>

DİĞER HABERLER

Hangi medya yöneticisinin eşi iş dünyasının en güçlü kadınlarından?

Medya dünyasında bir yönetici ile bir işadamı-işkadınının evliliğine çok da rastlanmaz. Ama bir çift var ki 20 yıldır birlikte. Hem de bu işkadını petrol piyasasının en güçlü isimlerinden...
 
   
 
 
     
Bahsettiğimiz çift, Shell Türkiye Genel Müdürü Canan Ediboğlu ile Star TV Genel Yayın Yönetmeni Fatih Ediboğlu. Canan Ediboğlu, CNBC-e Business dergisine verdiği röportajda özel hayatını ve "bir televizyoncu eşi" olmayı anlattı.

Evde yönetici kimliğiniz devam ediyor mu?
Shell’de iş ve yaşam dengesine çok önem verilir. Son 3-4 yıldır uzun saatler çalışmak zorunda kalıyorum. Ama bunu zamanla dengeliyorsunuz. Ailem bu tempoma alıştı; hatta eşim “Evi artık otel gibi kullanıyorsun” diye bana takılmaya başladı.

Eşiniz Fatih Ediboğlu sizden çok farklı bir sektörde, Star TV’nin genel yayın yönetmenliğini yapıyor. En çok kim işi eve taşıyor?
İkimiz de evde iş konuşmamaya çalışıyoruz. Ancak Fatih’in işi gereği evde televizyon izlemesi gerekiyor. Ben TV izlemeyi çok sevmem. Kumanda sürekli onun elindedir ve sık sık kanal değiştirir. Farklı sektörlerde çalışıyor olmamızı avantaj olarak görüyorum. Mesela Fatih’in televizyon karşısındaki heyecanı beni dinlendiriyor. Bazen “rolleri değiştirsek; hangimizin işi daha zor acaba” diye düşünüyorum.


TENİSİ ERKEK GİBİ SERT OYNARIM

Eşinize TV projelerinde destek oluyor musunuz?
Fatih, bazen dizi senaryolarını eve getirir ve okumam için bana verir; fikrimi alır. Ancak benim “tutacak” dediğim diziler izleyicinin çok da ilgisini görmüyor. Ama Köprü’nün tutacağından emindim. Eşim de o diziye çok inandı ve emek verdi. Zuhal Olcay’ın rol aldığı Geniş Zamanlar’ı da zevkle izliyorum. O da akaryakıt sektöründeki gelişmeleri çok yakından takip eder. Bana gelişmelerle ilgili sorular sorar.

Eşinizle nasıl tanıştınız? Kaç yıldır birliktesiniz?
20 yıldır birlikteyiz; tenis oynarken tanışmıştık. Tenisi çok severim; gençken erkek gibi sert oynardım. Kendime tenis oynayacak eş bulamazdım. Fatih bana evlenme teklif ettiğinde; “Artık tenis partnerim hazır” diye düşünmüştüm. Kabul ettim tabii hemen. Ama evlendikten sonra eskisi kadar çok sık oynayamamaya başladık. Birlikte ancak 15 günde bir tenis oynayabiliyoruz.

İki oğlunuz var. Onlarla ilişkileriniz nasıl? Onları büyütürken bu yoğun iş temposunda nasıl zorluklarla karşılaştınız?
Küçük oğlum ÖSS’ye hazırlanıyor; büyük oğlum Amerika’da. 24 saat bana yetmiyor. Çocuklarımı büyütürken annemin çok desteğini gördüm. Bana hep “Çocuklar büyüdüklerinde sorunları da büyür” derlerdi. İki oğlumun arasında 11 ay var. Ancak büyüdüklerinde anladım ki, gerçekten daha fazla zaman ayırmak gerekiyor. Onlarla en ortak noktamız spor. Daha küçük yaştalarken cuma akşamları iş çıkışı arabaya atlar, onları Kartalkaya’ya kayağa götürürdüm. Üçümüz giderdik, eşim işi yüzünden gelemezdi ve her seferinde gece araba kullanıyorum diye panik olurdu. Ama ben yine de giderdim.

Çocuklarınız rol modeli kim? Siz mi yoksa Fatih bey mi?
Yeni nesil kimseyi örnek almıyor açıkçası. Teknoloji o kadar çok ilerledi ki, yeni nesil oldukça donanımlı artık. Ben gençlere her zaman pozisyon değil yetenek hedefli olmalarını öğütlerim. Önemli olan kendinizi geliştirmeniz. Oğullarım, ne anneyi ne de babayı model alıyor. Küçük oğlumuz sanata çok meraklı, edebiyatı çok iyi. Güzel de resim yapıyor. Onun yerinde olsam ressam olurdum, ama o istemiyor. Diğer oğlum Amerika’da mühendislik okuyor. Umarım ikisi de iyi taraflarımızı örnek alır.

EVLİ OLDUĞUMA İLK YILLARDA KİMSE İNANMADI

Canan Ediboğlu, 20 yıldır Star TV Genel Yayın Yönetmeni Fatih Ediboğlu ile evli: “Eşim de ben de birbirimizin iş hayatına hiçbir zaman müdahale etmedik. Zaten birbirimizi çok sık da görmüyoruz. İkimiz de çok yoğun olduğumuz için bizi birlikte çok sık yanyana göremezsiniz. İlk 10 sene evli olduğuma kimse inanmadı. Bazen işler yolunda gitmediğinde ‘Çocuklarıma daha çok vakit ayırmalıydım’ diye içimden geçiririm; her anne gibi çocuklarıma sığınırım. Ama çocuklarınızla geçirdiğiniz zamanın kalitesi önemli. Çoğu anne babalar çocuklarıyla daha çok vakit geçirmesine rağmen bizim kadar iletişim kuramıyor.”

Kaynak: www.medyatava.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>