>

EVLİLİK

Evlililiğin Şifreleri

Bu şifreler en çok aileye ve karı-koca ilişkilerine yansıyor.
 
   
 
 
     

Geleneksel aile eğitiminde özellikle kız çocukları iyi bir anne ve iyi bir eş olmaya göre hazırlanır. Bu, evlilik bağlarını güçlendirici bir yaklaşımdır. Aileler bu şekilde davranarak kız çocuklarına bağımlılık eğitimi verirler. Böylece babaya bağımlılıktan, eşe bağımlı olmaya doğru bir gidiş ortaya çıkar.

Geleneksel yapımızda kadın, onu sevecek ve ihtiyaçlarını giderecek birini ister. Erkek de çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan, evinin yiyecek içecek, tertip ve düzenini ayarlayan birini arzu eder. Hatta erkekler kadınlara, çamaşır makinesi diye takılırlar. Erkekler evliliği ne yazık ki daha çok fiziksel ihtiyaçlarını giderecek bir beraberlik gibi görür. Kadın psikolojik ihtiyaçlarının karşılanacağını düşünür. Burada esas olan erkeğin, kadının psikolojik ihtiyaçlarını, kadının da erkeğin fizyolojik ihtiyaçlarını anlamaya çalışmasıdır ama, durum pek de bu boyutta ilerlemez.

İYİ ANNELİK YETMEZ

Aileler çocuklarını yetiştirirken iyi eş ve iyi ebeveyn olma kavramlarını onlara ayrı ayrı anlatmalıdır.

Boşanmaların ya da aldatmaların artmasında bu yanlış kodların büyük etkisi olur. Yaşadığımız çağda kadınların eşlerini ellerinde tutabilmeleri için iyi anne olmaları yetmemektedir. Kadınlar, erkeğin psikolojik ihtiyaçlarının göz önüne alınması gerektiğini de bilmelidir. Bunu yapabilen kadınların evlilikleri daha kaliteli yürür. Aslında evlilikleri cennete çevirmek ve her zaman sevgili kalabilmek, heyecan duyabilmek mümkündür. Yeter ki doğru anlayalım birbirimizi...

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>