>

AŞK - CİNSELLİK

Karaktere Göre Hediye Seçimi

En değerli hediye mücevher mi çiçek mi?
 
   
 
 
     

Bu sorunun cevabı hediyenin verileceği kişinin karakteristik özelliklerinde gizli. Dışadönük neşeli biri için kullanışlı bir aksesuar; mükemmeliyetçi biri için gösterişli bir saat; güçlü kararlı biri için antika bir eşya paha biçilmez bir hediye olabilir.

Özel günlerde birbirini mutlu etmek için alınan hediyeler hayal kırıklığı yaratabiliyor. Özellikle de ikili ilişkilerde… Kadın şık bir mücevher beklerken, sevgilisinin ya da eşinin kendisine parfüm hediye etmesinden hoşlanmayabiliyor. Ya da karşı tarafın zevkine, tarzına hiç hitap etmeyen bir seçim mutsuzluk yaratabiliyor. Kişisel Gelişim Uzmanı Murat Tunalı, çiftlerin birbirine hediye alırken kişisel özellikleri, beklentileri, istekleri dikkate alması gerektiğine dikkat çekiyor. Kısacası cevaplamanız gereken soru: Sevdiğiniz insanın karakterini ne kadar tanıyorsunuz?

Karşınızdaki kişinin hayat değerlerini, sevdiği ve sevmediği şeyleri, hobilerini ve fobilerini biliyor olabilirsiniz. Ancak Murat Tunalı bunların bazen yeterli olmaaycağını söylüyor. Doğum günü, sevgililer günü, birlikteliğinizin yıl dönümü gibi özel günlerde ona değer verdiğinizi gerçek anlamda hissettirecek bir hediye almak istiyorsanız bu noktada onun karakteristik tanımlamasını çok iyi yapmanız gerekiyor. Bu tanımlamayı sağlıklı yaparsanız karakterine ve kişiliğine uygun bir hediyeyi de almış olursunuz. Florence Littauer’in yaptığı insan kişiliğini testlerle ele alan yaklaşıma göre 4 farklı kişilik vardır: Popüler-Neşeli, Mükemmelliyetçi-Melankolik, Güçlü–Kararlı, Barışçıl Sevecen. Bu kişilik yapıları ve onlara hitap eden seçenekler, hediye seçiminde zorlananlara yol gösterecektir…

Popüler-Neşeli: Dışadönük, konuşkan, iyimser, cana yakın, esprili, hisli ve duygularını gösteren, coşkulu, değişken ruh hali, çocuk ruhluluk gibi özelliklere sahiptirler. Eğlence konusunda lider kişiliklerdir. İş yaşamında yeni şeyler düşünüp üretebilme yeteneği, her zaman iyi görünüm, başladığı işe dört elle sarılma, öne çıkan özellikleridir. İnsanlarla kolayca iletişim kurabilen, kin beslemeyen, doğaçlama etkinlikleri seven kişilikler olarak tanımlanırlar.
Hediye Tarzı: Çoğu zaman sosyal kişiliğini yansıtacak, kendisi gibi gösterecek hediyeler onları daha çok mutlu eder. Bu nedenle kullanabilecekleri türden hediyeler almalısınız. Çoğu kimsede olmayan bir kıyafet, kullanışlı bir saat, aksesuar, ayakkabı, eşya onlara alacağınız hediyeleri sıradan olmanın dışına çıkartır. Genelde sıra dışı olmayı tercih ettiklerinden hediyelerinizin de sıra dışı olması onları iki kere mutlu edecektir.

Mükemmelliyetçi-Melankolik: Çoğu zaman içe dönük, düşünceli ve karamsar olarak tanımlanırlar. Derin düşünceli, analitik, dahi özellikli, yetenekli ve yaratıcı, artistik ve ahenkli, filozofik ve şiirsel, duyarlı, dürüst ve vicdan sahibi, fedakar ve idealisttirler. İş hayatında programlı, mükemmeliyetçi, detaycı, düzenli ve organize olmuş, temiz, derli toplu, sorunları görüp çözümler üretebilen, başladığı işi bitiren, seven kişiliklerdir. Arka planda kalıp dikkat çekmeyi sevmeyen, sorunlara çözüm bulan ve ideal eşi arayan insanlardır.
Hediye Tarzı: Göze batmayı, farklı görünmeyi ve sıra dışı olmak pek tercih etmediklerinden alınacak hediyelerde de bunu memnuniyet kıstası olarak almak gerekir. Kaliteli bir takım elbise, kaliteli ve gösterişli bir saat erkekler için ideal bir hediyedir. Bayanlar için ise pırlanta kolye ve yüzük, havalı olmayan ancak ağırlığı olan zarif bir hediye istediğimiz memnuniyeti oluşturacaktır.

Güçlü-Kararlı: Dışa dönük, yapıcı ve iyimser olarak tanımlanırlar. Lider doğarlar, dinamik ve aktiftirler. Kararlı ve güçlü istekleri olan, duygusuz, kolay hayal kırıklığına uğramayan, kendine güveni her halinden belli olan, elinden her iş gelen insanlardır. İş yaşamında ise, hedef koyarak çalışan, iyi organize olan, pratik çözümler üreten, çabuk uygulamaya geçen, zorluklar karşısında başarılı olan kişilik özellikleri taşırlar. İnsanları idare etmedeki becerileri onları genellikle haklı çıkarır ve acil durumlarda soğukkanlılıklarını koruyabilirler.
Hediye Tarzı: Hediye kriteri olarak iki durumu ortaya koyabiliriz. Hedef ve ideallerine katkı sağlayan ve bireysel olarak lider egolarına hizmet eden bir hediye türü olmalıdır. Nadir bulunan bir antika, el emeği olan nadide bir eşya, yeni çıkmış ve az bulunan elektronik bir alet (cep telefonu, bilgisayar, vb.) Ofis veya ev ortamında kullanabilecekleri kıymetli bir eşya da olabilir.

Barışçıl Sevecen: Baskın olmayan kişilik yapıları vardır. Rahat ve yumuşak başlılık, sabır ve dengeli davranışlar, sessiz ve esprili karakter, kibar davranışlar, duyguları belli etmeme, hayatla barışık olma temel kişilik özelliklerindendir. Düzenlilik ve yetenek, yönetici yeteneği, anlaşmazlıkları önleyebilme yeteneği, zor şartlar altında çalışabilme işteki davranışlarını tanımlar. Çok arkadaşları olur ve ilgili ve merhametlidirler.
Hediye Tarzı: Başkalarının görüp onlarla birlikte paylaşımlı olarak kullanabilecekleri türden hediyeleri daha çok severler. Duygusal yapılarına hizmet eden bir hediye olmalıdır. Örneğin partneriyle birlikte gidebileceği bir tatil sadece ona alınmış bir hediyeden çok daha fazla anlam taşır. İnsanlığa katkı sağlamasına olanak verecek bir fırsat yaratmanız onun için özel bir anlam taşır. Yıllar geçse bile bunu size hatırlatıp teşekkür eder. İçinde duygunun ve insan faktörünün olduğu her şeyi hediye olarak sunabilirsiniz. En kolay hediye alabileceğiniz ve en az seçici olan kişilik tipidir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>