>

DİĞER HABERLER

Salonlarda kahkahalar yankılanacak

“Renkli fragmanı ile uzun süredir sinema salonlarında arz-ı endam eden “Neredesin Firuze”, nihayet kanlı canlı haliyle...“ Talip Ertürk haftanın filmlerini yorumluyor.
 
   
 
 
     
SALONLARDA KAHKAHALAR YANKILANACAK

Renkli fragmanı ile uzun süredir sinema salonlarında arz-ı endam eden “Neredesin Firuze”, nihayet kanlı canlı haliyle karşımızda. Sinema dünyamızdaki Türk filmleri istilasının son halkası olan Neredesin Firuze, reklam yönetmeni olarak tanınan Ezel Akay’ın ilk uzun metraj filmi. Oscar adayı Fransız animasyonu “Belleville’de Randevu” If İstanbul’un hemen ardından salonlardaki yerini alıyor. Gösterimi ertelenen ertelene bir hal olan korkunç komik serinin üçüncü filmi “Korkunç Bir Film 3”, bu komik haftanın tek Hollywood temsilcisi.

Neredesin Firuze

Özcan Deniz, Asmalı Konak’la oyunculuğa iyice ısındıktan sonra kendini iyiden iyiye sinemaya adamış gibi görünüyor. Deniz’in gerçek yaşam öyküsünden yola çıkılarak senaryolaştırılan “Neredesin Firuze”, gerek oyuncu kadrosu, gerekse renkli atmosferi ile Türk sineması için yeni bir soluk. Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Cem Özer, Ata Demirer ve Şebnem Dönmez gibi oyuncuları kadrosunda toplayan film, yönetmen Ezel Akay’ın ilk uzun metrajlı filmi. Neredesin Firuze, Unkapanı merkezli müzik piyasasına eğlenceli bir bakış atıyor. Film, renkli bir atmosfere ve dinamik bir görselliğe sahip. Ancak senaryo büyük ölçüde dağınık ve filmin 130 dakikalık süreyi karşılayabilecek bir hikayesi yok. Hikayeye hizmet etmekten çok uzağa düşen müzikal bölümler hikayenin temposuna zarar veriyor. Yine de Neredesin Firuze’nin bu eksiklerini karşılayabilecek erdemleri de var çok şükür. Haluk Bilginer başta olmak üzere oyuncular gayet iyi; böylece, oyuncuların da omuz vermesi ile Neredesin Firuze, ‘komik olmaya çalışan’ türdeşlerinden sıyrılıyor, komik, rahat izlenen bir film olup çıkıyor. Yine de salondan rahat çıkabilmek için beklenti çıtanızı çok yükseğe koymayın diyelim; Neredesin Firuze sonuç olarak ‘kötünün iyisi’.

Belleville’de Randevu-Les Triplettes de Belleville

“Kayıp Balık Nemo” tüm dünyayı kasıp kavururken, Fransa-Belçika ortak yapımı garip bir animasyon, aralardan sessiz sedasız süzülerek bir anda animasyon dünyasını alt üst etti. “Belleville’de Randevu” adındaki bu ilgi çekici yapım, katıldığı tüm festivallerde övgüye boğulurken, En İyi Animasyon dalındaki Oscar yarışında Nemo’nun en ciddi rakibi olarak sivriliyor. Yönetmen ve senaryo yazarı Sylvain Chomet’in ilk uzun metraj filmi olan “Belleville’de Randevu”nun büyük bölümünde hemen hiç diyalog yok. Ancak bu durum sizi korkutmasın, Chomet seyirciye incelikle örülmüş muhteşem bir görsellik ve enfes bir ses kullanımını sunduğu bu filmi ile ilgiyi hak ediyor. Özellikle animasyon sevenler bu hazineyi kaçırmasın diyoruz.

Korkunç Bir Film 3-Scary Movie 3

90’lı yıllarda yeniden yükselişe geçen gerilim sineması, bir başka sinema akımının da küllerinden doğmasına neden oldu. ZAZ akımının yeni nesil temsilcisi “Korkunç Bir Film” serisi, popüler Hollywood filmleri ile dalgasını geçerek prim yapıyor. Serinin bu üçüncü filminde konseptte zerre değişiklik yok, değişen tek şey oyuncular ve tiye alınan filmler. Pamela Anderson, Anna Faris, Charlie Sheen, Simon Rex, Leslie Nielsen, Regina Hall, Jenny McCarthy, Queen Latifah ve Denise Richards gibi isimlerin arz-ı endam ettiği film, “Signs”, “The Sixth Sense”, “8 Mile”, “Catch Me if You Can”, “The Ring” ve “The Matrix Reloaded” gibi filmlerle dalgasını geçiyor.

Talip Ertürk
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>