>

DEKORASYON

Dekorasyonda aksesuarlar

Aksesuarlarla, her daim farklılık mı yaratmak istiyorsunuz? O zaman haberimizdeki püf noktalarına dikkat!...
 
   
 
 
     
İç mekan dekorasyonunun vazgeçilmez tamamlayıcı unsurları olan aksesuarları, çoğunlukla yaşadığımız mekanlarda çekicilik, sıcaklık, samimiyet, ilginçlik gibi arzu ettiğimiz bir duygu yaratmak amacıyla kullanırız. Minimalizm rüzgarlarının da tersine estiği günümüzde, aksesuarlar yine gözde unsurlar olarak önemlerini koruyorlar. Ama daha da önemlisi artık onları belli bir amaca yönelik olarak doğru ve işlevsel kullanmak.Pratik öneriler ve ipuçları Ne miktarda ve nasıl aksesuarlar kullanacağınız, aslında tümüyle sizin yaratmak istediğiniz tarz ve atmosfere bağlıdır. Bu yüzden öncelikle ne tür bir dekorasyon tarzından hoşlandığınıza karar vermelisiniz. Örneğin modern bir dekorasyondan hoşlanıyorsanız, mümkün olduğunca sade ve yalın aksesuarlar seçip bunları düzenli bir şekilde yerleştirmelisiniz.

Ama örneğin Viktoryen tarzı hayata geçirmeye çalışıyorsanız, göz dolduran, çoğunluğu antikalardan ve görkemli objelerden oluşan aksesuarları gruplayarak ya da oraya buraya serpiştirerek kullanmalısınız. Eğer kendinizi etnik, otantik ya da egzotik gibi herhangi bir tarzla sınırlandırmak istemiyorsanız, aksesuar seçerken yalnızca sizin için değerli ve bir anlamı olan objeler seçmelisiniz. Buna, sizde güzel duygular uyandıracak, çocukluk ya da tatil anılarınızı anımsatacak şeyler de dâhildir.

Öncelikle aksesuar kullanmak istediğiniz odayı dikkatlice inceleyin ve burada ne yapmak istediğinize karar verin. Bir parça renklilik ve canlılık katmak, biraz soft bir etki yaratmak, ölü noktaları kapatmak ya da görsel bir ağırlık katmak istediğinizde, işe büyük obje ve aksesuarları yerleştirmekle başlayın. Daha sonra odayı bir kez daha inceleyin ve gerekli gördüğünüz yerlere küçük aksesuarları yerleştirin.

Çıplak boş köşeleri, bir kaidenin üzerine yerleştireceğiniz tercihen içinde canlı bitkilerin olduğu bir saksıyla ya da zevkinize ya da tarzınıza uygun bir heykelle doldurun. Bu durumda seçeceğiniz aksesuarın ebatlarının oda ve mobilyalarınızın ebatlarıyla uyum içinde olmasına dikkat edin.

Renkli ve havai şeylerden hoşlanıyorsanız, renklerinden sıkıldığınız perdelerinizin, hareketsiz bulduğunuz pencere pervazlarınızın ya da dolap kapaklarınızın üzerine dilediğiniz formda küçük süsler asın. Yıldızlar, hayvan figürleri, meyve ve sebzeler, çiçekler, süslemek için kolaylıkla bulabileceğiniz küçük aksesuarların yalnızca birkaçı.

Sizin için anlam taşıyan kitapları da mükemmel bir dekoratif unsur olarak kullanabilirsiniz. Ciltli kitapların orijinal kapak renkleri sergilenecek şekilde şömizlerini çıkarın. Kitapları şömine rafına, her iki tarafına şamdan ve bitkiler yerleştirerek sıralayın. Bu, şömine rafının düz hatlarını kırıp sıcaklık duygusu yaratacaktır.

Bazı raf ya da kitapları aksesuarlarınızı yerleştirmek için kullanıyor ve ilginç aksesuarlarınızın daha görünür olmasını istiyorsanız, kitaplığın arkasını ya duvarlarınızla ya da biraz daha koyu bir renge boyayın.

Kanepeniz ister yeni olsun, isterse antika ya da aile yadigarı, üzerinde kullanacağınız birkaç yastık ve bir throw onu çok daha zarif kılabilir. Eğer uzun süredir kullandığınız aksesuarlardan, çok sevdiğiniz halde, sıkılmaya başladıysanız, yerlerini değiştirmeyi deneyin.

Bir sanat eseri olarak çocuklarınızın resim ve çizimlerini asla yabana atmayın. Onları dolap kapaklarına değil, güzelce çerçeveleyerek odalarının duvarlarına asın. Aksesuarları sadece satın almak durumunda değilsiniz. Biraz yaratıcılığınızı kullanarak pek çok aksesuarı kendiniz yapabilirsiniz. Örneğin eski ahşap bir masanın ayakları, mükemmel şamdanlar yapmak için idealdir. Ancak eski eşyalardan yaratacağınız aksesuarları boyamayı, tercihen antik bir görünüm vermek için cilalamayı ihmal etmeyin.

Belirli bir tema çerçevesinde gruplanmış aksesuarların, tek bir aksesuardan daha etkileyici olduğunu unutmamalısınız. Sergilemek ya da ön plana çıkarmak istediğiniz objeleri mutlaka bir masa, sehpa ya da raf üzerine gruplayın.

Aynı ebatlara sahip resim ve tabloları geometrik şekillerle asın. Örneğin dikdörtgen formlu çerçeveleri, duvara bir dikdörtgen oluşturacak şekilde asın. Eğer odada feminen bir tarz hakimse üçgen oluşturarak asacağınız tabloları, uygun renkli kurdele ya da şeritlerle birbirine iliştirebilirsiniz.

Değerli porselenlerden oluşan bir koleksiyonu, duvarınızdaki raflı bir nişte sergileyin. Özellikle mavi ve beyaz rengin hakim olduğu, incelikle işlenmiş porselenleri daha çarpıcı kılmak için nişin içini canlı ve dramatik bir renge boyayın.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>