>

DİĞER HABERLER

Boyu küçük, keyfi büyük.

Çizgileri net ve formları yumuşak bir otomobil; lüks ve işlevsel iç mekan... İşte Renault'un yeni konsept otomobili: "Zoé"
 
   
 
 
     
ZOE : Boyu küçük, keyfi büyük.

Renault, 2005 Cenevre Otomobil Fuarı’nda, sürüş keyfine öncelik veren üst gam küçük şehir modeli yeni kavram otomobili Zoé’yi sergileyecek.

Günümüzde tüketicilerin beklentisi kompakt, çekici ve dinamik modeller üzerine yoğunlaşıyor: Zoé çizgileri net ve formları yumuşak olan bir otomobil; lüks ve işlevsel iç mekanı, üç gerçek koltuk ile bir büyük bagaj sunan yenilikçi asimetrik bir tasarıma dayanıyor. Zoé sürücüyü kendi kişisel özgün dünyasına sürekli olarak bağlayan « Pass » ile de yenilik getiriyor.

Renault Zoé ile dinamik, üst gam küçük şehr modeli vizyonunu ortaya koyuyor. Renault Endüstriyel Dizayn Direktörü Patrick le Quément : “ Işıl ışıl, albenisi olan sevimli ve yuvarlak hatlarıyla, insan siluetini çağrıştıran ön yüzü, büyüleyici bakışlarıyla Zoé adeta bir şirinlik abidesi; kompakt, lüks, modern otomobil kavramının dışa vurumu “ sözleriyle tanımlıyor Zoé’yi.


Kompakt ve işlevsel küçük bir şehir otomobili

Patrick Le Quément, " Zoé, kent yaşamı için tasarlanmış bir otomobil. Kentlerde bir otomobilin ortalama sadece 1,4 kişi taşıdığını biliyoruz, ancak 2 koltuğa indirgenmiş bir iç mekan da bir kısıtlama olarak algılanıyor. Bu nedenle Zoé kompakt bir mimari yapıda 3 gerçek koltuk ile sürücü koltuğunun arkasında bir bagaj sunuyor " diye açıklıyor

Zoé’nin boyu sadece 3,45 m. Pratik ve işlevsel otomobil, şehiriçi kullanımlarda dar alanlarda bile biniş ve inişlerle yüklemeyi kolaylaştıran konfigürasyonlar içeren özgün kapılarıyla bir başka yeniliğe imza atıyor.

Yolcu kapısı motorlu olarak tasarlandı. Sürgülü olarak açılan kapı, yolcunun ön koltuğa veya arka koltuğa binme isteğine bağlı olarak dar ya da geniş açılı hareketiyle çok esnek bir erişim olanağı sağlıyor. Açılan kapının kapladığı alan böylece gerekli asgari düzeyle sınırlı kalıyor. Tavanın iki yanındaki camlı bölümlerin her biri, kapılardan biri açıldığında yukarı kalkıyor.

Bagaj kapısı çift kademeli olarak açılıyor : Kapı ve tavan camı açık konumdayken toplam yüksekliğin sınırlı kalması amacıyla her parça birbiri üzerinde kayıyor ve geniş bir açıklık oluşturuyorlar. Yine aynı pratiklik esprisiyle sol arka yan cam, arka tableteve bagaja küçük eşyaların yerleştirilmesi amacıyla açılıyor.
Zoé’nin içi, küçük boyutlu bir otomobil için olağanüstü genişlikte. Modüler üç koltuğu ile çok sayıda konfigürasyona olanak sağlıyor. Sürücü koltuğunun yan tarafındaki “ deniz yıldızı “ şeklinde buton iç mekanın önceden belirlenmiş 3 farklı pozisyonda düzenlenmesini sağlıyor.

Bagajı genişletmek amacıyla 4. koltuktan vazgeçilmesi üç kişinin bagajları için geniş bir yerleştirme alanı sağlıyor

Uzun eşyaların otomobile yerleştirilmesi amacıyla ön yolcu koltuğu ray üzerinde kaydırılarak sırtlığı yatırılıyor ve böylece düz bir platform oluşturuluyor.
Ergonomi ve konfora öncelik verildi. Ön sağ koltuğun arkasında bir ayak dayama yeri bulunuyor. Yolcular arasında hiçbir öncelik sırası yok, üç koltuk da aynı konfor düzeyini sunuyor. Çok sayıda eşya gözü, iç mekanın işlevselliğini tamamlıyor; değerli eşyaları gözlerden uzak tutuyorlar.
Şık ve dinamik dış tasarım

İlk bakışta Zoé’nin yuvarlak hatları araca küçük fakat şık bir otomobil sevimliliği kazandırıyor. Camlı kısmın kavisli ve yumuşak çizgileri uzay teknolojisinden esinlenerek tasarlanmış bir araç hissi veriyor; büyük panoramik bir ön camın çerçevesi de kavisli. Tavanın camlı iki bölümü, Renault’nun görsel kimliğini simgeleyen “V” şeklindeki arka cama doğru uzanıyorlar.

VALEO ile birlikte tasarlanan LED diyotlu farlar çok yüksek performans sergiliyorlar ve yepyeni türden bir aydınlatma sağlıyorlar. Buzlu camlı park lambaları son derece yumuşak bir ışık yayıyorlar. Saydam camlı sinyal lambaları ise daha parlak bir ışık veriyorlar. LED’lerle aydınlatılan saydam ve ışıklı halkaların fütürist bir hava verdiği arka farlar kristal küreler şeklinde tasarlandı.
Zoé’nin « Ribera » kırmızısı rengi ile kısa ve öne eğik kaputu, uzun dingil aralığı, çok kısa dingil mesafeleri ve geniş tekerlek izleri büyük bir dinamizmi ifade ediyorlar. Otomobilden yayılan canlılık ve güç izlenimi eş merkezli yarı çemberlerle biçimlenen hava girişleriyle pekiştiriliyor.


Gerçek bir sürüş keyfi için canlı bir motor

Zoé’nin kısa fakat keskin hatlarla biçimlendirilmiş kaputunun altında küçük silindir hacimli yeni bir benzinli Renault motoru yer alıyor. 1.2 litre turbo motor 73 KW güç ve 145 Nm tork üretiyor. Motorun mükemmel randımanı canlılık ve çevreye saygı özelliklerini birleştirmesini sağlıyor. Zoé düşük yakıt tüketimi sayesinde 140 g/km’nin altında son derece düşük bir CO2 emisyon oranına sahip.
5 kademeli robotize vites kutusuna, direksiyon altındaki panel üzerinde bulunan paletlerle kumanda ediliyor.

Lüks ve şiirsel bir iç mekan

Patrick le Quément için, Zoé Renault’nun önceki konsept modellerinin çizgisinde yer alıyor : " Otomobilin yalın iç tasarımı hafızaya kolayca yerleşiyor. Zoé, ilk kez 2001 yılında Talisman’da ortaya koyduğumuz ve ardından seri otomobillerimize uyarladığımız « Touch Design » yaklaşımımızı bir kez daha sergiliyor. “
İç mekanın tamamında ergonomi ve yalınlığa öncelik verildi. Yaprak şeklindeki koltuklar ince fakat son derece konforlu. Ön panel hoş ve zarif. Orta konsol, vites kumandası, ön panelin ortasına yerleştirilen çok işlevli ekran kumandası, koltuk ayarları kumanda joystick kolu ve sayaç kadranındaki LCD ekran üzerinde görüntü merkezleme butonu gibi çeşitli kumanda olanaklarını sürücüye sunuyor.
Bir cam plaket üzerinde asılı kadranlar, lüks ve hafiflik olguların birarada yansıtıyor. Alüminyum ile çevrelenmiş bir dizi saydam silindirli derinlemesine ekranıyla ileri bir teknolojiyi barındırıyor. Koltuk üzerindeki bir düğme, görüntünün farklı sürücü konumlarına göre adaptasyonu amacıyla ayarlanmasını sağlıyor.

İç ambiyans lüks ve teknoloji karışımı. « Kei-light » bej deri ile boyalı kısımların tatlı gri renginin bir araya gelmesiyle Zoé yumuşak, şık ve konforlu bir ambiyans sunuyor. İç mekan, cam tavan sayesinde son derece aydınlık; tavanın LED’lerle işlenmiş camlı bölümleri otomobili gece kullanırken adeta yıldızlı bir gökyüzü oluşturuyorlar. Bagaj döşemesi ve tasarımı bu küçük otomobile bir anlamda fantezi ve sıradışı bir hava veriyor.


« Pass » hayatı kolaylaştırıyor

Zoé ile birlikte, kişisel verilerinizin bellekte saklamanızı ve otomobilinizin içinde, müzik seçimleri, kişisel koltuk ayarları, sürüş ve dikiz aynaları kumandaları sayesinde kendinize özgü bir ambiyans oluşturmanızı sağlayan « Pass » adlı seyyar bir kumanda sunuluyor.

« Pass » ön konsolun sağ tarafına alt bölüme takılabilen kişisel bir mini kumanda aleti. Pass ile otomobil kullanıcısı evinde ve iş yerinde olduğu gibi otomobilinde de alışmış olduğu düzeni ve kendi özgün dünyasını oluşturabiliyor.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>