>

DİYET

Diyet Ürünler Zayıflatır Mı?

Bir çoğumuz zayıflamak için diyet ürünleri tercih etmekteyiz.
 
   
 
 
     

Üstünde light yazan ürünlerden bolca tüketebileceğimizi sanarak kullandığımızda, bu ürünler tam tersi bizlere kilo aldırabilir mi?

Diyetisyen Nesrin Eriş bu sorunun cevabını bizlere anlattı. Nesrin Hanım bu konu ile ilgili şunları söylemektedir: “Yapılan en büyük hatalardan birisi üzerinde light yazdığını gördüğümüz bir ürünün her zaman düşük kalorili olduğunu ve daha fazla miktarda tüketebileceğinizi düşünmektir. Mesela meyveli light yoğurtlar, diyet bisküviler, kahvaltılık gevrekler fazla tüketildiğinde kilo vermenizi engelleyebileceği gibi kilo aldırabilir. Aynı şekilde mısır gevrekleri 2 yemek kaşığı bir dilim ekmek kadar enerji içerir ve fazla tüketirseniz elbette kilo vermenizi engeller. Gündelik hayatta fazlasıyla bilinen ve tercih edilen önemli bir grupta light süt ve yoğurtlardır. Bu besinlerin light olarak değerlendirilmesinin sebebi içindeki yağ miktarının azaltılması ve bu yağ oranına göre değerlendirilmesidir. Diğer besin bileşenleri ile ilgili bir azalma olmadan sadece yağı azaltılarak üretilen süt ve yoğurt özellikle, kan yağları yüksek, hipertansiyonu olan, diabetik ve kilo problemi olan bireyler için uygundur. Ancak yine bu süt yağsız diyip fazla miktarda tüketmek alacağınız kalori miktarını artıracağından kullanım amacınıza hitap etmez. “

Diyabetik bir birey için yapay tatlandırıcı kesinlikle bir zorunluluk olmadığından da söz eden Nesrin Eriş: “Besin ihtiyaçları bakımından bir gerekliliği yoktur. Çay ve kahvede tatlı tadı aramayan bir bireyin kontrollü tatlı tüketimi sağlanarak yapay tatlandırıcı kullanmadan da tatlı isteği çok rahat karşılanabilir.

Ayrıca piyasadaki yapay tatlandırıcı içeren bisküviler, reçeller, çikolatalar kalori değerleri düşürülmüş değildir, sadece içerdikleri şekerin kan şeker seviyesi üzerine olumlu etkileri vardır. Yani kilo verme amaçlı olarak diyabetik tatlıların kullanılması kilo verme programlarında başarısızlığa neden olacaktır.” diye belirtmektedir.

Bir çoğumuzun bolca kullandığı light ürün ve tadlandırıcılar ile ilgili bu hatayı, sanıyoruz ki bu yazıdan sonra yapmamamız gerektiğini öğrenmiş olduk. Diyetisyen Nesrin Eriş’in özellikle diyet programlarında uyguladığı bireyin yeme alışkanlığına göre hazırlanan diyet listeleri ile, kireç gibi süt içme mantığından çok uzak, optimum yaşam kalitesi hedeflenmektedir. Doğru oranda, doğru beslenme ile; hayalimizdeki bedenlere ulaşabileceğimiz güzel zamanlar dileğiyle.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>