>

DİYET

Duygusal Yemeyi Durdurma Sırası Sizde

Duygusal yeme probleminizi durdurmak için haberimizdeki önerileri deneyebilirsiniz...
 
   
 
 
     

Duygusal olarak en zayıf olunan anlarda çoğu insan bilinçli ya da bilinçsiz bir biçimde rahatlamak için yiyeceklere yönelir. Ama duygusal yeme; yani stres, öfke, kaygı, sıkıntı, üzüntü ve yalnızlık gibi olumsuz duyguları yumuşatmak ya da bastırmak için yemek yemek, kilo verme çabanızı sabote edecektir...

DUYGUSAL YEME PROBLEMİNİZİ DURDURMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ ÖNERİLERİ DENEYEBİLİRSİNİZ

GERÇEK AÇLIK DUYGUSUNU TANIMAYI ÖĞRENİN. AÇLIĞINIZ FİZİKSEL Mİ YOKSA DUYGUSAL MI?

FARKI NASIL AYIRT EDEBİLİRİZ?


• Duygusal açlık aniden gelir, fiziksel açlık aşamalı olarak gelişir.

• Aç mideye bağlı olan boşluk doldurmak için yapılan yemek eylemi belirli yiyeceklere yönelir örneğin; pizza, çikolata. Aç olduğunuz için yediğinizde seçenekler daha fazladır.

• Duygusal açlık hemen tatmin edilmesi gereken bir şeydir fakat fiziksel açlık bekleyebilir.

• Mideniz dolu olduğu halde duygusal bir ihtiyacınızı karşılamak için yiyorsanız büyük ihtimalle yemeye devam edersiniz. Ama aç olduğunuz için yiyorsanız doyduğunuzda duracaksınızdır.

• Duygusal yeme arkasında suçluluk duygularını bırakır fakat fiziksel açlık bunu size yapmayacaktır.

• Sizi nelerin tetiklediğini bilin. Önümüzdeki bir kaç gün, ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi, yerken ne hissettiğinizi ve ne kadar aç olduğunuzu yazın. Zamanla, olumsuz yeme alışkanlıklarınızı ortaya çıkaran durumları görebilir ve bunları tetikleyen şeylerden uzaklaşabilirsiniz.

• Sağlıksız yiyecekleri etrafınızda bulundurmayın. Yüksek kalorili yiyeceklerin kötüye kullanımından kaçınmak için evde bulundurmamaya dikkat edin. Kendinizi aç veya üzgün hissediyorsanız alışverişe çıkmayın.

• Sağlıklı yiyecekler atıştırın. Eğer öğünler arasında bir şeyler yemeye ihtiyaç duyuyorsanız taze meyve veya yağsız mısır gibi yiyecekler tercih edin.

• Dengeli bir beslenme programı oluşturun. Enerji ihtiyacınızı karşılayacak miktarda kalori almıyorsanız duygusal yemeye eğiliminiz artacaktır. Düzenli aralıklarla yemeye çalışın. Temel besin gruplarından olan yiyecek seçimlerini öğünlerinizde bulundurmaya çalışın. Temel besinleri tercih ederseniz kendinizi daha uzun süre tok hissedersiniz.

• Düzenli egzersiz yapın ve dinlenmeyi unutmayın. Bedeniniz dinlemiş ve zinde olursa ruh halinizi daha fazla kontrol edebilir ve stresle daha etkili bir şekilde başa çıkabilirsiniz. Eğer duygusal yeme problemi yaşarsanız kendinizi affedin ve ertesi gün taze bir başlangıç yapın. Deneyimlerinizden bir şeyler öğrenmeye çalışın ve gelecekte karşılaşabileceğiniz durumlar için bir plan yapın. Yeme alışkanlıklarınızda yapmayı başardığınız pozitif değişimlere odaklanmayı unutmayın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>