>

AŞK - CİNSELLİK

Ne Sıklıkta İlişkiye Girmeliyiz?

Birçok tanı sistemi, ancak iki haftada birden daha seyrek cinsel ilişki kurmayı sorun kabul etmekte...
 
   
 
 
     

Her kadının, her erkeğin cinselliğe ilgisi de, cinsel etkinlik gereksinimi de farklı olacaktır. Aynı birey için de yaşamının farklı dönemlerinde, kişiye, ilişkiye ve ortama ilişkin birçok etkene göre değişiklikler olacaktır. Cinselliğin birçok alanında olduğu gibi, istenen cinsel ilişki sıklığı için de standartlardan söz etmek uygun değildir.

Çeşitli ülkelerde yapılan tarama çalışmalarında, cinsel yaşamlarını sorunsuz kabul eden gönüllü çiftlerin ortalama olarak haftada iki kez cinsel ilişkide bulunmak istedikleri görülmüştür. Araştırmalar belli bir zaman kesitindeki durumu ölçmeye yöneliktir, aynı kişilerin yaşamlarının farklı dönemlerinde gösterdiği değişimler ister istemez gözden kaçmaktadır. İnsan yaşamına ilişkin konularda, ortalama değerler toplumun normali olarak değil, toplumdaki insanların çoğunluğunun taşıdığı özellikler olarak düşünülmelidir. Aynı toplumda bu ortalama değerlerin dışında kalan, birçok normal kişi bulunacaktır.

Birçok konuda olduğu gibi, cinsellik alanında da ortalama değerlerin saptanması, tanı sistemlerinin geliştirilebilmesi için elbette gereklidir. Cinsel yaşamlarında doyumlu olan çiftlerin, cinsel ilişki sıklığı, tek bir standart belirlemekten çok daha esnek bir şekilde yorumlanmaktadır.

Birçok tanı sistemi, ancak iki haftada birden daha seyrek cinsel ilişki kurmayı sorun kabul etmektedir. Buradan da görülebileceği gibi, normal kabul edilen alanın sınırı çok geniştir ve çoğu kişi, yaşamlarının uygun dönemlerinde bu alanın içinde yer alabilir. Oysa birçok kişi kendi cinsel ilişki sıklığı ile ilgili sorun yaşamaktadır. Birçok kişi, kendisinin de cinsel eşinin de cinsel isteğine ve yaşam koşullarına bakmaksızın, doğru ya da gerekli olduğuna inandığı bir sıklıkta cinsel ilişki kurmak gerektiğini düşünmekte ve bu gerçekleşmediğinde cinsel yaşamını doyumsuz bulmaktadır.

Kişinin gerekli bulduğu cinsel ilişki sıklığı, günde birkaç kere de olabilir, senede bir kere de. Aynı kişi için yaşamın çeşitli dönemlerinde, büyük değişiklikler görülmesi de çok doğaldır. Yeni âşık olduğumuz bir dönem ile iş sorunlarımızın yoğunlaştığı ya da ciddi bir hastalık durumunun söz konusu olduğu dönemlerde aynı sıklıkta cinsel istek duymaz ve cinsel ilişkide bulunmak istemeyiz.

Kafamızdaki standartlar ile kendi bedenimizin gereksinimleri her zaman aynı olmayacaktır. Kendi isteğimiz kafamızdaki standartla aynı olduğunda da bu her zaman gerçekleşmez, en azından cinsel eşimiz için durum aynı olmayabilir. Cinsel eşlerden biri her gün, diğeri ayda bir kere cinsel ilişkide bulunmak istiyorsa, bu çift için sıklık doyumsuzluğu söz konusudur. İstenen cinsel ilişki sıklığında uyuşamama, çift için önemli bir cinsel sorun kaynağıdır. Ancak her zaman bu sorunun altında gerçek bir cinsel işlev bozukluğu bulunması gerekmez. Bazen gerçekten eşlerden birinde düşük cinsel istek gibi bir cinsel işlev bozukluğu söz konusudur ve cinsel tedavi gerekir. Ama çoğunlukla bu sorun, genel ve cinsel iletişim temelinde, çiftin her birinin değerlerinden farklı ortak bir noktada anlaşması ile çözümlenir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>