>

DİYET

Diyet Yaparken Dikkat Edilecek Altın Kurallar

Diyete başlamadan önce bu altın kurallara göz atmanızı tavsiye ederiz.
 
   
 
 
     

‘Sıkı diyet yapıyorum ve uyguladığım diyet gayet sağlıklı’ diyenlerdenseniz söylediklerinizin doğruluğundan emin olmak için altın kurallarına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Birçok insanın diyet yaparken yaptığı hatalardan birisi de uzun bir süre kalorisi düşük besinlerden beslenmesidir.Diyet programında yüksek kalorili besinleri tüketmemek gerekir. Fakat uzun süre düşük kalorili besinlerden tüketmek de vücudun ihtiyaç duyduğu zengin içerikli besinleri alamaması anlamına gelir ki bu da vücutta başka sorunların oluşmasın yol açar. Vücudu kaloriden mahrum bırakmak vücudu yorar ve etkili çalışmasını engeller. Sürekli düşük kalorili besinlerden tüketmek vücudun enerjisini de tüketen bir etkendir.

Diyet yapmak vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri hiç almamak değildir. Herkesin belli ölçülerde vitamine ve minerale ihtiyacı vardır. Vitamin ve mineral eksikliğinin sağlık sorunlarına da yol açacağını bilmek gerekir.

Bazı insanlar diyet yaparken bir süre ara verip sonra tekrar başlamaktadır. Bazıları da diyetin başarısız gittiğini düşünüp diyeti yarıda kesmekte ve sonra tekrar başlamaktadır. Öncelikle başlanan bir diyeti belli bir süre ara vermeden devem ettirmek gerekir. Sürekli böyle ara veren insanlar kilo veremedikleri gibi aksine kilo almaktadır.

Çünkü beli bir diyet programında belli bir beslenme programı uygulayan kişi sonra bu programı terk edip normal beslenme düzenine geçerek vücudun o anki çalışma düzenini bozar. Diyeti bırakın kişi birden yemeklere sarılınca vücut yaşanan bu değişimi algılamakta ve intibak etmekte zorlanır. Yenen bu yiyecekleri enerjiye dönüştürmede ve yakmakta zorlanır. Bu da diyeti bırakan kişiye kilo olarak geri döner.

Yanlış diyet programları kişinin sağlık sorunları yaşamsına da yol açar. Çünkü yanlış diyet programıyla vitamin ve minerallerden yoksun kalan vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayamaz. Bu sefer kendi içinde depoladığı vitamin, mineral ve proteinleri tüketmeye başlar. Bu kişinin enerjisini tüketir. Vücut direncini zayıflatır. Vücut direnci zayıflayan kişi hastalıklara daha yatkın olur.

Diye yapan bir kişinin sağlıklı beslenmesi ve spor ve egzersiz hareketleriyle bu diyet programını desteklemesi gerekir. Aksi halde diyet programından saplayacağı fayda sınırlı olacaktır. Ya da kilo verme konusunda başarılı olamayacaktır.

Diyet programıyla kilo vermeye çalışan bir kişi psikolojisini güçlü tutmalıdır. Depresyonu hayatından uzaklaştırmalıdır. Çünkü bu tür durumlar diyet yapan kişiyi yemeye sevk eder.

Bazı beslenme kurallarına da uymak gerekecektir. Mesela şekerli ve unlu gıdalar kilo aldırır. Gün içinde ortalama 2 lt su tüketmek faydalı olacaktır. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandıran ve böylelikle kilo vermeye yardımcı olan bir özelliği de vardır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>