>

EVLİLİK

Cicim Ayları Bitmesin

Beyaz atlı prensinizi bulup siz de dünya evine girdiyseniz, dikkat! Cicim aylarınızı çabuk bitirmeyin...
 
   
 
 
     

2 YIL ÇOK ÖNEMLİ

Dünyanın birçok ülkesinde yapılan araştırmalara göre, evliliğin ilk 2 yılı çok önemli. Bu süre içinde yaşanan olumsuzluklar aşılabilirse, evlilikler uzun süreli oluyor.

KİŞİLİK ÇATIŞMASI

Çiftlerin ilk yıllarda karşılaştığı bu sorunu çözmek göründüğü kadar zor değil. Çiftlerin çoğu, evlendikleri günden itibaren özgürlüklerinin kısatlanmasını kabullenemiyor. Evet, özgürlükler belli ölçülerde kısıtlanıyor. Fakat evlilikler, farklı özgürlüklere de fırsat yaratıyor. Çiftler, “ben haklıyım” inatlaşmasını bir kenara bırakmalı. Çünkü bu inatlaşma, evliliği sona erdiriyor. Yeni evli çiftler, maalesef günümüzde konuşmak yerine tavırla problemlere çözüm arıyor. Her konuyu en ince ayrıntısına kadar konuşun. Mutlaka ortak bir nokta bulacaksınız. Anlaşma sağladığınız konuları, bir daha açmayın.

İLİŞKİNİN SOĞUMASI

Dünyanın birçok ülkesinde çiftler, iş dünyasının stresini yaşıyor. İşte geçirilen uzun vakit, evde kavga sebebi olarak geri dönüyor. Çiftler bazı duygularını dizginlemeli. İşlerinizin yoğunluğu nedeniyle az görüşuyorsunuz. Bu dakikaları neden dertlerinizi ve sevinçlerinizi paylaşarak geçirmiyorsunuz? Bu düşünce birçok evliliği kurtaracaktır. Tabii çiftler, birbirlerine gerçekten değer verirse bu tez gerçeğe dönüşür...

ROMANTİZM VE UYUM

Dr. Balswick, birçok Amerikalı psikolog arkadaşıyla yaptıkları görüşmelerde de, evlilikte ilk 2 yılın, otabanda ters yönde gitmek kadar riskli olduğu sonucuna vardığını söylüyor. Dr. Balswick, dünyanın farklı ülkelerinden toplam 156 çifti üzerinde, “Evlilik” araştırması yaptı. Araştırmanın sonucuna göre, eşlerin birbirlerine karşı net kararı 24 ay sonunda verdiği ortaya çıktı. Evliliklerin ilk 2 yılında romantizmden, uyum ve sevgiden ödün vermeyen çiftlerin, bir ömür boyu birlikte olma ihtimali yüksek bir ihtimal.

İYİ VE KÖTÜ GÜNDE

Dr. Balswick’e göre, evliliğinilk yıllarında çiftler arasında yaşanan en büyük sorunlar: “Kişilik çatışması” ve “İş stresinineve taşınması”. ‘İyi günde kötügünde, hastalıkta ve sağlıkta…’ yemini ile başlayan evliliklerinömrünün uzun olması içinemek sarfetmek gerekiyor.

KISA SÜREN AYRILIKLAR

Dr. Balswick, ‘uzun evliliğin sırrı kısa süreli ayrılıklardır’ diyor. 2-3 yılda bir çiflere 1 ila 5ay arası değişen sürelerle ayrıkalmaları son derece önemli.Bu tarz ayrılıklar, çiftlerin birbirlerine karşı tekrar özlem duymasını sağlıyor. Elbette, busüre her çifte göre değişir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>