>

DİYET

Yogo'dan sonra "PILATES"

Pilates, Yogo'dan sonra formda kalmanın yeni yolu. Pilates´in diğer bir özelliği de beden duruşunuzu düzeltmesi. Madonna ve birçok ünlünün tercihi...
 
   
 
 
     
Pilates, II. Dünya Savaşı sırasında, İngiltere´de sağlık uzmanı olarak görev yapan Joseph Pilates tarafından, yatak yayları kullanılarak yaralı askerleri tedavi etmek amacıyla geliştirildi.

Joseph Pilates, esas ismi ``Contrology'' olan egzersizlerini şöyle tanımlamıştı: `` Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız''.

Pilates´in en önemli özelliği, eklemlere yük bindirmeden ve içindeki çok ince dokuları yırtmadan kasları çalıştırması. Herhangi bir kimyasal madde kullanmadan, böylesine kısa zamanda böyle güçlü ve uzun kaslara sahip olmanızı sağlayabilecek başka bir egzersiz türü yok.


Pilates´in diğer bir özelliği de beden duruşunuzu düzeltmesi. Bunun nedeni Pilates´in çalıştırmayı hedeflediği ana bölge karın ve sırt kasları. Güçlenen karın kasları, adeta bir korse gibi sizi dik tutuyor, duruşunuzu düzeltiyor ve belinize binen yükü hafifletiyor. Bu aynı zamanda çok daha rahat ve iyi bir şekilde nefes alabilmeniz için de etkili. Tabii, iyi bir duruş, aynı zamanda, daha estetik ve fit görünmek için gerçekten harika bir yol.


Her yaş için uygun

Lynne Robinson, Pilates´in her yaş grubundan, herkes tarafından rahatlıkla yapılabilecek bir egzersiz türü olduğunu belirtiyor. Hatta en büyük hayali, bir gün küçük çocuklara da yaygın bir biçimde Pilates yaptırılması. Robinson, böylece gelecekte onların asla bel ağrısı gibi problemler yaşamayacağına inanıyor.

Pilates yapmak için çok uygun diğer bir grup ise yaşlılar. Kasları zorlamayan Pilates, eklem sorunu yaşayan yaşlı kişiler ve osteoporoz sorunu yaşayanlar için son derece ideal.


Tüm bu faydalarını göz önünde bulundurduktan sonra Pilates´in nasıl bu kadar popüler olduğunu anlamak hiç de zor değil. Tüm dünyada, Hollywood starları, ünlü sporcular, işadamları hatta kraliyet ailesi mensupları bile Pilates yapıyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>