>

KÜLTÜR-SANAT

Contemporary İstanbul Hep Yeni

Contemporary İstanbul`un 17. edisyonu 17 Eylül`de başlıyor…
 
   
 
 
     

Contemporary Istanbul, bu yıl 17-18 Eylül Ön İzleme, 19-22 Eylül Genel Ziyaret tarihlerinde Akbank ana partnerliğinde sanatseverlerle buluşuyor. Fuar dünyanın dört bir yanından 65 çağdaş sanat galerisi ve inisiyatifin temsil ettiği sanatçıların eserlerine Tersane İstanbul ortak partnerliğinde ev sahipliği yapacak.

17. yaşında Tersane İstanbul'da, 558 sanatçının 1.476 eserini izleyicilerle buluşturacak fuarın ticari kimliğinin yanında bu sene; ikinci edisyonuyla “The Yard” dış mekan heykel, video ve enstalasyonlardan oluşan sergisi, Jeff Koons’un BMW işbirliğindeki araba tasarımı, sürdürülebilirlik temasıyla dikkat çeken Contemporary Istanbul Vakfı - Artist in Residence projesi, her sene farklı programıyla dikkat çeken CIF Dialogues by TAV Passport konuşmaları ve İstanbul çemberinin dışına taşan çağdaş sanat girişimlerinin eserleri sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Contemporary İstanbul’un 17. edisyonunun ve takip eden diğer etkinliklerimizin içeriğinin ticari fuar alanı dışında da sergi ve sanatın çeşitli alanlarını kapsamasına önem veriyoruz. Fuar kar amacı gütmeyen projeleri bir arada sunarak yenilikleri ortaya koyarken her zaman ana partnerimiz Akbank yanımızda. Sadece İstanbul’da değil, Türkiye genelinde hızla gelişmekte olan çağdaş sanat girişimlerinin son yıllarda Anadolu’nun birçok şehrinde de etkisi hızla artıyor. Sanatın gelişmesi ve yayılması için başarılı çalışmalar yürütüyorlar. Dünyada eşi benzeri olmayan Haliç yaşanmışlığı ile tarih, kültür-sanat ve mimarisiyle birlikte İstanbul’un merkezi olmaya aday. Contemporary Istanbul planlanan projeleri ile Haliç üzeri ve sahil boyunca kültür sanatı izleyiciyle buluşturmaya devam edecek” dedi.

Akbank Yönetim Kurulu ve Contemporary İstanbul Danışma Üst Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ise şu açıklamada bulundu: “Türkiye’de çağdaş sanatın gelişiminde itici güçlerden biri olmak için 17 yıl önce Contemporary İstanbul ile birlikte çıktığımız bu yolda, sadece finansal bir destekçi değil, bir iş ortağı olarak kendimizi gördük ve öyle hareket ettik. Ortaya koyduğumuz hedef doğrultusunda Contemporary İstanbul’un hem yurt içi hem de yurt dışında tanıtılması için geçen 17 yılda aralıksız çalıştık. Bunun bir sonucu olarak yurtdışından fuara ilginin arttığını, Türkiye’de de yeni çağdaş sanat girişimlerinin oluştuğunu görüyoruz. Bu yıl 22 farklı ülkeden galerinin yer alacağı fuarın Türkiye’de yükselen farklı çağdaş girişimlerine de ev sahipliği yapacak olması çok sevindirici ve gurur verici. Ben, dünyanın değişen sanat atmosferinde İstanbul’un çağdaş sanat merkezlerinden biri olarak konumlandığını görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Bu vesileyle tüm sanatseverleri 1.476 eserin sergileneceği Contemporary İstanbul’un 17. edisyonuna davet ediyorum.”

Contemporary Istanbul’a ücretsiz deniz yoluyla ulaşım 17 Eylül’de başlayacak.


Bu yıl Contemporary Istanbul ve Tersane İstanbul ortak çalışmasıyla 17-22 Eylül tarihlerinde günün çeşitli saatlerinde hareket edecek deniz yolu ulaşım planlaması yapıldı. Kadıköy-Tersane Istanbul ve Kabataş/Karaköy-Tersane Istanbul olmak üzere iki ayrı hattan ücretsiz tekne ulaşımı gerçekleşecek.

Ücretsiz deniz ulaşımının yanında İBB Deniz Taksi 10 kişi kapasiteli tekneleri ile aynı günlerde ücretli olarak hizmet verecek. Contemporary Istanbul ücretsiz tekne seferleri için detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Contemporary Istanbul’un ana partneri Akbank, fuar kapsamında Akbank Sanat standında Clement Valla’nın “Başka Sesler, Başka Odalar” isimli sergisini Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünde sunuyor. Valla, dijital sanatın potansiyelinden yararlanarak her gün baktığımız, gördüğümüzü sandığımız, yerinde ve istikrarlı olduğuna inandığımız, ancak yine de her zaman belirsiz ve gizemli kalan bir yönü olan doğaya yeni boyutlar katıyor. Doğayı gerçeklik algımızın sınırlarına sürüklüyor.

İnisiyatifler ve kurumlar

Contemporary Istanbul aynı zamanda Türkiye’de yükselen farklı çağdaş sanat girişimleri Are Projects, Antalya; EKAV, Istanbul; İmalat-hane, Bursa; Loading Art Space, Diyarbakır; Noks Art Space, Istanbul; Viable, Istanbul; Videoist, Düzce, İstanbul ev sahipliği yapacak. Contemporary Istanbul’a katılım sağlayacak kurumlar arasında Kvareli Foundation for Contemporary Art, Tiflis; Baksı Müzesi, Bayburt; OMM, Eskişehir de yer alıyor.

Contemporary Istanbul’un 17. edisyonu beklenen özel projeleri

Contemporary Istanbul’un ikonik parçası The Yard sergisi, Tersane’nin dış avlusuna yayılıyor. Anke Eilergerhard, Ardan Özmenoğlu, Ayla Turan, Bedri Baykam, Bilal Hakan Karakaya, Can Yıldırım, Canan Tolon, Erdil Yaşaroğlu, Ergin Çavuşoğlu, Günnur Özsoy, Güvenç Özel, Halil Altındere, Isaac Chong Wai, Ingravi Desa, Irfan Önürmen, Itamar Gov, Kemal Tufan, Luis Cera, Martin Creed, Martian Tabakov, Mehmet Ali Uysal, :mentalklinik, Osman Dinç, Renée Levi, Sergen Şehitoğlu, Stefano Bombardieri, Uğur Cinel, Vuslat gibi sanatçıların eserlerinin bulunduğu sergide mekana özel 31 farklı enstalasyon ve heykel bulunuyor.

BMW M850i Design: THE 8 X JEFF KOONS


Uluslararası üne sahip sanatçı Jeff Koons, Borusan Holding ve BMW Türkiye’nin davetlisi olarak 16 Eylül’de İstanbul’a geliyor.
Koons, sınırlı sayıdaki BMW M850i için yaptığı tasarımla sanatseverlerle buluşacak. Koons, 2010 yılında da BMW’nin otomobillerle sanatı buluşturan BMW Art Car Projesi kapsamında Le Mans’ta yarışan BMW M3 GT2 için etkileyici bir tasarımı hayata geçirmişti. Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW’nin partnerliğinde gerçekleştirilen Contemporary Istanbul’un 17’inci edisyonu dünyaca ünlü Amerikalı heykeltıraş ve ressam Jeff Koons’un tasarladığı BMW M850i modeline de ev sahipliği yapacak.

Contemporary Istanbul partneri QUA Granite, sanatçı Günnur Özsoy’un “Su Taşı” adlı eserini sergileyecek. Sanat pratiğinin temelini organik formlu, üç boyutlu soyut çalışmalarıyla oluşturan heykel sanatçısı Günnur Özsoy’un; Qua Granite için özel olarak tasarladığı eser, doğanın bir parçasını yansıtıyor. Parlayan sedef rengi ve akışkan formu ile sanatseverlere bir su damlasını veya doğada bulunan taşları hatırlatacak.

Pernod Ricard Türkiye partnerliğinde House of Brothers Lounge’da, bu yıl Hande Şekerciler ve Arda Yalkın’dan oluşan ha:ar sanatçı ikilisi Contemporary Istanbul’un 17. edisyonunda ağırlanıyor. İkili, sanat, makine ve yapay zeka ilişkisini tartışmaya açarak, modern teknolojinin sanat kavramını kökünden değiştirme potansiyelini masaya yatıracak.ha:ar, eserlerini üretirken sıklıkla kullandığı yazılım ve bilgisayarlar dışında bu projede yapay zeka ile beraber hayli imkanlı bir heykel tasarlayarak; fuar alanına getirdikleri robot kol yardımıyla da eseri canlı olarak alanda üretecek. İzleyiciler fuar boyunca gün be gün eserin gelişimi takip edebilecek ve fuar sonunda esere insan eliyle yapılan son müdahaleleri de görme şansını bulacaklar.

Contemporary Istanbul sadece İstanbul’da değil, ülkede hızla gelişmekte olan, sanatın gelişmesi için önem taşıyan Türkiye’den çağdaş sanat girişimlerini Hepsiburada’nın Sanatburada platformuyla destekliyor. Sanatseverlerin fuarda bir araya gelebileceği inisiyatifler arasında, Antalya’dan Are Projects, Diyarbakır’dan Loading Art Space, İstanbul’dan Noks Art Space, İstanbu’dan Viable, Düzce’den Videoist yer alıyor.

Contemporary Istanbul Vakfı Türkiye’nin doğal kaynakları, toprak altı zenginlikleri ile üretim yapan, bu ürünleri ihraç eden güçlü sektörlerinin markalarını sanat ile yaklaştırmaları, marka değerlerini güçlendirmeleri amaçlı yapmış olduğu planlamanın ilk sürdürülebilirlik projesini Tosyalı Holding ile gerçekleştirdi. Contemporary Istanbul Vakfı Seçici Kurulu tarafından davet edilen sanatçı Chiara de Rocchi, Emrullah Örünklü, Koray Tokdemir, Nermin Ülker ve Songül Girgin yaklaşık 27 tonluk hurda içinden atıklarını Artist in Residence programında ileri dönüşüm eserler için Tosyalı Holding’in Osmaniye’deki fabrikasını ziyaret etti. Yaz boyu atölyelerinde sanat üretimlerini yapan sanatçıların seçkisi 17-22 Eylül tarihlerinde Tersane Istanbul’da sanatseverler ile buluşacak.

CIF Dialogues by TAV Passport konuşma programı 17-18 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek

Contemporary Istanbul’un önemli bir parçası olan CIF Dialogues by TAV Passport’un öne çıkan programlarından biri 2015-2016 yıllarında CI Sanat Direktörü olan Marc Oliver Wahler moderatörlüğünde gerçekleşecek. Bugünün ve yarının sanat alanlarını tartışılacağı panelde Hauser&Wirth Monaco direktörü Federica Beretta, MAXXI Sanat Direktörü Hou Hanru, Development the Read Sea Development Company and AMAALA’dan Mehmet Even, Architect & Development Executive Director, 3 world class Museums, Louvre Abu Dhabi, Zayed National Museum and Guggenheim Abu Dhabi’den Melisa Pezuk ve Mimar Murat Tabanlıoğlu konuşma programında yer alacak.

Spektrum: Güvenç Özel: Mimarlık, teknoloji ve yeni medya kesişiminde multidisipliner deneyimler tasarlayan mimar, araştırmacı ve sanatçı Güvenç Özel’in Spektrum isimli eseri Contemporary İstanbul’un 17. edisyonu kapsamında yer alıyor. Deneyimleyenleri fiziksel gerçeklik algısından sanal gerçeklik algısına yolculuğa çıkaracak olan Spektrum’un formu, dış dünyayla ilişkili bir gerçeklik ve farklı bir görsel yoruma odaklanıyor. Tersane Istanbul’un üç farklı noktasına yerleşecek Spektrum adlı çalışmayla sanatseverler fiziksel bir gerçeklik algısından sanal bir gerçek algısına yolculukla buluşacak.

Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonu Katılımcıları

Contemporary Istanbul'un 17. edisyonu katılımcı galerileri: 193 GALLERY, Paris; AB GALLERY, Seul; AMBIDEXTER, İstanbul; ANCA POTERASU GALLERY, Bükreş; ANNA LAUDEL, Dusseldorf, İstanbul; ART AGENCY, Sofya; ART ON İSTANBUL, İstanbul; BAVAN GALLERY, Tahran; BERMAN CONTEMPORARY, Johannesburg; BOZLU ART PROJECT, İstanbul; BÜROSARIGEDİK, Istanbul; C24, New York; C.A.M. GALERİ, İstanbul; COLLECT GALLERY, Sofya, İstanbul; DIFOART, İstanbul; DIRIMART, İstanbul; FIRETTI CONTEMPORARY, Dubai; FREMIN, New York; GALERİ 77, İstanbul; GALERİ NEV İSTANBUL, İstanbul; GALERİ SİYAH BEYAZ, Ankara; GALERIE DIX9, Paris; GALERIA JOAN GASPAR, Barselona; GALERiST, İstanbul; GALLERY SCHMIDT, Zürih; GALLERY TABLEAU, Seul; HESTIA, Belgrad; HOFA GALLERY, Londra, Los Angeles, Mikonos; IRAM ART, Ahmedabad; IRANSHAHR GALLERY, Tahran; JD MALAT GALLERY, Londra; LEILA HELLER GALLERY, Dubai, New York; MARIANA CUSTODIO GALLERY, Lizbon; MARK HACHEM GALLERY, Paris, Beyrut; MARTCH ART PROJECT, İstanbul; MIXER, İstanbul; MOHSEN GALLERY, Tahran; MUCCIACCIA CONTEMPORARY, Roma; MUSE CONTEMPORARY ART GALLERY, İstanbul; NAVAHI PROJECTS, Tahran; OBLONG CONTEMPORARY ART GALLERY, Dubai, Forte Dei Marmi, Floransa; OPERA GALLERY, Dubai; ÖKTEM AYKUT, İstanbul; PG ART GALLERY, İstanbul; PI ARTWORKS, İstanbul, Londra; PİLOT, İstanbul; PIRAMİD, İstanbul; PRIME CUT CULTURE, Bratislava; RED ART İSTANBUL, İstanbul; ROYA KHADJAVI PROJECTS, New York; SANATORIUM, İstanbul; SEVİL DOLMACI ART GALLERY, İstanbul; SUMMART, İstanbul; VILLA DEL ARTE, Barselona; VISION ART PLATFORM, İstanbul; WADSTRÖM TÖNNHEIM GALLERY, Marbella, Malmö; ZILBERMAN, İstanbul, Berlin.

17. Contemporary Istanbul Programı

Ön İzleme

17 Eylül Ön İzleme, Cumartesi 11:00-15:00
18 Eylül Ön İzleme, Pazar 11:00-15:00

Genel Ziyaret

17 Eylül Genel Ziyaret, Cumartesi 15:00-20:00
18 Eylül Genel Ziyaret Pazar 15:00-20:00

19-22 Eylül 11:00-20:00


**Akbank kredi kartlarına özel %20 indirimli bilet almak için lütfen buraya tıklayın https://www.mobilet.com/bucket-event/contemporary-istanbul-uluslararasi-cagdas-sanat-fuari-7431


Daha fazla bilgi almak için: https://contemporaryistanbul.com/

Contemporary Istanbul, Akbank ana partnerliğinde, Tersane Istanbul ortak partnerliğinde dünyada en fazla destinasyona uçan havayolu şirketi Türk Hava Yolları ile BMW, LG OLED evo ve Qua Granite partnerliğinde düzenleniyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>