>

GÜZELLİK

Kusursuz Bir Vücut

Vücudunuzun güzelliğini düşünüyor, onu kremleyip masajlar yapıyorsunuz. Ancak...
 
   
 
 
     

Vücudunuzun güzelliğini düşünüyor, onu kremleyip masajlar yapıyorsunuz. Ancak sadece dik durarak bile sağlığınıza büyük katkıda bulunabilirsiniz.

Sistemin çok karışık bir yapısının olması sistemi oluşturan kısımlardan birinin sağlığının bozulması belinizde ve sırtınızda birçok istenmeyen aksaklığın ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Klinik bulgular, bu tip ağrılardan yalnızca çok küçük bir bölümünün altında kanser ya da eklem romatizması gibi bir rahatsızlığın yattığını, çoğunlukla ağrının nedeninin ya bir yükü yanlış kaldırmaktan ya da duruş bozukluğundan ibaret olduğunu göstermektedir.

Bel ağrıları 20 yaşlarından sonra kendini gösterir. Özellikle en korkulan disk kaymaları çoğunlukla 25-50 yaşlar arası görülür. Bu yüzden bel ağrılarının, yaygın sanının tersine yaşlanmanın sonucu olmadığı bilinmelidir. Tüm organlar gibi omurganın aşınıp yıpranması fizyolojik bir olay olup zamanla esnekliğini yitirerek sertleşmesi, gittikçe zayıflayan kaslara karşı ek dayanıklılık sağlamaktadır.

DOĞRULAR VE YANLIŞLAR

Hareketsiz kalmayın: Yetersiz hareket, vücuttaki doku ve organların gereği gibi beslenmesini düzenleyen, yaşam için önemli metabolizma olaylarını olumsuz yönde etkiler, kas ve kemiklerin zayıflamasına sebep olur.

Bel ve sırtınızı dik tutun: Çoğumuz sürekli bir şeyler taşıma alışkanlığınızdan olsa gerek, kambur yürüyoruz, kambur oturuyoruz. Bu yanlış soluk alıp vermemize sebep olabileceği gibi sırt sorunlarına sebep oluyor. Bunun için yürürken aşağıdaki açıklamalara dikkat ediniz;

Vücut ağırlığınızı daha çok bacaklara yüklemeyin.

Bir omusunuz aşağıda olmasın.

Sırtınızı kambur yapmayın.

Karnınızı öne çıkartmayın.

Göğsünüzü çok ileride tutmayın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>