>

AŞK - CİNSELLİK

Tek Taş Gerçekleri

Dünyada hiçbir pırlanta birbirinin eşi değil. Elması sadece elmas kesebiliyor.
 
   
 
 
     

Tek taş veya çok taş, hiç fark etmez. İster hediye olarak bekleyin; ister kendiniz veya dilerseniz hayırlı bir iş için uygun görün; ama bunları bilirseniz tek taş konusunda dilediğinizce hava atabilirsiniz.

Pırlantanın değerini dört temel özellik belirliyor. Değeri ve fiyatı nadirliğine ve bu dört özelliğe bağlı. Bu özelliklerden ilki kesim. Bu doğal değil, pırlanta üzerinde insan eliyle yaratılan tek özellik. İkincisi renk. Esas olarak en beyazı en değerlisi. Ayrıca fantezi denen özel renkler de var. Mesela Güney Afrika'da bulunan Premier'de mavi renk elmas mevcut. Avustralya madenlerinde ise benzersiz pembe keşfedilmiş.

Üçüncü değerli mevzu berraklığı. Bunun için mücevherci dükkánına gittiğinizde bir lup rica ediyor; detaylı bir bakış fırlatıyorsunuz pırlantanıza. Üzerinde lekeler varsa değeri, dolayısıyla fiyatı düşüyor.

Son olarak da karat meselesi var. Yani ağırlık. Şöyle kocaman bir pırlanta yüzük istiyorum derken karatını artırıyorsunuz. Aman dikkat diğer özellikleri iyi değilse, yüzük de o derece değer kaybediyor. Mühim olan işte bu dört özelliğin birarada olması...

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>