>

DİYET

Acil diyetlerin zararları

Çabuk zayıflamak için yapılan hızlı diyetler kısa sürede kilo verdirse de uzun süreli uygulanamaz. Yanlış beslenme uygulanarak yapılan diyetlere dikkat!
 
   
 
 
     
Kilo vermek zor

Kilo verildikten sonra normal beslenme dönemine geçildiğinde, verilen kilolar hızla geri alınır. Bu uygulamayla vücut düşük kalorili diyetlere alışmış olur, direnç kazanır. Yeniden diyet uygulamak istendiğinde, beklenen sonuç alınamaz. Bu durumda, öncekinden daha düşük kalorili gıda almak gerekir. Bu kısır döngüye girildiğinde her seferinde öncekinden daha az kalori ile başlamak gerekeceği için uzun vadede kilo vermek istendiğinde veya ileri yaşlarda şişmanlık şikayetlerinden ötürü zayıflamak istendiğinde sonuç alınamaz. Bu nedenle, fazla kilolardan kurtulmak için yapılacak diyet, normal beslenme alışkanlıkları dahilinde, boy, kilo yaşa göre ihtiyaç tespit edilip fazlasının atılmasıyla gerçekleştirilmelidir.

Kulaktan dolma bilgilerle zayıflamak sakıncalı

Gelişi güzel, kulaktan dolma diyetlerle beslenenlerde, vitamin ve mineral yetersizlikleri, saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları, diş ve diş eti rahatsızlıkları, anemi, hipertansiyon, hipoglisemi, dolayısıyla baş ağrıları, halsizlik gibi rahatsızlıklar görülebileceği belirtiliyor.

Doğru beslenme için diyet yapıldığında mutlaka meyve ve sebzelere de yer verilmesi tavsiye ediliyor. Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu besinler, posa açısın-dan da zengin oldukları için kabızlık gibi problemleri de ortadan kaldırıyor.

Öğün atlamak sakıncalı

Saatlerce aç kalıp öğün atlayarak zayıflamaya çalışmak hatalıdır. Kan şekeri, bir kişinin yemeğini tükettikten 2 - 2.5 saat sonra düşmeye başlar. Böylelikle açlık hissi doğar. Ana öğünlerin amacı açlık hissi oluşmasını önlemektedir. Ayrıca uzun süren açlıktan sonra yemek yendiğinde doygunluk hissi gelene kadar çok fazla yemek yenmiş olacak, kişi kendini yemekten alıkoyamayacaktır. Bu nedenle öğün atlamak yerine, öğün artırarak, az miktarda 5 - 6 öğün şeklinde yemek yenmelidir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>