>

GÜZELLİK

Güneşe Karşı En Etkili Üçlü

Bronzlaşmak deriyi güneş yanıklarından korur, ancak...
 
   
 
 
     

Güneş ışınları derimizde güneş yanığı, güneş alerjisi, deri yaşlanması, kırışıklıklar, sarkmalar, damar genişlemeleri, kahverengi lekeler, tümör ve kanserlere yol açabilir.

Özellikle beyaz tenli, mavi veya yeşil gözlü, sarı-kızıl saçlı, güneşte çok çabuk kızaran ve yanan, çiftçi, balıkçı gibi dışarıda çalışan ve dışarıda spor yapan kişiler deri kanserleri için risk grubunu oluştururlar. Dünyaya saat 11 ile 15 arasında ulaşan güneş ışınları deri kanseri oluşturucu özelliktedir. Güneşe bağlı deri kanserleri hem normal deride, hem de benler üzerinde oluşabilir ve en sık yüz ve el üstlerinde görülürler.

Bronzlaşmak deriyi güneş yanıklarından korur, ancak tam tersine deri kanserleri için de zemin hazırlar.

Güneşten korunmak için yaz aylarında saat 11 ile 15 arasında korunmasız dolaşılmamalı, plajda bulunulmamalı ve denize girilmemelidir. Güneşe karşı en etkili üçlü; mutlaka koruyucu özellikte geniş kenarlı şapka, kenarları kapalı koyu renk gözlük kullanılmalı; dışarıda bulunmak zorunlu ise gölgede oturulmalı ve uygun giysilerle vücut korunmalıdır.

Güneş ışınları sudan, kumdan ve kardan yansıyabilir ve bulutlu havalarda dahi yeryüzüne ulaşarak deri rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu nedenle ek korunma önlemlerinin yanı sıra, güneşten koruyucu kremlerin kullanımı önem taşır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>