>

DİĞER HABERLER

Yaşlanmaya karşı çıkın!

Yaşlanmak kaçınılmaz bir olay ve bunu önlemek elimizde değil. Ancak yaşlanmayı geciktirmek ve yaşam süremizi uzatmak, tahmin edemeyeceğiniz kadar bizim kontrolümüzde!
 
   
 
 
     
Genç kalmayı ve genç yaşamayı istiyorsak, her şeyden önce sağlıklı besinlerle, doğru beslenmek adına uzun dönem sürecek bir anlaşma yapmamız gerekir. Tüm dünyada otoritelerin birleştiği nokta; gençken sağlıklı ve dengeli beslenmenin, uzun yıllar sağlıklı kalmada en büyük yardımcı olduğu. Yapılan araştırmalara göre, gençlerin damarlarında da kolesterol birikimleri görülüyor ve maalesef gençler de yanlış beslenerek yaşlanmanın etkilerinden nasiplerini alıyorlar.

Yaşlanmayı yavaşlatabilirsiniz!

Sağlığı ve yılları korumak için öyle karmaşık diyetlere gerek yok. Çok basit birkaç değişiklik bile hayatımıza sağlıklı ve genç yıllar katabilir. Günlük yiyeceklerimize daha fazla meyve, sebze ve tahıl eklememiz bile çok yarar sağlar. Çünkü bunlar, bol miktarda lif, kalsiyum, demir, magnezyum ve vücudumuzun düzenli çalışmasını sağlayan vitaminler içerirler. Ayrıca sütlü gıdalar, kırmızı etin azaltılıp, bir bölümünün balıkla değiştirilmesi, basit şekerli gıdaların ve rafine beyaz unlu gıdaların azaltılıp yerlerine rafine edilmemiş (işlenmemiş) tahıllı gıdaların eklenmesi de çok önemli.

Gelelim, günlük alınan yağ miktarına... Günlük kalori ihtiyacımızın yüzde 30´unu geçirmez, katı yağları bunun 1/3´ünden fazla almayıp, bunlara aktif yaşam tarzını da eklersek gençliğimizin uzamasına ve yaşlılığımızın geciktirilmesine inanılmaz katkıda bulunabiliriz.

Günlük dengeli beslenme, normal şartlarda vitaminler ve mineraller bakımından yeterli olmasına rağmen, serbest radikallerin başlatmış olduğu zararlı etkilerini önleyebilmek için ek olarak antioksidan vitamin ve minerallerin alınması gerekebilir. Doktor önerisi olmadan ve kanda antioksidan ölçümü yapmadan bilinçsizce alınan vitamin ve mineraller, zarar vermese de beklenen faydayı göstermeyebilir.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>