>

EVLİLİK

Bizim Evde Böyleydi…

Diye başlayan cümleler kurmayın, mutluluğu yakalayın!
 
   
 
 
     

Evlenen çiftlerin aynı evde yaşamaya başladıkları andan itibaren anne-babalarıyla kurdukları aileden gelen alışkanlıkları ve uygulamaları birbirlerine yansıtmaya başladıklarını, bunun da soruna neden olduğuna dikkat çeken uzmanlar, çözümü de açıkladı. Uzmanlara göre sorun yaşamamak için ilk kural, “Eşlerinizin davranış ve tutumlarında art niyet aramamak”
Evlilik bağıyla biraraya gelen çiftlerin aynı evde yaşamaya başladıkları andan itibaren yepyeni bir hikaye yazmaya başladığını ve o andan itibaren aslında her iki tarafın ailelerinden gelen alışkanlıklarını evliliklerine taşıdıklarını belirten uzmanlar, bunun çiftler açısından bir sorun olmaması için bazı püf noktaları açıkladı.

Öncelikle çiftlere, “Eşlerinizin davranış ve tutumlarında art niyet aramayın”  Çiftlerin biraraya gelerek bir aile kurmadan önce doğdukları, büyüdükleri, anne-baba ve kardeşleriyle yaşadıkları bir ailelerinin de bulunduğunu, burada öğrendikleri temel alışkanlıklar, yaşanmışlıklar, bilinçli ya da bilinçsiz davranış biçimleri olduğunu vurgulayan Tekelioğlu, “Kadın ve erkek evlenerek bir aile kurmaya karar verdiklerinde aslında ana kahramanlarının kendilerinin olduğu bir hikaye de yazmaya başlar. Ve bu hikayenin içine de taraflar ilk ailelerinden getirdiklerini koyar. Aynı evde çift olarak yaşamaya başladıklarında ise ilk ailelerinden getirdikleri malzemeler ortaya çıkar. Benzerlikler çiftlere keyif verir, farklılıklar ise hayal kırıklığı yaratabilir” dedi.

İLK AİLELERDEN GELEN ALIŞKANLIKLAR

Yemek yeme kurallarından uyku alışkanlıklarına, sosyal yaşantıdan birikim yapma şekillerine kadar birçok konuda çiftler arasında ilk ailelerinden gelen farklı davranış biçimleri ve uygulamalar olabileceğini vurgulayan Funda Tekelioğlu, şöyle devam etti: “Bu süreçte çiftler arasında ‘bizim evde böyle değildi’, ‘benim ailem bunu yapmazdı’, ‘bence böyle olmalı’ gibi cümleler çok sık kurulur. İşte bu durumu aşmanın ve çoğu kez fark etmeden yaptığımız bu serzenişlerle ilişkileri bozmamanın yolu birkaç püf noktasına dikkat etmekten geçiyor.”

NASIL BAŞA ÇIKILIR?

- Eşinizin davranış ve tutumlarında art niyet aramayın.
- Birbirinizle açık iletişim kurun.
- Yaşadıklarınızı, şaşırdıklarınızı içinizde biriktirmeden birbirinizle konuşun.
- Birbirinize aile hikayenizle ilgili sorular sorun ve dinlerken de yargılamayın.
- Beklentilerinizi fark edip biriktirmeden ve suçlamadan birbirinizle konuşun.
- Benzerliklerinizi görüp tadını çıkarın.
- Farklılıklarınızdan kazanımlar elde etmeyi ve pozitif yönde kullanmayı ilke edinin.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>