>

AŞK - CİNSELLİK

Dokunmanın büyüsü ...

'Dokunma'nın, derideki duyu organlarını uyararak, huzur veren hormonların faaliyete geçmesini sağladığı, güven ve cesaret duygularını geliştirdiği belirtiliyor.
 
   
 
 
     
Bilim adamları, hayatın, başladığı andan itibaren dokunmanın sıcaklığına ve güvencesine ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, 'Çocukları teselli ederken onları kucağımıza alır onlara sarılırız. Sevdiğimiz insanlara sarılırız. Dokunmak sevmektir, sevgiyi ifade yoludur. Çünkü dokunma, deride duyu organlarını uyararak, huzur duymamızı ve mutlu olmamızı sağlayan hormonların faaliyete geçmesini sağlar. Burada önemli bir nokta da, bu hormonların faaliyete geçmesiyle üremesi kısıtlanan stres hormonları sebebiyle, immun sistemin daha dayanaklı hale gelmesidir' diyorlar. Yeni doğmuş bebeklerin, annelerinin göğsüne yatırılmaları, özellikle depremature bebeklerin günde en az yarım saat anne teninin üzerinde kalmalarının, artık uzmanların önermekten çok talep ettikleri bir durum olduğunu hatırlatan uzmanlar, bu temaslarla büyüyen çocukların, hayatlarının ilk bir yılında çevreye daha uyumlu ve sakin olduklarının belirlendiğini kaydediyor.

ERKEKLER SEVİYOR

Uzmanlar, dokunma konusunda yapılan genel istatistiki araştırmaların, neredeyse tüm toplumlarda, kadınlar bu güdüyle daha fazla donatıldıkları halde, sosyal hayatta erkeklerin kadınlardan daha çok 'dokunduklarını' ortaya koyduğunu da ifade ediyor. Yine bu erkekler içinde statü sahibi olanların, olmayanlardan daha fazla dokunma şansına sahip bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, bir işverenin, işçisinin omuzuna elini atabildiğini, oysa tam tersi, uygun bir davranış türü olarak benimsenmediğini vurguluyor.

HASTALIKLARA BİREBİR

Uzmanlara göre, dokunmak, duygusal alanların dışında da kendinden beklenen sonuçları veriyor. Bilimsel bir disiplin içinde uygulanıyor olsa da masajın eylem olarak bakıldığında dokunmak olduğunu belirten uzmanlar, masajlarin, ameliyat sancılarını geçirmekten, direnç sistemini güçlendirmeye kadar farklı alanlarda insan hayatına girdiği günümüzde yapılan son deneylerin, Alzheimer hastalarında belirli masaj tekniklerinin, unutkanlığı iyileştirici etki yaptığının da bilimsel anlamda gözlemlendiğini bildiriyor.

Güneş
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>