>

DEKORASYON

Mevlevi mutfağına İngiltere’den ödül

“Herkes Mevlana’dan bir şeyler alıyor. Ben de ondan Mevlevi yemek kültürünü aldım” diyen Dr. Nevin Halıcı, BBC televizyonunda Mevlevi mutfağından yaptığı...

 
   
 
 
     

“Herkes Mevlana’dan bir şeyler alıyor. Ben de ondan Mevlevi yemek kültürünü aldım” diyen Dr. Nevin Halıcı, BBC televizyonunda Mevlevi mutfağından yaptığı gül yapraklı marul salatası ve bulamaç çorbasının büyük beğeni topladığını söyledi.

Ünlü Türk Mutfağı uzmanlarından Dr. Nevin Halıcı’nın, Londra ve Oxford’da tanıtımı yapılan ‘Sufi Cuisine’ adıyla İngilizce’ye çevrilen yemek kitabı, İngiltere’de 2005 yılının en iyi yemek kitabı seçilerek ‘Gourmand’ ödülüne layık görüldü.

Bu güne kadar Türkiye’nin 4 ayrı bölgesini gezerek yöresel yemekleri derleyen, klasik Türk mutfağı ile ilgili çalışmalarıyla tanınan, yemek konusunda Türkiye’de doktora yapan ilk kişi olan Dr. Nevin Halıcı, bugüne kadar Türk mutfağıyla ilgili çok sayıda yemek kitabı yazdığını belirtti. Yaptığı çalışmaların, yurtdışında da akademik boyutta yemek kültürüyle ilgilenen uzmanların dikkatini çektiğini vurgulayan Halıcı,”Yurtdışında yıllardan beri yemek konusunda uluslararası toplantılara katılıyorum. Bunlardan biri de İngiltere’nin Oxford kentinde her yıl Eylül ayında yapılan Oxford Yemek Sempozyumu” dedi.

Geçen yıl bu sempozyumun hazırlıkları sürerken, organizasyon görevlileriyle yaptıkları telefon görüşmesinde, kendilerine, ‘Mevlevi Mutfağı’ adı altında bir kitap çalışması yaptığını aktardığını ifade eden Halıcı, şunları kaydetti:
“Dünya çapında yemek konusunda çok ünlü kişiler, bu kitabın Eylül ayında yapılacak sempozyuma yetişmesini rica etti. 100 Mevlevi yemeğinden oluşan ve Ahmet Efe’nin, kitaptan seçilmiş konularla ilgili özgün minyatürleriyle süslenen kitabın hazırlıklarını tamamladım. Ardından kitap, İngiltere’de Saqi Kitabevi tarafından ‘Sufi Cuisine’ adıyla İngilizce olarak basıldı. Kitap, 2005 Eylül ayında, Oxford ve Londra’da gerçekleştirilen programlarla tanıtıldı. Programlarda, Mevlana’dan beyitler okundu. İngiltere’deki basın yayın kuruluşları da kitaba çok büyük ilgi gösterdi.”


Halıcı, BBC’de katıldığı Claudia Doden’in sunduğu programda, Mevlevi felsefesi ve yemekle ilişkisinin ele alındığını, aynı programda, Mevlevi mutfağından yaptığı gül yapraklı marul salatası ve bulamaç çorbasının çok büyük beğeni topladığını söyledi.

YEMEKLER BEYİTLERDEN ÇIKTI
‘Sufi Cuisine’ adlı, 240 sayfadan oluşan bu kitabının, bir ay önce İngiltere’de 2005 Yılının En İyi Yemek Kitabı seçilerek, ‘Gourmand’ ödülüne layık görüldüğünü öğrendiğini ifade eden Nevin Halıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Verilen ödülle ilgili belgeler ise elime yeni ulaştı. Kitabın elde ettiği başarı, Konya ve Türk mutfağı adına çok sevindirici. Talep üzerine, kitabın Türkçe basımı için de çalışmalarımız var. Herkes Mevlana’dan bir şeyler alıyor. Ben de ondan Mevlevi yemek kültürünü aldım. Mevlevi yemeklerine ulaşmam zor olmadı. Bu kitaptaki yemeklerin adları, Mevlevi’nin içinde geçiyor. Yani, kitaba koymak için yemek seçerken, isimlerin, Mevlana’nın beyitlerinde geçip geçmediğine baktım. Mevlana, Mevlevi’deki benzetmelerinde bu yemekleri sıklıkla kullanmış. Mevlevi yemeklerinin özelliği, daha farklı baharatlarla halkın yemeklerinden daha iyi işlenmiş, zengin ve güzel olması.”

Halıcı, Mevlevi kültürüne ait yemeklerde çok ayrı bir hava olduğunu, bunun, Tanrıya ulaşmak için her şeyin en güzelini arayan Mevleviler’in, yemek konusunda da seçkin davranmalarından kaynaklandığını sözlerine ekledi.


NTV

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>