>

DİYET

Diyette Motivasyon Oyunu

Bazı diyet pazarlamacılarının iddialarının aksine, kilo vermek bir gecede karar verip uygulanacak bir şey değildir.
 
   
 
 
     

İşin başında büyük bir heyecan ve kararlılık içindeyken, çok geçmeden mazeretler bulmaya veya şikâyet etmeye başlarız. Daha ne olduğunu anlamadan, bir de bakarız ki başladığımız noktaya dönmüşüz. Elbette bu şekilde olmak zorunda değil. Zafere giden yol hiç de öyle gözümüzde büyüttüğümüz kadar zorlu ve sarp olmayabilir, tabii dikkatlice planlanmış ve bazı tavsiyelere uyarak motive olmuş bir tırmanış ile.

PLANLANMIŞ ADIMLAR ATMAK

Elinizde harita olmadan dünyanın bir ucundaki bir noktaya gitmeyi istemek gibi, kilo vermek için bir hedef belirlemek de o hedefe nasıl ulaşacağınıza dair ipuçlarını içinde barındırmaz. Daha fazla motive olmak için, kilo verme hedefinizi makul bölümlere ayıran, kısa vadeli hedefler belirleyin. Böylece, uzun vadeli hedefinize ulaşmak için bir strateji geliştirmiş olursunuz.

• Belirli hedefleriniz olsun; İşe yarar hedefler, sadece ne yapmayı planladığınızı değil, bunu nasıl, nerede ve ne zaman yapacağınızı da tanımlar. Örneğin, "Bu hafta en az dört kere, öğünlerimi yemeden önce, neler yiyeceğimi kâğıda dökeceğim" gibi.

• Davranışsal hedeflere odaklanın;
"Bu hafta iki kilo vereceğim" tuzağına düşmeyin. Herhangi bir kilo değişikliğini kendinize garanti edemezsiniz. Bunun yerine, "Bu hafta her gün yürüyeceğim" veya "Bu hafta çikolata yerine havuç yiyeceğim" gibi hedefleriniz olsun.

• Kendinizi ödüllendirin;
Bir hedefe ulaştığınızda, ne elde ettiğinizin farkında olmak önemlidir. Bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu da bir ödüldür. İdeal bir ödül, sahip olmaktan veya yapmaktan hoşlanacağınız, çok fazla vakit veya para gerektirmeyen, basit ve hemen ulaşılabilir bir şeydir. Mesela, bir piknik gezisi yapmak, bir demet çiçek toplamak, biraz laflamak için bir arkadaşınızla buluşmak veya bitirmeye bir türlü vakit bulamadığınız romanın bir bölümünü okumak gibi.

MOTİVASYON AZALMAYA BAŞLADIĞINDA

Fazla kilolardan kurtulma planınızda epey yol almış olsanız bile, hâlâ motivasyonunuzda yukarı-aşağı dalgalanmalar olabilir. Motivasyon azalmaları, daha çok sıkılma nedenlidir. İşte rutinden kurtulmak için bazı öneriler.

• Egzersiz rutinini değiştirin; Egzersizi açık havaya taşıyın. Bir spor salonunda pedal çevirmek yerine, gerçek bir bisikletle kendinizi yollara vurun. Daha önce yürümediğiniz bir rota seçin veya yürüyüş partnerinizi değiştirin. Öğleden sonrayı beklemek yerine sabahları egzersiz yapmaya başlayın. Değişiklik yapacağınız bir şeyler mutlaka vardır.

• Egzersizi bölümlere ayırın;
Bazılarına, uzun ve yorucu bir çalışma yapmaktansa, egzersizi kısa kısa bölümlere ayırmak daha az sıkıcı gelir. Örneğin, işe gitmeden önce 10 dakika, öğle molasında 15 dakika, akşam yemeğinden sonra 10 dakika yürümeyi deneyin. 35 dakikalık bir yürüyüşle aynı şey olmadığını göreceksiniz.

• Dikkatinizi dağıtın;
Çalışmalar, tempolu ve yüksek sesli müziğin motivasyona yardımcı olduğunu ve daha uzun süre egzersiz yapmayı sağladığını gösteriyor. Etkili olan diğer taktikler, kapalı bir mekanda egzersiz yaparken televizyon seyretmek, hatta eğer uygunsa kitap okumak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>