>

EVLİLİK

Takıyı Ev İçin Harcasan Da Eşinden İzin Almalısın!

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin verdiği karara göre düğünde takılan takılar, kadının onayı olmadan hiçbir şekilde kullanılamayacak.
 
   
 
 
     

Avukat Cevat Kazma, takılar ortak amaç için kullanılsa dahi kocanın eşinden aldığı izni ispat etmekle yükümlü olduğunu belirtti.

Edirne’de, istemediği halde eşinin ailesiyle oturulmaya zorlanan ve şiddet gören bir kadın boşanma davası açtı. Düğün takılarının da kendisine iade edilmesini istedi. Aile Mahkemesi boşanmaya onay verdi. Ancak, “takıları evin ihtiyaçları için kullandım” diyen kocayı haklı bularak, takıların iade talebini reddetti.

Yargıtay’a giden dava dosyasında karar değişti, düğün takılarının tümünün kadına iade edilmesine karar verildi.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Avukat Cevat Kazma, “Yargıtay geçmiş yıllarda verdiği kararlar ile düğün takılarının kadına ait olduğunu belirtiyordu. Bu karar sayesinde takıların kadından izinsiz kullanılamayacağı da vurgulandı” yorumunu yaptı.

Kadının Rızası İspat Edilmeli!

Başka bir detaya daha dikkat çeken Cevat Kazma, “Kararda, takılar ev ihtiyaçları için harcanmış olsa dahi kadının rızası olduğu ispat edilmeli deniyor. Yani koca eşinden aldığı izni ispat etmek zorundadır. Aksi bir durumda ise koca takıları iade etmekle yükümlüdür.” vurgusunu yaptı.
 

Etiketler: Takı, Evlilik, , Hukuk
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>