>

AŞK - CİNSELLİK

Maçtan Önce Seks Yasağı Doğru Mu?

İşte bu sorunun gerçek cevabı…
 
   
 
 
     

Dünyada pek çok futbol takımının oyuncularına önemli karşılaşmalar öncesi cinselliği yasakladıkları hatta bir cinsel perhiz durumunu dayattıkları biliniyor. Peki bu durum gerçekten de oyuncuların maç sırasındaki performanslarına olumlu etki gösteriyor mu?

Futbolcuların maçta performanslarını kaybetmemeleri için maç öncesi seks yapmaları yasaklanadursun son araştırmalara göre uzmanlar bu durumun her futbolcu için uygun olmayabileceği görüşünde. Sporcuların önemli karşılaşmalardan önce cinsel perhiz uygulamalarını savunan savlar cinselliğin agresyonu azalttığı ve ejakülasyonun vücuttaki testosteron seviyelerini düşürdüğü teorisine bağlı gibi görünüyor.

Seksin, atletlerin enerjisini aldığı, testosteron seviyelerini düşürdüğü, agresifliği azalttığı ve insanları bir yarışmaya giremeyecek kadar mutlu ettiği savları kesinlik kazanmış değilse de birçok koç ve atlet de seksüel aktiviteyi engellemenin maçtaki agresifliği arttırdığı görüşünde. Oysa erkeklerde cinselliğin ana tetikleyicisi olan testosteronun cinsel aktivite sonrası düşüş gösterip göstermediği çok da belli değil. Bazı araştırmalar cinsel ilişki sonrası testosteron seviyelerinde düşüş olduğunu ortaya koyarken diğerleri testosteron seviyelerinin cinsellik sonrası arttığını hatta bir müddet de yüksek kalarak atletik performansı olumlu yönde etkileyebileceğini belirtiyor.

Unutulmaması gereken nokta iyi bir performans için optimal seviyede uyanıklık ve heyecan gerektiğidir. Fazla heyecan veya agresiflik düşük performansa yol açabilir. Bu nedenle agresiflik ve heyecan üzerindeki yatıştırıcı etkilerinden dolayı maç öncesindeki gece seks yapmak buna ihtiyaç duyan ve mizacı uygun futbolcular için de yasaklanmamalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>