>

DİYET

Gece oburluğu...

Gecenin ilerleyen saatlerinde uyanıp buzdolabını karıştırmak gibi dayanılmaz bir isteğiniz varsa aman dikkat...
 
   
 
 
     
Gecenin ilerleyen saatlerinde uyanıp buzdolabını karıştırmak gibi dayanılmaz bir isteğiniz varsa, kontrolsüz bir şekilde akşam yemeğinden arta kalanları midenize indiriyor ve ertesi sabah da pişman oluyorsanız siz bir gece oburusunuz.

Gece oburluğunun çok yaygın görüldüğünü belirten uzmanlara göre üç çeşit gece oburu var. İlk grup sık sık uyanıp bir kurabiye ve sütle yatağa dönenler, ikinci grup gecede sadece bir kez uyanıp biraz atıştıranlar ve son grup olarak kontrol edilemez bir iştahla uyanıp buzdolabının büyük bir kısmını mideye indiriverenler.

Psikoterapistler hangi vakada olursa olsun aslında hissedilenin gerçek açlık olmadığını belirtiyorlar. Ayrıca diyette olunması veya akşam yemeğinin atlanmış olması gece oburluğu için bahane olamıyor. Psikolojik bir açlık olarak başlayan gece oburluğu giderek karşı konulmaz kötü bir alışkanlık haline geliveriyor. Gece derin uykudan uyandıracak kadar güçlü hissedilen bu açlığın sebebi olarak uzmanlar kişinin stres altında olmasını ve yiyerek bir miktar da olsa bu kötü düşüncelerin bastırılmasını gösteriyorlar. Uykuda bile sorunlarından kaçamayacağını anlayan kişi çözümü, ne kadar geç olursa olsun üşenmeden mutfağa gidip bir şeyler atıştırmakta buluyor.Gece oburluğundan siz de yakınıyorsanız buzdolabının lambasını sökmekle ya da bikinili şişman bir fotoğrafınızı buzdolabının üzerine yapıştırmak gibi basit numaralarla işin içinden sıyrılabileceğinizi unutun. Çünkü bu tip önlemler birkaç kez işe yarasa da gerçek problemler çözülmediğinden bir süre sonra gece atıştırmalarına tekrar döneceksiniz.Eğer bu kötü alışkanlıktan kurtulamayacağınızı hissediyorsanız hemen paniğe kapılmayın çünkü uzmanların önerdiği çeşitli önlemler var.

Örneğin akşam yemeklerini her zamankinden bir saat ileriye kaydırıp uykunuzun kaçmaması için daha hafif ve kolay sindirilebilir yiyecekler tüketebilirsiniz. Yatağa gitmeden evvel işinizi daha da garantiye almak için iki adet bisküvi ya da bir meyveyle midenizi doldurun.Ayrıca uzmanlar bu kötü alışkanlığın üstesinden gelebilmek için bioritmin de dengeli olması gerektiğini belirterek her gece aynı saatte yatılması gerektiğini vurguluyorlar.

Sık sık uyanmamak için oda ısısına da dikkat etmenizde yarar var. Ayrıca yatmadan evvel odanızı havalandırın çünkü kötü hava nefes almanızı zorlaştırarak gecenin bir yarısı uyanmanıza sebep olacaktır.Diğer taraftan akşam beşten sonra uyarıcı etkisi bulunan çay, kahve, alkol gibi içeceklerden uzak durun. Mümkünse yatmadan evvel ılık bir duş alın ve uykuya dalmadan önce sizi kafanızdaki düşüncelerden uzaklaştıracak bir roman ya da dergi okuyun.

Eğer tüm bu önlemlere rağmen hala gece atıştırmalarınız devam ediyorsa buzdolabınızı sebze-meyveyle ve kalorisi düşük yiyeceklerle doldurun. Ayrıca yatağınızın dibinde bir bardak ılık süt bulundurmak da çözüm olabilir. Sütteki laktozun stres giderici, kalsiyumun ise sakinleştirici etkisi bu sorununuzu giderebilir.

Tatlıdan Uzak Durun

Ne kadar yerseniz yiyin, buzdolabında bulunan tatlılar, akşam yemekten kalanlar rüyalarınıza giriyor ve uykunuzu bile bölüyorsa, hemen önlem almanızda yarar var. Örneğin buzdolabında her zaman tatlı türü yiyecekler bulundurmamak sizin için yararlı olur.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>