>

DİĞER HABERLER

Star Wars DVD’leri satışa çıkıyor

18 Kasım’da sinemaseverlerle buluşacak olan DVD’ye ön siparişle sahip olma ayrıcalığına ve fiyat avantajına kavuşmak için yapılması gereken tek şey, www.baskuda.com’u ziyaret etmek.
 
   
 
 
     
DVD seti iki diskten oluşuyor. İlk diskte filmin 2.35:1 geniş ekran versiyonu bulunuyor. Menülerde dolaşırken Yıldız Savaşları evreninden değişik görüntülerle karşılaşıyorsunuz. İkinci diskte ise filmin yapım aşamasına ilişkin üç ayrı belgeselle tüm serüvene şahit oluyorsunuz.

Dijital kameralarla çekilen ilk film olan ‘Star Wars 2: Attack Of The Clones-Klonların Saldırısı’, yine dijital formattaki DVD ile birleşti ve gelmiş geçmiş en iyi görüntü kalitesine sahip DVD filmini ortaya çıkarmış oldu.

18-22 Kasım tarihleri arasında bu DVD’ler sadece Baskuda’dan kişiye özel olarak gönderilecek. Ayrıca http://www.baskuda.com/starwars/ adresinden direkt ulaşılabilen özel Star Wars bölümünde ön sipariş yapmak da mümkün. Şunu özellikle belirmekte fayda var ki kargo bedava.

İLERİ TEKNOLOJİLİ SES VE GÖRÜNTÜ

Star Wars Episode II: Attack Of The Clones (Yıldız Savaşları Bölüm 2: Klonların Saldırısı) DVD’si iki diskten oluşuyor. Filmin sinemalara girdikten yalnız altı ay sonra DVD’sinin çıkmasını, yapımcı firma Lucasfilm’in pazarlama bölümünün başkan yardımcısı Jim Ward "Bir DVD filmin çıkması bir yılı hatta bazen bir buçuk yılı bile bulabilir. Fakat biz daha film çekilirken bile DVD için hazırlıklarımıza başlamış ve DVD’de neler yer alacağını kararlaştırmıştık" şeklinde açıklıyor.

Filmin yönetmeni George Lucas ise Yıldız Savaşları 2’nin DVD’si için şunları söylüyor. "Benim bu DVD’ye katkım filmin kendisi, çünkü filmi dijital kamera ile dijital formatta çektik. Hatta filmin DVD formatı için çekildiğini bile söyleyebiliriz."

Filmi çektikten sonra Lucasfilm yapımcılarını üzen nokta bir çok sinemanın, Yıldız Savaşları 2’nin ses ve görüntü kalitesini izleyiciye yaşattıracak seviyede olmayışı olmuş. Bu yüzden DVD versiyonunun kalitesinin bu açığı kapatması için oldukça sıkı çalışılmış. Lucasfilm’den Rick McCallum bu konuda şunları söylüyor. "Her geçen yıl ev sineması sistemleri daha da gelişiyor, DVD’ler artık gerçek film sevenlerin sığınabileceği bir liman haline geldi ve DVD’ler filmi yapanların gerçekten ne yapmak istediğini seyirciye çok iyi yansıtıyor."

YOK YOK

Klonların Saldırısı’nın ilk diskinde filmin 2.35:1 geniş ekran versiyonu bulunuyor. Menülerde dolaşırken Yıldız Savaşları evreninden değişik görüntülerle karşılaşıyorsunuz. Birinci diski her taktığınızda ise üç değişik menü temasından biri rasgele seçiliyor. Film tam 50 parçaya bölünmüş, bu sayede favori sahnelerinizi tekrar seyretmek oldukça kolay. Birinci diskte yönetmen George Lucas ve diğer yapımcıların film hakkındaki yorum ve görüşleri de bulunuyor. Filmi Dolby Digital 5.1 EX ses kalitesinde seyrediyorsunuz.

BELGESELLER

İkinci diskte ise ekstra materyaller bulunuyor. Menüler arasında dolaşırken, Naboo uzay limanı, Jedi arşivleri ve Coruscant gece kulübü gibi mekanlar arka planda beliriyor. Lucasfilm Yıldız Savaşları hayranlarının seyrederken gerçekten zevk alacağı materyalleri koymak için özel çaba göstermiş. ‘From Puppets to Pixels: Digital Characters in Episode II’ (Kuklalardan piksellere: Bölüm 2’deki Dijital Karakterler) adlı belgeselde yapımı gerçekten zor olan Yıldız Savaşları evreninin nasıl yaratıldığı, birbirinden ilginç ve değişik bir çok yaratığın nasıl canlandırıldığı anlatılıyor. Örneğin daha önceki bölümlerde bir kukla olan Yoda’nın dijital ortamda nasıl yaratıldığını bu belgeselde öğreniyoruz.

Yıldız Savaşlarının ikinci belgeseli ise ‘State of The Art: The Previsualization of Episode II ’ ( Modern Teknoloji: Bölüm 2’nin görüntü yapımının öncesi) adını taşıyor. Bu belgesel animasyon stüdyosunun çalışmaları üzerine kurulu. 23 dakika boyunca Speeder kovalamacası, Druid fabrikası, Klon Savaşı gibi sahnelerin nasıl yapıldığı anlatılıyor.

Üçüncü ve son belgesel ise ‘Films are Not Released: They Escape’ (Filmler Yayınlanmadı: Kaçtılar). Bu belgeselde ise ses tasarımcısı Ben Burtt ve ekibinin Yıldız Savaşları evreninin ses efektlerini nasıl yarattığını seyrediyoruz. Belgeselde 25 dakika boyunca, değişik yaratıkların dilleri, uzay gemilerinden çıkan sesler ve patlamalar gibi bir çok ses efektinin nasıl yapıldığı anlatılıyor.

KESİLMİŞ SAHNELER VE YAYIMLANMAMIŞ FOTOĞRAFLAR

İkinci Diskte filmin son versiyonunda yer almayan tam 8 adet kesilmiş sahneyi de seyredebiliyoruz. Bu sahnelerin neden kesildiğini yönetmen George Lucas ve diğer yapımcıların ağzından dinleyebiliyoruz.

Filmin müziklerini besteleyen ünlü besteci John Williams’ın, filmin teması olan Across The Stars adlı şarkısının video klibi ve filmin yayınlanan tüm sinema fragmanları da ikinci diskte bulunuyor. Tüm bunların yanında bu diskte, R2-D2: Beneath the Dome fragmanı, daha önce hiç yayınlanmamış fotoğraflar, İnternet linkleri gibi materyallerde bulunuyor.

EFSANE TAMAMLANIYOR

Filmin konusu Yıldız Savaşları Bölüm 1’in 10 yıl sonrasında geçiyor. İlk bölümde bir çocuk olan Anakin Skywalker (Hayden Christensen), bu bölümde karşımıza 19 yaşındaki genç bir delikanlı olarak çıkıyor. Obi Wan (Ewan McGregor) Anakin’in hocalığını yapmakta ve onu bir Jedi şövalyesi olarak yetiştirmektedir. Naboo Kraliçesi Padme Amidala’ya (Natalie Portman) Coruscant’a Galaktik Senatoya bir oylama için geldiğinde suikast girişiminde bulunulur. Bunun üzerine Anakin Padme’yi korumak üzere görevlendirilir.

Efsane filmde merak edilen her şey ancak son bölüm olacak üçüncü bölümden sonra ortaya çıkacak. Ama bu film ve cevaplar için 2005 yılını beklemek zorundayız.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>