>

AŞK - CİNSELLİK

Kadınlar Neden Orgazm Olamaz

Yapılan araştırmalara göre kadınlarda en sık görülen cinsel sorunların başında orgazm olamama geliyor.
 
   
 
 
     

Psikolojik ve bedensel sağlığın yanında, eşler arasında da problem yaratabilen konu olabiliyor. Oysa kadınlar eşleri ile konuşup, bedenlerini önemserlerse cinsel yaşam kalitelerini arttırabilirler.

Aşk ve cinsellik duygusal, düşünsel ve davranışsal boyutta iki kişi arasındaki etkileşim alanıdır. Yakınlık kurma, bireyin kendisini karşındakine duygusal, düşünsel ve bedensel olarak açmasıdır. Kadın ve erkek olma hallerinin onayıdır. Dokunmak ve cinselliği yaşamak değerli olma duygusunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Birlikteliklerin toplumsal anlamda cinsiyet rollerini de içeren, statüyü, sosyal gelişimi, nesiller var etmeyi, ekonomik gücü oluşturmayı, duygusal ve cinsel tatmini de içeren güç birliği vardır. Cinsel yaşamda görülen sorunlar, bu güç birliğini zayıflatan unsurlardan biridir.

CİNSEL YAŞAM SAĞLIĞINA BAKTIĞIMIZDA, BEDENSEL SAĞLIK VE PSİKOLOJİK SAĞLIK GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALIDIR;

Bedensel Sağlık:
- Anatomik gelişim
- Bedensel yeterlilik
- Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar
- Cinsel organların işlevselliği
Psikolojik Sağlık:
- Zihinsel gelişim
- Cinsel kimlik tanımı
- Ait olunan kültürel yapı
- Kendi bedenini tanıma süreci
- Bilgi düzeyi
- Öznel cinsel yaşam tarihi (taciz, baskı vb.)
- Öznel cinsel deneyim tarihi (mastürbasyon, flört vb.)
- Kendini ifade edebilirlik

Kadının cinsel kimliğini geliştirmede, ifadede, sağlık hizmetine ve bilgiye ulaşmadaki eşitsizlik, yetişkin olarak aktif cinsel yaşamını da etkilemektedir. Kadın bedenini tanımamakta hatta ergenliğinde, bedenine ilişkin meraklarının önü kesilmiş, cinsel bilgi ve ilgilerini kendileri adına ertelemişlerdir. İlgi ve bilginin eksikliği ile başlayan aktif yaşam, vajinismus dahil tüm sorunları beraberinde getirmektedir. Orgazm olamama da bu sonuçlardan biridir.

OLUMLU VE MERAKLA BAŞLAYAN AKTİF CİNSEL YAŞAMDA, NE OLUYOR DA ORGAZM SORUNU BAŞLIYOR;

Çiftler arasında ilişkinin içeriğindeki uyumun bozulması
Karşılıklı cinsel ilginin kaybolması
Kadının sevişmeye dair taleplerini söyleyememesi
Erkeğin bencil sevişmesi, yalnızca boşalma odaklı seks yapması
Erkeğin bu konuda konuşmaya açık olmaması
Kadının konuşmaya nereden başlayacağını bilememesi
Beden tanımanın her iki cins açısından da yetersiz olması

KADIN İLİŞKİ ESNASINDA KENDİNİ ORGAZM TAKLİDİ YAPMAK ZORUNDA HİSSEDEBİLİR


Bu şartlar altında kadının devam eden ilişkisinde sorun çıkmasın diye konuşmaması ya da orgazmı hiç tanımadığından talepkar olmaması sorunları beraberinde getirir. Talep edip bu konuda konuşmaya başladığında, ilişkiyi kaybetmekten, yeni şeyler öğrenmekten korku duyma halleri dolayısıyla öğrenilmiş davranışlarla orgazm taklidi yapma yolunu seçerler.

Kadın için uyaran, istenildiği hissi ile başlar bu hissi yaratmak göz, söz ve önemsenme davranışını görmekle başlar. İstediği erkek tarafından dokunulmak, okşanmak, bedenin yeniden keşfedilircesine okşanması ve öpülmesi, zaman ayrılması, vajinaya değil onunla sevişilmesine önem verilmesi, klitoral uyarının önemsenmesi kadının orgazm olmasını sağlayan etkenlerdir.

Erkek için çıplak kadın bedeni, cinsel uyaran teşkil etmektedir. Ama bir kadın için tanımadığı erkeğin çıplak bedeni hiç bir uyaran teşkil etmeyecektir. Bu kadar net bir ayrımla sekse, cinselliğe yaklaşım farkını da getirmektedir. Ama cinsel ilişki iki kişinin yaptığı bir danstır. Bu dansta adımlar iki kişinin isteği ve talebi ile uyumlanır, ritim de birlikte belirlenirse keyif mümkün olur. Tek taraflı boşalma endeksli sekste teknik boşalmadan öteye geçmez ve keyiften söz edilemez.

Ayşe Kayhan’a göre, cinsellik devrimci, yeniden ve yeniden yapılandırılabilir bir alandır. Kadınlar bedenlerini önemsemeliler, öğrenmeyi bedenlerini keşfetmeyi ertelememeli, mastürbasyonun bu keşifteki yerini unutmamalılar. Eşleri ile konuşmaktan çekinmemeli ve cinsel yaşam kalitesini artırmak için birlikte yeniliklere açık olmalıdırlar.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>