>

DİYET

Forma Girmenin 16 Sırrı

Fazla kilolar herkesin sorunu. Peki bu sorunu diyet yapmadan nasıl aşacağız? Diyet yapmadan nasıl formda kalacağız?
 
   
 
 
     

1- KAHVALTIYI ATLAMAYIN

Diyet yapanlar çoğunlukla kahvaltıyı atlayarak öğle saatine kadar aç kalmayı tercih eder. Ancak böyle çok daha hızlı kilo verildiğini düşünmek yanlıştır. Yapılan araştırmalar, günün en önemli öğünü kabul edilen kahvaltının atlanması durumunda, günün geri kalanında çok daha fazla kalori alındığını gösteriyor.

2- YEMEK YERKEN DİK OTURUN

Yemek yerken mutlaka dik oturulmalı. Çünkü dik oturulduğunda yenen yemek mideye daha hızlı ulaşıyor ve beyne doyma sinyali daha çabuk gidiyor.

3- GREYFURT ZAYIFLATIR

Araştırmalar 12 hafta boyunca öğünlerden önce yarım greyfurt yiyen ya da greyfurt suyu içenlerin ortalama bir buçuk kilo verdiği saptandı.

4- AKŞAM YEMEĞİ İÇİN GİYİNİN

Özellikle beli sıkı kıyafetler giyerseniz, kıyafet karnınızı sıkmasın diye çok fazla yemek yiyemezsiniz.

5- BEDAVALARDAN UZAK DURUN

"Bir alana bir bedava" önerisi sunan restoranlardan uzak durun, bu tür mönüler çok daha fazla kilo almanıza neden olacaktır.

6- GÜNEŞLENİN

Uzmanlar, güneş ışığının beyni depresyondan uzak tuttuğunu ve kişinin kendini daha az aç hissetmesine neden olduğunu savunuyor. Güneşli bir havada 20 dakika yürüyüş yapmanız iştahınızı kapatabilir.

7- KURUYEMİŞ YİYİN! EVET YANLIŞ OKUMADINIZ KURUYEMİŞ YİYİN.

Bir araştırmaya göre badem ve fındık kilo vermeye yardımcı oluyor. Cips ya da çerez yerine badem veya fındık yiyin.

8- ÇORBA İÇİN

Kremalı ya da değil ana öğünlerden önce çorba içmeye özen gösterin. Penn Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre eğer böyle yaparsanız günde 100 kalori daha az almış olursunuz.

9- YERKEN İÇİN

Boş mideye su ya da meyve suyu içerseniz kan şekeriniz birden düşeceğinden kendinizi çok daha fazla aç hissedersiniz, eğer alkol tüketeceksiniz bunu yemek yerken yapın.

10- KAHVERENGİ BESLENİN

Kepekli ekmek, pirinç gibi tahıllı karbonhidratlarla beslenin. Beyaz ekmek ya da pirinç kahverengiye oranla daha fazla kalori içerdiğinden daha fazla kilo almanıza neden olur.

11- DÜZENLİ UYUYUN

Araştırmalar düzensiz uyuyanlarda iştahı kontrol eden hormonlarında bir bozukluk olduğunu gösteriyor. Eğer uykusuz bir gece geçirirseniz ertesi gün daha fazla yemek yemek istersiniz. Geceleri düzenli uyumaya özen gösterin.

12- YERKEN TELEVİZYONU KAPATIN

Televizyon karşısında otururken mutlaka bir şeyler atıştırmak isteriz, eğer böyle bir huyunuz varsa televizyon karşısında yemek yemeyin.

13- ÇİKOLATADAN KEYİF ALIN

Çikolatakoliklere müjde! Sütlü çikolata yerine bitter çikolatayı tercih edin. Bitter çikolatalar düşük yağ oranına sahipti.

14- YEŞİL ÇAY İÇİN


Eğer çay içmeyi seviyorsanız siyah çay yerine yeşil çay için. Metabolizmanızın çalışmasını hızlandıran yeşil çay, aynı zamanda idrar söktürücü özelliğe de sahiptir.

15- GECE KARBONHİDRAT YEMEYİN

Geceleri metabolizmanızın yavaşladığını ve vücudunuzun daha çok yağ depoladığını biliyorsunuz. Geceleri açlık hissettiğinizde karbonhidratlı gıdalar yerine meyve suyu veya meyve tercih edin.

16- ANA ÖĞÜN YETER

Yemeklerde ana öğünlerde doyun ki tatlıya yer kalmasın. Bol kalorili bir tatlı yerine ana yemeğinizle sofradan kalkın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>