>

DİYET

Adet döneminde diyet rehberi

Adet dönemi, özellikle çalışan kadınlar için kimi zaman kabusa dönebiliyor. Ağrılara şişkinlik ve gerginlik eklenince işler daha da zorlaşıyor.
 
   
 
 
     
Kadınlar, adet döneminde şişkinlik ve gerginliğin etkisiyle kilo almaktan şikayet eder. Diyetisyen Zerrin Aydın, hormonal değişimlerin yaşandığı bu özel günlerde form tutmak isteyen kadınlara ceviz, bulgur ve yumurta yemelerini tavsiye ediyor.

Adet dönemi, özellikle çalışan kadınlar için kimi zaman kabusa dönebiliyor. Ağrılara şişkinlik ve gerginlik eklenince işler daha da zorlaşıyor. Bu dönemde doğru beslenme alışkanlığıyla hem şişkinliği önlemek hem de daha sakin olmak mümkün. International Hospital Etiler Kliniği'nden diyetisyen Zerrin Aydın, adet döneminde dengeli beslenildiği takdirde diyete girmenin hiçbir sakıncası olmadığını bildiriyor. Bu dönemde tatlı yeme isteğinin arttığını hatırlatan Aydın, şu bilgileri veriyor: "Kadınlarda hem organik hem de psikolojik değişimler olur. Adet döneminde magnezyum, demir, B vitamini almak gerekir. En iyi magnezyum kaynakları; ceviz, fındık, kurubaklagiller, yeşil sebzelerdir. Demiri zengin besinler ise kırmızı et, karaciğer, yumurta ve kuru meyvelerdir. B vitaminin en iyi kaynakları ise tahıllar, özellikle tam buğday unu, bulgur gibi kepekli olanlar ve kurubaklagillerdir."

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>