>

DİĞER HABERLER

9. İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması başlıyor!

9. İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması 15 Aralık'ta, “İmparatorluklar” temasıyla başlıyor.
 
   
 
 
     


9. İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması 15 Aralık'ta, “İmparatorluklar” temasıyla başlıyor. Bir hafta sürecek festivalde, Türk ve Dünya sinemasının 50'den fazla seçkin örneği 7 ayrı bölüm başlığı altında sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Stephen Frears'ın Prenses Diana'nın ölümüyle başlayan süreçte İngiliz Kraliyet Ailesi içinde yaşanan çalkantıları, dünyanın yaşayan en ünlü monarkının içten ve taze bir portresiyle birlikte perdeye taşıdığı “Kraliçe – The Queen ” ile açılacak olan Festivalin “Yarışma” ve “ödüllü Filmler” bölümlerini birçok ülkenin Amerikan Film Akademisi ödülleri için aday gösterdiği yapımlar ve dünya festivallerinden çeşitli ödüllerle dönen filmler oluşturuyor. İsveçli yönetmen Jesper Ganslandt'ın “Elveda Falkenberg”i, Romanya'nın Oscar adayı, Cannes Film Festivali'nde ilgiyle karşılanan Catalin Mitulescu'nun yönettiği “Dünyanın Son Günü”, Macar yönetmen Szabolcs Hajdu'nun komünist dönem Macaristan'ında kişisel bir öykü anlattığı “Beyaz Avuçlar”, Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismaki'nin son filmi “Alacakaranlıktaki Işıklar”, Roma Film Festivali “En İyi Film” ödülü sahibi “Kurbanı Oynamak”, 2005 Polonya Film ödülleri'nde “En İyi Yönetmen” ödülünü alan “Kesişen Yazgılar Kahvesi”, C.I.C.A.E. Forum “En İyi Film” ödülü sahibi Dalia Hagar'ın yönettiği “Eve Yakın” ve Niels Arden Opley'in dünya çapında ilgi gören filmi “Biz Kazanacağız”, 9. İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması kapsamında sinemaseverlerin karşısına çıkacak iddialı yapımlardan bazıları.

“İmparatorluklar” teması çerçevesinde ünlü Macar yönetmen Istvan Szabo'nun ünlü üçlemesini, Derviş Zaim'in İmparatorluk fonunda anlattığı tutku masalı “Cenneti Beklerken”i, Jerzy Kawalerowicz'in “Nereye? - Quo Vadis?”ini perdeye taşıyan 9. İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması, ünlü Macar sinemacı Marta Meszaros'un “günce” serisi filmlerine de “Bir Ustaya Saygı: Marta Meszaros” başlığı altında yer veriyor.

9. İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması filmleri, Mars Sinema Kanyon – Levent , Alkazar Sineması ve Fransız Kültür Merkezi 'nde sinemaseverlerle buluşacak.

9. İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması Bilet Fiyatları:

Mars Sinema Kanyon – Levent: 7 YTL

Alkazar Sineması : 7 YTL

www.sinematarih.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>