriliyor.

Diğer taraftan kadın-erkek rolleri ile ilgili yanlış inanışların da etkisi oluyor. Toplumunuzdaki yaygın inanca göre erkeklerin duygularını belli etmemeleri, kendilerini her cinsel ilişkide mutlaka başarılı olmak zorunda hissetmeleri, cinsel ilişki isteğinin kadından değil erkekten gelmesi gerektiği gibi yanlış inanışlar zamanla cinsel işlev bozukluklarına yol açabiliyor.

Bilgi eksikliği bazen o kadar ileri düzeylere varabiliyor ki cinsel ilişki bir korku, telaş, endişe kaynağı bile olabiliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>