>

EKONOMİ

Emlak Sektörü Çoşacak

Emlak Satışında Uygulanan, 5 Yıllık Muafiyet Sınırı Kalkacak
 
   
 
 
     

Üç yıldır Meclis'te olan Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı'nda gayrimenkul değer artış kazançlarının vergilendirilmesi ile ilgili önemli değişiklikler yer alıyor.

Genel olarak mevcut mevzuatta gayrimenkullerin satışında oluşan değer artış kazançları gelir vergisine tabi.

Bu temel kurala karşılık mevcut Gelir Vergisi Kanunu'nun Mükerrer 80/1-6 maddesine göre ise 5 yıldan uzun süre elde tutulan gayrimenkullerin satışından elde edilen kazançlar gelir vergisinden muaf.

Yani; bugün 1 milyon liraya alınan bir ev 5 yıl sonra 5 milyon liraya satıldığında bir kuruş vergi ödenmiyor.

MECLİS'TE BEKLEYEN GELİR VERGİSİ KANUNU TASARISI YASALAŞIRSA GAYRİMENKULLERİN SATIŞINDA UYGULANAN 5 YILLIK MUAFİYET SINIRI KALKACAK

Satıştan elde edilen kazancın vergi oranı ise; gayrimenkulün elde tutulduğu yıla göre kademeli olarak azalıyor.

Mevcut yasada, evini, dükkanını, arsasını 5 yıl elinde tutanlar bunları sattıklarında vergi ödemiyor. 5 yıldan önce satış yapılırsa alış ve satış arasındaki farkın tamamı vergiye tabi oluyor.

Sözcü'nün haberine göre; gayrimenkul satışıyla ilgili yasa tasarısındaki en önemli konu da eskiden alınmış olan gayrimenkullerin durumu.

YASA YÜRÜRLÜĞE GİRMEDEN ÖNCE ALINMIŞ OLAN BİR GAYRİMENKULÜN SATILMASI DURUMUNDA VERGİLEMENİN HANGİ ESASA GÖRE YAPILACAĞI BELLİ DEĞİL.


Örneğin 2011 yılında alınan bir gayrimenkulün 2016 yılında satıldığında mevcut kapsamda gelir vergisi ödenmiyor.

Ancak bu satış işlemine, tasarı hükümlerinin uygulanması durumunda elde edilen kazancın yüzde 25'lik kısmı üzerinden vergi ödenmesi gerekecek.

Ancak tasarı mevcut yasaya göre önemli farklılıklar içeriyor.

Gayrimenkul satışlarında bütünü ile vergiden istisna yöntemi kaldırılıyor.

Fiilen oturduğu konut dışında gayrimenkul edinen ve bu gayrimenkulünü elden çıkaran herkes vergi ödeyecek.

YILLAR İÇİNDE AZALACAK ENFLASYON FARKI DÜŞÜLECEK

Yeni Gelir Vergisi Tasarısı'nda ikamet edilen konut haricinde 2 yıldan uzun süre elde tutulan gayrimenkullerin satışından elde edilecek kazancın yüzde 40'ı, 3 yıldan uzun elde tutulan gayrimenkullerin satışından elde edilecek kazancın yüzde 50'si, 4 yıldan uzun süreyle elde tutulan gayrimenkullerin satışından doğan kazancın yüzde 60'ı, 5 yıldan uzun süre elde tutulan gayrimenkullerin satılması halinde ise yüzde 75'i vergiden istisna ediliyor.
Vergi matrahı hesaplanırken enflasyon farkı düşülüp, kalan kısım vergilendiriliyor. Ancak 60-70 yıllık evlerin alım satım tutarları arasında büyük tutarlar oluştuğu için vergi matrahı fazla görünse de hesaplanan vergi tutarı fazla olamayacak.

OTURULAN KONUTTAN ELDE EDİLEN KAZANÇ İSTİSNAYA DAHİL

Yeni Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı'nda ayrıca ikamet amacıyla satın alınan ve fiilen ikamet edilen tek konutun elden çıkarılmasından doğan kazançlar da istisnaya dahil ediliyor.

Bu istisnaya arsa payının devri sonucu tek konut alan arsa sahiplerinin, arsa payının devri sonucu doğan değer artış kazançları da dahil.

Bu uygulamada mükellef ile eş ve çocuklar birlikte dikkate alınıyor.

TASARININ ÖNGÖRDÜĞÜ SİSTEM HER ŞEYDEN ÖNCE, İKAMET AMACIYLA MALİK OLUNAN KONUTUN SATIŞINDA NE ZAMAN VE NE KADAR KAZANÇ ELDE EDİLDİĞİNE BAKILMAKSIZIN İSTİSNA GETİRİYOR


Bu durumun konut alım satımında kayıtdışılığa neden olan çok önemli bir sorunu ortadan kaldırılacağı düşünülüyor.

Tasarıda oturacağı konutu elde etmek gayesi ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi gereği arsanın müteahhitlere devri de aynı şekilde istisna kapsamına alınıyor.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>