>

DİYET

Şekeri kısmanın en iyi 10 yolu

Şeker hayatımızdaki en büyük düşman. Peki şeker kullanımını azaltmak için neler yapmalıyız? İşte 10 yöntem.…
 
   
 
 
     
1. YİYECEKLERE EKLEMEYİN.

Yediğiniz şekeri azaltmanın en kolay ve en temel yolu bu.

2. EN BÜYÜK HEDEFLER:

Kahvaltı gevrekleri, kahve ve çay. “Sağlıklı şeker” kisvesine bürünmüş alternatifleri sizi aldatmasın. Esmer şeker, turbinado şekeri, işlenmemiş şeker... Söz konusu vücudunuz olunca bunların hepsi hemen hemen aynı kapıya çıkıyor.

3. İŞLENMİŞ KARBONHİDRATLARI AZALTMAK, YA DA ELEMEK İÇİN ÇABA SARFEDİN.

İşlenmiş karbonhidratların çoğu -ekmek, simit, çoğu makarna çeşidi ve atıştırmalıklar-, vücutta neredeyse saf glikoz kadar hızlı bir şekilde şekere dönüşen un ve diğer içerikleriklerle tıka basa doludur. Bu şeker, yağın şık bir şekilde ifade edilmiş hali olan trigliserid olarak depolanır.

4. “YAĞSIZ” ATIŞTIRMALIKLARA DİKKAT EDİN.

En büyük rivayetlerden biri, bir besin yağsızsa sizi şişmanlatmayacağıdır. Yağsız demek, kalorisiz demek değildir ve yağsız atıştırmalıkların çoğu bol şeker içerir.

5. ALIŞVERİŞİNİZİ RENKLİ YAPIN.

Alışveriş torbanız ne kadar renkli olursa, o kadar iyi. Bu genelde daha çok taze sebze ve düşük glisemik endekse sahip, kiraz, böğürtlen, ahududu, çilek vs gibi meyveleren satın aldığınızı gösterir.

6. GIDA DEDEKTİFİ OLUN.

Bu öneri harika bir yazar ve beslenme uzmanı olan Anne Louise Gittleman’dan geliyor ve ekliyor: “Şekeri azaltmak için, önce onun nerede bulunduğunu bilmeniz gerekir. Ambalajların üzerlerini okumaya başlayın.”

7. YAPAY TATLANDIRICILARDAN UZAK DURUN.

Ne yazık ki, şekere ve karbonhidratlara duyduğunuz arzuyu kamçılayabilirler. Gittleman’a göre, vücudun depoladığı ve kan-şeker metabolizması için önemli bir besleyen olan kromu da tüketebilirler.

8. MATEMATİĞİ SİZ YAPIN.

Ambalajda “toplam şeker” yazan yere bakın ve gram değerinin karşılığı olan sayıyı dörde bölün. Bu, tükettiğiniz şekerin kaç çaykaşığına denk olduğunu gösteren rakamdır. Sırf bu egzersizin bile sizi korkutmuş olması gerekir.

9. MEYVEYİ KISITLAYIN

Meyvede şeker vardır; ama aynı zamanda lif ve faydalı besleyenler de vardır. Sadece abartmayın. Kilo vermeyi amaçlıyorsanız, günde azami 2 posiyon yiyin.

10. MEYVE SUYU İÇMEYİN.

Meyve suyu şeker doludur; ayrıca meyvedeki lifler onda yoktur, besleyenler de daha azdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>