>

AŞK - CİNSELLİK

“Ereksiyon işlevsizliği” ilaçları kullanırken dikkat!

Uzmanlar iktidarsızlık ilaçlarının, kansere karşı doğal faaliyetlerin artmasını sağladığını belirlediler.
 
   
 
 
     
Anadolu Sağlık Merkezi’nin stratejik ortağı Johns Hopkins Hastanesi Kimmel Kanser Merkezi bilim adamları açıkladı: “Kan damarlarını genişleten gazımsı bir kimyasal ajanın üretimini arttırarak ereksiyon sağlayan Sildenafil ve diğer "iktidarsızlık ilaçlarının" kansere karşı doğal faaliyetlerin artmasını sağlıyor”

Hopkins'te kolon ve meme kanseri yerleştirilmiş fareler üzerinde yapılan denemeler sildenafil verilen farelerde tümör boyutunun verilmeyen farelere oranla iki veya üç kat daha fazla azaldığını gösterdi. Bağışıklık sistemi olmayacak şekilde yetiştirilmiş olan farelerdeki tümörlerde ise bir değişiklik gözlenmemiş olmasını bilim adamları kuralın doğrulanması olduğunu, ilacın bağışıklık sisteminin kansere karşı hücresel tepkisini teşvik ettiğini söylüyorlar.

Hopkins ekibi arttırılmış miktarlarda kimyasal haberci Nitrik oksidin bağışıklık sistemini tümörlerden uzaklaştıran özel bir hücrenin etkisini azalttığını ve bu sayede kansere saldıran T-hücre sürülerinin kemirgenlerde tümör alanlarına göç etmelerine yol açtığını söylüyorlar.

Sildenafil uygulanan laboratuarlarda geliştirilen kanser hücreleri, 14 kafa ve boyun kanser ve kemik iliği kanseri hastasından alınan doku örneklerinde de benzer sonuçlar izlendi.


Viagra adı altında pazarlanan sildenafil, milyonlarca erkekte sertleşme sorununun tedavisinde kullanılan bir ilaç grubuna dahil ve NO üretimini harekete geçirme kabiliyeti son yıllarda kan damarları ve kan bileşenleri faaliyetleri ile ilintili hastalıkları araştıran uzmanlar tarafından inceleniyor.

Johns Hopkins Kimmel Kanser Merkezi'nden Doç.Dr. Ivan Borrello, yeni Hopkins araştırmasının bağışıklık sisteminin öğelerini kullanarak bu sistem tarafından keşfedilmekten kaçınabilen kanserler tarafından kullanılan bir taktiğin üzerine gittiğini söylüyor.

Borello ve arkadaşları tümörlerin Nitrik oksit üreten bağışıklık hücrelerini kullanarak kendilerini tümör hücrelerine saldıran beyaz kan hücrelerinden (T hücreleri) saklayan bir tür "sis" yarattıklarını buldular.

Bu NO üreten hücreler, veya diğer adıyla myeloid türevi bastırıcı hücreler (MDSCs) normalde Nitrik oksidi bağışıklık sistemini yabancı cisme tepkisel "saldırı durumundan" izleme durumuna geçirmeye yardımcı olmak için kullanıyorlar.

İktidarsızlık ilaçları bu mekanizmayı MDSCs tarafından Nitrik oksit üretimini durdurarak tersine çeviriyor, ve bu sayede bağışıklık hücrelerinin kanseri "görmesini" ve saldırmasını sağladığını söylüyor Borello'nun laboratuvarında araştırma görevlisi olarak çalışan ve makalenin baş yazarı Dr. Paolo Serafini.

Nitrik oksit şehirde yaşayan kişiler tarafından hava kirliliğinin bir öğesi olarak biliniyor, ancak tıbbi araştırmalarda hücrelere işaret verici görevleri ve devriye gezen ve koruyan T hücrelerini yönlendirme yeteneği dolayısıyla önem kazanmakta.

"İktidarsızlık ilaçları" kanseri iyileştiremez" diyerek uyarıyor Borello ve ekliyor:"ancak standart kemoterapi veya immuno-terapilere ilave olarak kullanılabilir".

Araştırmacılar önümüzdeki sene insanlar üzerinde denemelere başlamayı planlıyorlar.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>