>

DİĞER HABERLER

Kredi kartına yeni düzen...

Gecikme faizi normalin yüzde 30'unu aşmayacak. Yazılı başvuru olmadan banka kartı veremeyecek. Hesap kesimden sonraki ödeme süresi 7'den 15 güne çıkacak.
 
   
 
 
     
Gecikme faizi normalin yüzde 30'unu aşmayacak. Yazılı başvuru olmadan banka kart veremeyecek. Hesap kesimden sonraki ödeme süresi 7'den 15 güne çıkacak. Sözleşme büyük puntolu yazılacak. Hesap ekstresi gelmeyen borcu ödemezse sorumlu olmayacak. Kullanılmasa da kartın aidatı ödenecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) hazırlayıp görüş için Bankalar Birliği'ne sunduğu Kredi Kartları Yasa taslağı, hem bankalara, hem kart sahiplerine hem de üye işyerlerine yeni düzenlemeler getiriyor.

HIRSIZLIĞA KARŞI

Kartlar çalınmaya karşı sigortalanacak. Faiz artışı bir ay önceden bildirilecek. Sözleşmeye banka lehine tek yanlı hüküm konmayacak.

SAHTECİLİK ÖNLEMİ

İşyerleri kredi kartından herhangi bir komisyon alamayacak. Kimlik bakılmadan yapılan alışverişlerde işyerleri sorumlu tutulacak.

DAĞITIM SORUNU

BDDK kredi kartlarını PTT'nin, Bankalar Birliği ise özel kuryenin dağıtmasını istiyor. Birlik 15 günlük ödemesiz süreyi uzun buluyor.
Kart ekstresi gelmezse tek kuruş ödemek yok

Gecikme faizine sınır getiren yeni yasa tasarısı nakit indirimine de yasak koyuyor. Bankalar artık yazılı başvuru olmadan kredi kartı dağıtamayacak.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) hazırladığı Kredi Kartları Yasa Tasarısı, kredi kartlarında gecikme faizine kart faizinin yüzde 30'unu aşmaması sınırı getiriyor. BDDK'nın hazırlayıp görüş almak için Bankalar Birliği'ne sunduğu son Kredi Kartları Taslağı'nı SABAH ele geçirdi. Taslağa göre, Tüketici Yasası'nda da yeralan ve bir çok vatandaşı mağdur eden gecikme faizi, kredi kartının normal faizini en fazla yüzde 30 aşabilecek. Kredi kartı ile satış yapan işyerlerine de bir çok sorumluluk getiren taslağa göre artık bankalar herkese kredi kartı dağıtamayacak. Vatandaş yazılı başvuruda bulunarak kart alabilecek.

SÜRE UZAYACAK

Yasa değişikliği ile hesap kesim tarihinden itibaren en az 7 gün olan ödemesiz süre 15 güne çıkırılacak. Ancak Bankalar Birliği fonlama süresinin 27.2 günden 32.5 güne çıktığı gerekçesiyle bu düzenlemeye karşı çıkıyor. Düzenlemenin piyasa ortalaması yüzde 6.05 olan kredi kartı faiz oranı yüzde 8.35'e yükselteceği eleştirisinde bulunuyor. Kart sahipleri elekronik adresleri dahil değişiklikleri 15 gün içinde bankaya bildirmekle yükümlü kılınırken banka da hesap dökümünü kişiye ulaştırmakla sorumlu oluyor. Aksi halde kişi hesap dökümündeki kendisine ulaşmayan borcunu ödemekle yükümlü olmayacak. Kart bilgilerinin kaybolması veya çalınması durumunda kart sahibi bunu bankaya bildirmeden önceki zararlar için de sigortalanacak. Sigorta prim bedelinin ödenmesi koşulu ile banka kartın sigortalanmasını sağlamak zorunda. Kredi kartı yenileme ücreti ve yıllık üyelik ücreti, kartın kullanılmamış olması durumunda dahi geçerli olacak.

NAKİT İNDİRİMİ YOK

İşyeri indirim dönemlerinde karta limit koyamayacak. Kart kullanımı nedeniyle nakit satışa ek ödeme isteyemeyecek. İşyerleri, kartların üzerindeki elektronik veya manyetik alandaki bilgileri elde etmelerini, sistemlerine kopyalamalarını ve herhangi bir surette muhafaza etmelerini önleyecek tedbirleri almakla yükümlü hale getiriliyor. Bunları yapmayanlara 5 bin ile 10 bin YTL para cezası geliyor. Kart sözleşmeleri en az 12 punto olacak borç gibi önemli maddeler siyah harflerle yazılacak. Bankalar öğrendikleri kişisel bilgileri gizli tutmak, başka amaçlarla kullanmamak ve başkalarının bu bilgilere ulaşmasını engellemek için gereken önlemleri almakla yükümlü tutuluyor. Faiz oranının artırılması durumunda bu değişikliğin hüküm ifade edebilmesi için otuz gün önce bildirilmesi zorunlu. Vatandaş bildirim tarihinden itibaren en geç altmış gün içinde tüm borcunu ödeyip kredi kullanmaya son verdiği takdirde faiz artışından etkilenmeyecek.

Vatandaşların şikayet ve itirazlara başvuruları, başvuru tarihinden itibaren yirmi gün içinde iadeli taahhütlü bir mektupla ve gerekçeli bir şekilde cevaplandırılmak zorunda. İzinsiz kartı çıkaranlar üç yıla kadar hapis ve ve para ile cezalandırılacak. İşyerleri kapatılacak, ilan ve reklamları durdurulacak.

SabahFavorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>