>

DİĞER HABERLER

Evlilikte aşk ölümü üzerine

"...Şimdi bu yazacaklarıma pek çok kişinin kıl olacağını biliyorum ama artık daha fazla dayanamayıp söyleyeceğim...." İlknur Akgül Ardıç'ın yeni yazısı...
 
   
 
 
     
Evlilikte aşk ölümü üzerine

Şimdi bu yazacaklarıma pek çok kişinin kıl olacağını biliyorum ama artık daha fazla dayanamayıp söyleyeceğim. Zamane kızları kasıyor beni kardeşim ka-sı-yor. Bir düşünün, annelerimiz de bizim gibi çok bilmiş olsa ve “evlilik aşkı öldürüyor kardeşim” diyerek evlenmeseydi, biz nasıl peydah olacaktık. Şimdi annelerimiz çok salak da biz mi çok akıllıyız. 70 sonrasında doğanları cidden çok salak buluyorum ki buna kendim de dahilim. Kardeşim dünya nelerle uğraşıyor, sen hâlâ düşmüşsün evlilik aşkı öldürür mü klişelerinin peşine. Yav azıcık ağzınızdan eksik edin bazı şeyleri. Hiç mi sıkılmıyorsunuz hepiniz, hem de papağan gibi aynı şeyleri tekrarlamaktan? Dünya açlıktan kırılıyor veya yarına sağ çıkacak mıyım diye düşünüyor, sen takmışsın kafayı evlilik aşkı öldürüyor mu muhabbetine. Geçin bunları bir kalem. Ben böyle söyleyenlerin hayatta çok büyük aşklar yaşadığına değil, tam tersi hiç aşk yaşamadığına inanıyorum. Kimseyle evlenmek zorunda değilsin elbet ama aşka ve tutkuya da bu kadar kafayı takma.

Hayatta her şeyin bir yeri vardır. Aşkın da, güvenin ve huzurun da. İnsanın bir ilişkiden beklentisi sadece aşk ve tutku mudur ya. Güven ve huzur nerede kaldı. Ben söyleyeyim size örtülü temayı. Aşk ölürse de günün birinde boynuzu yersem korkusu var herkeste, ama kimse bunu bu şekilde dile getirmiyor. Evlilikte önce fikir birlikteliği ve dostluk olacak ki sonra aşk olsun. İşte o zaman karşındaki insanın hayatında vazgeçilmez olduğunu düşünürsün. Aşk bitecek korkusu da yaşamazsın. Aslında sen onunla iyi dost olabileceğine inanmıyorsun ve aşk da biterse ilişkimizi sürdürecek hiçbir bağlayıcı yön kalmayacak diye korkuyorsun.

Komik arkadaşlar gerçekten komik. Bence her şeyden önemlisi karşındakinin karakteri ne kadar sağlamdır, iyi bir adam mıdır, seni gerçekten ne kadar seviyor, sana hiç yalan söylüyor mu veya insanlar içinde küçük düşürüyor mu, karşılıklı birbirinize verdiklerinize ne kadar layıksınız, aradan 20 senede geçse da ona hala güveniyor ve yüzünü görmek istiyor olacak mısındır... Bunları düşün sen asıl. Ayaklarımı her zaman yerden kesmeyi başaracak mı diye düşünme.


Evlilikte en önemli şey birbirinizle konuşmaktan ve vakit geçirmekten ne kadar zevk aldığınızdır. Siz çok tutkulu aşıklar da olabilirsiniz. Birbirinizle seks yapmaktan müthiş zevk de alabilirsiniz. Ancak seneler sonra artık seks yapamayacak duruma geldiğinizle birlikte olmaktan zevk alacak mısınız bakalım? Aklınızı başınıza devşirin ve hayatta gerçekte neye ihtiyacınız olduğunu anlayın.

Hızlı yaşamış biri olarak benim şahsen eşimden beklentim bana huzur ve güven vermesi, beynimi doyurması. Ayaklarımı yerden kesmesi değil... Azıcık olgunlaşın ve her türlü sıkıntısına karşın sizi annesiz-babasız bırakmamak için türlü sıkıntılara göğüs geren ve size hiçbir şey belli etmeyen annelerinizi örnek alın. Yoksa vah geleceğin Türk annelerinin haline!

İlknur Akgül Ardıç
ilknur@cosmoturk.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>