>

DİYET

Ekmek Şişmanlatır Mı?

Bu haber tüm bildiklerinizi ters yüz edebilir. İşte ekmek ve sandviçler ile ilgili yanlışlar...
 
   
 
 
     

Sandviçler ve ekmekler aslında sanıldığı kadar “düşman” değiller. Hatta besin değeri olarak oldukça değerliler.


EKMEK VE SANDVİÇLER İLE İLGİLİ YANLIŞLAR


EKMEK ŞİŞMANLATIR: YANLIŞ

Eğer verilen miktarı aşmazsanız hiçbir sakıncası yok. Çünkü ekmek, içeriğindeki maddeler nedeniyle sağlığımız için son derece gerekli bir besin.

HER GÜN SANDVİÇ YEMEK SAĞLIĞA ZARARLIDIR VE KİLO ALDIRIR: YANLIŞ

Çünkü zengin içerikli sandviçler son derece sağlıklıdır. Balık, sebze, et ve tavuk gibi iç malzemeler değişimli olarak ilave edilmeli. Eğer bir kıyaslama gerekiyorsa sandviçli öğünlerin normal öğünlerden hiç farkı yok. Üstelik bu diyet bol miktarda A, C ve B grubu vitaminleri ile çeşitli mineralleri de barındırıyor.Bir sandviçin kalorisi içeriğine göre 300 ile 600 arasında değişiyor. Sandviçin kalorisi içeriğindeki malzemeye bağlı. Eğer et, sebze ve peynirle hazırlanmışsa komple bir öğün kadar sağlıklı. Hele bir de meyve suyu eşliğinde yenirse gerçek bir sağlık bombasına dönüşür. Ancak günde 2-3 sandviç tüketirseniz ve akşam öğünlerinde yemek miktarını artırırsanız kilo alıp şişmanyabilirsiniz.

HAMBURGER ZARARLI: YANLIŞ

Klasik hamburger ideal bir mönü olabilir. Önemli olan etin fazla yağ içermemesi ve sosların az olması.


EKMEK VE SANDVİÇLER İLE İLGİLİ DOĞRULAREKMEKSİZ ÖĞÜN OLMAZ: DOĞRU

Sağlığa çok yararlı olan B1 vitamini ve yavaş şekerleri içeren ekmek, sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez besinidir. Yavaş şekerler beynin yararlanabildiği tek yakıt türüdür. Ayrıca bu şekerler kan şekerinin yükselmesini engelleyip ensülin salgılanmasına mani olurlar. Bu nedenle ekmeksiz bir beslenme alışkanlığı böbrek ve karaciğerin aşırı zorlanmasına, dolayısıyla bitkinliğe yol açar.

İÇ MALZEME SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ: DOĞRU

Her türlü salata ve sebze konusunda cömert davranabilirsiniz. Salatalık, domates, soğan ve yeşil biberi istediğiniz kadar ilave edebilirsiniz. Ancak yağda bekletilmiş malzemeleri eklerken, yağını iyice süzdürün. Peynir ve et konusunda verilen miktarlara sadık kalın.

EKMEĞİ ISITMAK KIZARTMAKTAN YARARLI: DOĞRU

Sandviçleri hafif ısıtabilirsiniz ama çok kızartmayın. Çünkü yüksek ısı vitamin kaybına ve proteinlerin bozulmasına yol açar. En iyisi sıcak fırına verip bir dakika bekletin ve çıkarın

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>